Откриен гроб на фараонска кралица во Египет

5 копии

Чешки археолози во Египет откриле гроб на досега непозната кралица „Кенткаус Трета”, сопруга на Фараонот Ранефереф (Неферефра), потврди директорот на Чешкиот институт за египтологија, Мирослав Барта. Според Барта, гробницата се наоѓа во погребниот комплекс на Ранефереф и на тоа се базира претпоставката дека кралицата била негова сопруга. Ранефереф владеел во времето на Петтата династија и според чешките египтолози се работи за откритие од историско значење, кое ќе помогне да се објаснат непознати детали на периодот на изградбата на првите пирамиди, пренесе дописникот на МИА од Прага. Кралската гробница била пронајдена во местото Абусир, каде што се наоѓаат неколку пирамиди на фараоните од Петтата династија која владеела со Горен Египет (Старото Кралство) околу 2.500 години пред Христос. Факултетот за уметности на Карловиот универзитет во Прага, соопшти дека гробницата димензионално и по форма не се разликува од останатите гробници во околината, но со поставеноста говори за исклучителната улога која во тој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според најдените натписи ,,жена на кралот" и ,,мајка на кралот" се работи за Кенткаус Трета, мајка на фараонот Менкаухор Каиу Чешки археолози во Египет откриле гроб на досега непозната кралица „Кенткаус Трета", сопруга на Фараонот Ранефереф (Неферефра), потврди директорот на Чешкиот институт за египтологија, Мирослав Барта. Според Барта, гробницата се наоѓа во погребниот комплекс на Ранефереф и на тоа се базира претпоставката дека кралицата била негова сопруга. Ранефереф владеел во времето на петтата династија и според чешките египтолози се работи за откритие од историско значење, кое ќе помогне да се објаснат непознати детали на периодот на изградбата на првите пирамиди. “Доколку можеме да претпоставиме дека кралицата била погребана во времето на владеењето на Ниусере (2445 до 2421 година пред нашата ера), а судејќи според најдените натписи ,,жена на кралот" и ,,мајка на кралот" се работи за Кенткаус Трета, мајка на фараонот Менкаухор Каиу“, изјави членот на чешката експедиција Јаромир Крејчи. Фараонот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриен гроб на фараонска кралица во Египет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: