Kаталонија не сака да биде шпанска провинција


Очекувано, официјален Мадрид експресно соопшти дека ќе го блокира секој обид да се одржи гласање за отцепување на Kаталонија од Шпанија, веднаш откако датумот на референдумот беше и официјализиран од каталонскиот власти. „Дали сакате Kаталонија да биде независна држава во форма на република?“, ова ќе биде прашањето на референдумот, запраша каталонскиот претседател Kарлос Пуџемон, барајќи право на самоопределување преку референдум на 1 октомври оваа есен. - Референдумот нема да се случи затоа што тоа е нелегално - изјави портпаролот на владата, Иниго Мендез де Виго. - Ова е само уште еден стратешки чекор кој не води никаде. Според членот 155 од Уставот на Шпанија, Мадрид има моќ да интервенира во управувањето на регионалната влада на Kаталонија и може да го принуди да се откаже од гласањето. Таквиот чекор може да вклучи и испраќање полициски сили или суспендирање на правото на регионалната влада да владее, пишува „Ројтерс“. Но, многу аналитичари веруваат дека наместо судир, сето тоа ќе се претвори во правни ...
| | веќе видена | слични

Господа челници од ВМРО-ДПМНЕ, „Македонски манифест“ ве повикува да го отфрлите од манифестот на вашата партија параграфот - референдум за името. Како што гледаме, активностите на, од скоро новата влада се интензивираат во правец на наше преименување како цел за влез во НАТО и во ЕУ. Имено, и тие од неа сѐ поотворено заговараат тоа исто така да го сторат со институцијата референдум. Ние, пак, и од досегашното наше искуство знаеме дека и референдумите се местат, особено ако од нив интерес треба да извлечат големите и моќни сили што управуваат со валканите принципи на политиката, а не со принципите на демократијата и правото. Зарем не извлековме на тој план доволно поука од референдумот за територијална поделба во 2004 година во кој имаше сѐ и сешто (притисок, измама, фалсификати), само и само да се оствари поставениот американски и европски план за разнебитување на Македонија и експресно туркање на планот за голема Албанија. Ист, дури и подрастичен е случајот и со првиот (засега и последен, за жал) попис на ...
| | веќе видена | слични

Активистите од организацијата „Спас за Валандово“ како и сите граѓани кои се против изградбата на веќе започнатиот рудник Казандол не се откажуваат од намерата да биде распишан референдум на кој треба да се изјаснат. Затоа по нивниот ангажман со блокади на патишта, дел од советниците на општина Валандово поднесоа барање за итно свикување на седница на советот на која ќе треба да се дискутира за начинот и можноста за распишување на долго бараниот референдум, што допринесе и за привремено стопирање на протестите на активистите и граѓаните. Претседателката на советот на општина Валандово, Јасмина Сечкова тврди дека ќе закаже седница во законскиот предвиден рок и чека препораки од Државниот инспекторат за локална самоуправа како да дејствуваат со цел да не бидат пречекорени ингеренциите на советот за распишување референдумот. Посакувани датуми за одржување на референдумот се или 9-ти или 16-ти јули бидејќи временските рокови предолго ќе се одложат и самото известување можеби нема да даде повеќе ефект. Против ...
| | веќе видена | слични

По доставувањето на барање за свикување на вонредна седница од страна на дел од советниците на општина Валандово, денеска активистите кои се против изградба на рудниците нема да излезат на протести. Тие веќе неколку дена чекаат претседателката на советот да свика седница за референдумско изјаснување. Граѓанските активисти вчера го блокираа патот кон Струмица и Дојран, а блокирана беше и клучката за Скопје и Гевгелија. Инсистираат референдум да има или 9. или 16. јули бидејќи потоа ќе биде предоцна. Претседателката на советот на општина Валандово, Јасмина Сечкова тврди дека ќе закаже седница во законскиот предвиден рок и чека препораки од државниот инспекторат за локална самоуправа како да дејствуваат со цел да не бидат пречекорени ингеренциите на советот за распишување референдумот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Валандово блокирано во знак на револт што претседателката на Советот Јасмина Сечкова, не свикува седница за референдумско изјаснување. Активистите против рудници, цели два часа го блокираа и патот кон Струмица и Дојран, а блокирана беше и клучката за Скопје и Гевгелија. Бараат првиот човек на Советот да свика вонредна седница на која ќе се утврди термин за референдумско изјаснување на валандовчани за рудници. Освен граѓансктие активисти, барање за свикување вонредна седница доставиле и дел од советниците на општина Валандово. Сите инсистираат референдум да има или 9. или 16. јули оти потоа ќе биде предоцна. Претседателката на Советот на општина Валандово, Сечкова тврди дека ке закаже седница во законскиот предвиден рок чека и препораки од државниот инспекторат за локална самоуправа како да дејствуваат со цел да не бидат пречекорени ингеренциите на Советот за распишување референдумот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Се прошируваат блокадите во Валандово. Револтирани што претседателката на Советот не свикува вонредна седница за распишување референдум, освен кон Гевгелија и Скопје, иницијативата „Спас за Валандово“ го блокира и патот кон Струмица и Дојран. Се пропуштаат само итните случаи. Граѓанската иницијатива и понатаму бара да се свика вонредна седница и да не се чека законскиот рок од 60 дена, бидејќи потребните потписи во кои е изразена волјата на валандовчани за референдум се собрани и доставени. Тврдат дека ако се чекаат законските рокови во овој случај референдум би имало наесен, кога рудникот ќе биде изграден, а паралелно ќе има и локални избори. Претседателката на Советот на Општина Валандово Јасмина Сечкова тврди дека ќе закаже седница во законскиот предвиден рок, но паралелно таа побара мислења и препораки од Државниот инспекторат за локална самоуправа како да дејствува за распишување на референдумот.
| | веќе видена | слични

.Велат нема да отстапат од барањето советот да свика итна седница и да распише референдум.Бараат граѓаните од општина Валандово да имаат право на глас и се изјаснат дали за или против работата на рудникот за бакар Казандол. Како што не отстапуваат активистите од иницијативата по однос на блокадите , не отстапуваат ниту општинарите со став дека неможат сами да одлучуваат дали тие се надлежни да распишат референдум или не со оглед дека предходно дале зелено светло на нивна територија за старт на Сардич. Претседателката на советот Сечкова и вчера појасни дека сепак ќе го почитуваат законскиот рок по однос на барањето на иницијативата ,,Спас за Валандово,,.Но не се изјани кога би била закажана седницата и дали во догледно време валандовчани ќе се изјаснат по прашањето за работата на Казандол. Блокадите на активистите започнаа вчера на клучката Валандово-Пирава-Марвинци и траеше повеќе од 2 часа  сега кога целосно е под блокада Валандово неколку часа не се пропуштаат возила ниту за влез ниту за излез од градот а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Втор ден валандовчани ги блокираат патиштата поради одолговлекувањето со свикување итна седница на која Советот треба да одлучува за распишување референдум за рудникот „Казандол“. Валандовчани денеска ги проширија блокадите на две клучки: Валандово-Пирава-Брајковци и Валандово-Струмица-Дојран. Притоа упатија последно предупредување до локалните власти – или да се закаже итна седница во најбрз можен рок, или во спротивно, блокадите ќе станат помасовни, а најавија и протести. Пред една недела барањето за распишување референдум што го поддржаа 2213 граѓани беше доставено до општината.
| | веќе видена | слични

„Спас за Валандово“ ги блокираше сите излези од градот. И денеска валандовчани продолжуваат со блокадите. Освен патот што води кон Гевгелија и Скопје, поставени се и нови блокади на излезот кон Дојран и Струмица. Иницијативата „Спас за Валандово“ на овој начин сака да изврши притисок врз локалната власт и претседателката на советот Јасминка Сечкова што побрзо да се свика седница на совет за распишување на референдум. Сечкова вчера нагласи дека ќе го испочитува законскиот рок за свикување седница, но претходно барала мислење од инспекторатот во министерството за локална самоуправа околу законитоста на постапките за распишување референдум. Сузана Мицева Македонија Видео вест: strumica_-_nova_blokada_valandovo_14.06.mp4 Има видео?: da
| | веќе видена | слични

И денеска граѓаните на општина Валандово ги блокираа локалните патишта и побараа итно свикување на седница на Советот на општината на која ќе се донесе одлука за распишување на референдум за или против рудникот Казандол на нивна територија. Ако ова не биде сторено блокадите ќе станат помасовни, а најавени се и протести.Валандовчани денеска ги блокирааа патните правци Валандово-Пирава-Брајковци и Валандово-Струмица-Дојран.Барањето за распишување на референдум го поддржаа 2.213 граѓани. Советот на општината има обврска да распише референдум.„Ве известуваме дека група советници исто така ќе поднесат барање за свикување итна седница и доколку локалните власти се обидат повторно да ја одолговлекуваат ситуацијата, најавуваме радикализација на блокадите и масовни протести со други здруженија кои ни нудат поддршка“, велат од иницијативата „Спас за Валандово“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 424 | | | веќе видена

Во текот на претстојната ноќ облачноста само накратко ќе се намали, сето ова ќе услови температурите позначително да опаднат па така до утре наутро истите ќе ...
сите 231 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kаталонија не сака да биде шпанска провинција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: