Нов фокус на разговорите со ЕУ кога заврши штрајкот на адвокатите

Повторно е во игра кандидатурата за во ЕУ откако адвокатите се вратија на работа и повторно почна да функционира судскиот систем. Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан (лево) и Српскиот премиер, Александар Вучиќ зборуваат на ноемвриската прес-конференција во Белград. [АФП] По четири месеци, српскиот правосуден систем повторно функционира. Крајот на штрајкот на адвокатите исто така значи и дека напорите за интегрирање во ЕУ се воспоставени повторно. Штрајкот на српската Адвокатска комора што започна на 17 септември, околу проблемите околу оданочување и приходите, заврши на 21 јануари, кога парламентот го измени законот за нотари. По штрајкот, адвокатите ветија дека ќе работат со владата за да ги помогнат судските реформи и интегрирањето во Европа. Иако преговорите за членството на Србија во ЕУ официјално започнаа во јануари 2014, не се отворени нови поглавја за преговорите цела година. Долгиот штрајк на адвокатите го усложни проблемот, парализирајќи ги српските судови и оставајќи многу судски процеси ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните и водачите ги повикаа двете држави да ја зајакнат соработката и да продолжат да работат заедно за стабилност во регионот, по пресудата на МСП. Министрите за правда, Орсад Миљениќ од Хрватска (лево) и Никола Селаковиќ од Србија (десно) ја слушаат пресудата на Меѓународниот суд на правдата на 3-ти февруари во Хаг. [AФП] Највисокиот суд на Обединетите Нации на 3-ти февруари одлучи дека ниту Србија, ниту Хрватска не извршиле геноцид едни врз други за време на војната во 90-тите години, кога повеќе од 20.000 луѓе ги изгубија животите. Пресудата на Меѓународниот суд на правдата (МСП) не задоволи ниту една од двете држави, но консензусот е дека пресудата не треба да влијае на односите меѓу Белград и Загреб и дека нивната соработка мора да продолжи. Хрватскиот министер за надворешни работи, Весна Пусиќ, рече дека луѓето кои ја водат Хрватска и Србија сега и во иднина имаат одговорност да осигурат дека нема можност повторно да се случи една таква војна. „Се надевам дека за генерациите што доаѓаат оваа ...
| | веќе видена | слични

Србија не бега од прашањето за исчезнатите, изјави по состанокот со новата хрватска претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, српскиот премиер Александар Вучиќ, додавајќи дека на листата на исчезнатите има повеќе Срби отколку Хрвати. Српскиот премиер Александар Вучиќ, за кои белградските медиуми тврдеа дека тој бил вистинска медиумска атракција на настанот околу инаугурацијата на Грабар Китаровиќ, во Загреб имал богата програма на средбиа со новиот хрватски претседател, министер за надворешни работи и министерот за европски прашања Весна Пусиќ и накратко со премиеро Зоран Милановиќ, но во интервјуата со медиумите испрати порака дека двете земји мора да гледаат кон иднината и најави да работат на решавање на проблемот на исчезнатите од двете страни. Грабар Китаровиќ, рече во својот инаугуративен говор рече дека во односите со Србија имаат посебно место статусот за исчезнати во војната. Проблемот со исчезнатите за време на војната во Хрватска треба да се гледа објективно и подеднакво да се открие судбината на ...
| | веќе видена | слични

Јас сум подготвен да коленичам и да молам за Србија, но кога ќе се отвораат европските поглавја, јас тоа нема да го сторам, изјави српскиот премиер по повод неговата посета на Загреб за да присуствува на инагурацијата на новата хрватска претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, пренесува белградска Политика Одлуката, српскиот премиер Александар Вучиќ да присуствува во недела на инаугурацијата на новиот претседател на Хрватска, била донесена по консултациите со шефот на државата,Томислав Николиќ. “Во Загреб носам порака за мир и соработка. Ние сакаме да поддадеме рака на сите во регионот и во мир да имаме напредок. Ние не може да ги решиме внатрешните проблеми поттикнувајќи омраза кон другите, но можеме да ги решаваме најтешките со економски мерки. Зачувувањето на внатрешната и регионалната политичка и економска стабилност на нашата земја отсекогаш била од голема важност и е еден од приоритетите на кој јас секогаш инсистирам на тоа “, рече Вучиќ на прес-конференција во српската влада. Тој вели дека не се сеќава ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 147 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 182 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 146 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов фокус на разговорите со ЕУ кога заврши штрајкот на адвокатите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: