„Бакнати од сонцето“ Мултимедијален перформанс! Хев а Бујрум во Четврток од …!


Каде? Во Национална Галерија Мала Станица во Четврток од 20:00 до 21:00! После успешната премиера на претставата „Бакнати од сонцето“ ве информираме дека следат две изведби на претставата реализирана од членовите на „Театар Пи“, Златко Митрески и Македонка Илиевска, со актери лица со интелектуална попреченост од дневниот центар „Порака“ – Скопје. Претставата ќе се одржи на 29 јуни, четврток и 30 јуни,петок, од 20 часот, во НГМ,објект мала станица. Влезот е слободен. Низ серија на специфични актерски техники и процес на импровизација, во работата се истражуваат можностите за создавање на театар со слики и приказни од секојдневниот живот на лицата со интелектуална попреченост. Низ ситуации и театарски игри, со лицата со интелектуална попреченост се создаде материјал, кој ќе биде дел на драматургијата во театарскиот перформанс „Бакнати од сонцето“. Акцентот во мултимедијалниот театарски перформанс е ставен на нивната способност да бидат изведувачи – перформери и ангажирано низ говорот на телото на сцена да ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претставата „Отело" на Турски театар-Скопје наместо вчеравечер во рамки на „Скопско лето" ќе биде изведена во четврток, 6 јули. Турски театар соопшти дека изведбата се презакажува од технички причини.Претставата викендов доби награда за најоригинално истражување на еден сегмент од театарскиот јазик на 44. Интернационален фестивал на алтернативен и нов театар „Инфант" во Нови Сад.Шекспировиот „Отело" на Турски театар-Скопје е во режија на Дејан Пројковски. Улогите ги толкуваат Џенап Самет, Сузан Акбелге, Селпин Керим, Осман Али, Зубејде Али и Неат Али. Кореографијата е на Олга Панго, сценографијата на Татјана Христовска Блажевска, музиката на Горан Трајкоски, а костимографијата на Тања Кларис.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претставата викендов доби награда за најоригинално истражување на еден сегмент од театарскиот јазик на 44. Интернационален фестивал на алтернативен и нов театар „Инфант“ во Нови Сад. Шекспировиот „Отело“ на Турски театар-Скопје е во режија на Дејан Пројковски. Улогите ги толкуваат Џенап Самет, Сузан Акбелге, Селпин Керим, Осман Али, Зубејде Али и Неат Али. Кореографијата е на Олга Панго, сценографијата на Татјана Христовска Блажевска, музиката на Горан Трајкоски, а костимографијата на Тања Кларис. 
| | веќе видена | слични

Улогите ги толкуваат Џенап Самет, Сузан Акбелге, Селпин Керим, Осман Али, Зубејде Али и Неат Али. Кореографијата е на Олга Панго, сценографијата на Татјана Христовска Блажевска, музиката на Горан Трајкоски, а костимографијата на Тања Кларис. Претставата ќе се изведува со титл на македонски јазик на сцената на Театар Комедија. 
| | веќе видена | слични

Претставата „Отело“, која требаше вечерва да се одржи во рамки на Скопско лето, се презакажува за 06.07 (четврток), со почеток во 20 часот во Театар Комедија. Дирекцијата за култура и уметност – Скопје и Турскиот театар – Скопје одлучија да ја презакажат изведбата, поради учество на турскиот ансамбл на 44. Интернационален фестивал на алтернативен и нов театар „Инфант“ во Нови Сад и изнемоштеност на актерите. Претставата викендов доби награда за најоригинално истражување на еден сегмент од театарскиот јазик на истиот фестивал. „Отело“ на Шекспир, во продукција на Турски театар – Скопје, ја режира Дејан Пројковски. Улогите ги толкуваат Џенап Самет, Сузан Акбелге, Селпин Керим, Осман Али, Зубејде Али и Неат Али. Кореографијата е на Олга Панго, сценографијата на Татјана Христовска Блажевска, музиката на Горан Трајкоски, а костимографијата на Тања Кларис.
| | веќе видена | слични
4 копии

Турскиот театар во рамки на Скопско лето 2017 вечер ќе ја изведе претставата Отело од Вилијам Шекспир во режија на Дејан Пројкоски. Улогите ги толкуваат Џенап Самет, Сузан Акбелге, Селпин Керим, Осман Али, Зубејде Али и Неат Али. Кореографијата е на Олга Панго, сценографијата на Татјана Христовска Блажевска, музиката на Горан Трајкоски, а костимографијата на Тања Кларис. Претставата ќе се изведува со титл на македонски јазик на сцената на Театар Комедија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Претставата „Отело“ од Вилијам Шекспир, а во режија на Дејан Пројковски, на Турскиот театар од Скопје доби награда за најоригинално истражување на еден сегмент од театарскиот јазик на 44. Интернационален фестивал на алтернативен и нов театар „Инфант“ што се одржува во Нови Сад, Србија.Наградата, како што соопшти Турскиот театар, била доделена едногласно.- Претставата „Отело“ на иновативен начин преточува едно класично дело во театарски експеримент. Најважниот сегмент на претставата е употребата на водата, која од успешно сценографско решение се издигнува до повеќеслојна симболика, ефектен режиски пристап, ја стимулира актерската експресивност и воспоставува комуникација со публиката - стои во образложението на Фестивалот.Во претставата играат Џенап Самет (Отело), Сузан Акбелге (Дездемона), Селпин Керим (Јаго), Осман Али (Касио), Зубејде Али (Емилија) и Неат Али (Родриго).Кореографијата е на Олга Панго, музиката на Горан Трајкоски, а сценограф е Татјана Христоска Блажевска. Костимограф е Тања Кларис, асистент ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Со претставата „Сон на летната ноќ“ во режија на Андреј Цветановски, во изведба на Театар Комедија, синоќа беше затворено петтото издание на интернационалниот театарски фестивал „Битола Шекспир фестивал“. Годинашното фестивалско издание понуди програма од 12 претстави од кои, половината беа од домашни театри, а половината од странски. Првпат беа реализирани гостувањa од Романија, Словачка и Казахстан, а веќе традиционално се прикажаа претстави од Русија и САД. Беше прикажана програма од ревијален карактер за сите вкусови и генерации, но и дела од Шекспир кои првпат беа на фестивалот како бугарската претстава „Симбелин“ во режија на Лили Абаџиева, кои наидоа на огромен интерес кај битолската публика. Од интернационалниот театарски фестивал „Битола Шекспир фестивал“ соопштуваат дека од особено значење е што фестивалот од година во година бележи нагорна линија, но значаен е и фактот што многу театри од нашата држава се осмелија да го постават Шекспир во Македонија. Програмата за „Битола Шекспир фестивал“ беше ...
| | веќе видена | слични

Наградата, како што соопшти Турскиот театар, била доделена едногласно. - Претставата „Отело“ на иновативен начин преточува едно класично дело во театарски експеримент. Најважниот сегмент на претставата е употребата на водата, која од успешно сценографско решение се издигнува до повеќеслојна симболика, ефектен режиски пристап, ја стимулира актерската експресивност и воспоставува комуникација со публиката, стои во образложението на Фестивалот. Во претставата играат Џенап Самет (Отело), Сузан Акбелге (Дездемона), Селпин Керим (Јаго), Осман Али (Касио), Зубејде Али (Емилија) и Неат Али (Родриго). Кореографијата е на Олга Панго, музиката на Горан Трајкоски, а сценограф е Татјана Христоска Блажевска. Костимограф е Тања Кларис, асистент на режија Теодора Силјаноска, а асистент на сценографија Милан Несторов. Во претставата се користени искуства од кунг-фу мајсторот Влатко Здравковски. Во својата режисерска експликација Дејан Пројковски нагласува дека се уште има актери кои посветено работат и живеат во име на ...
| | веќе видена | слични

Годинашното фестивалско издание понуди програма од 12 претстави од кои, половината беа од домашни театри, а половината од странски. Првпат беа реализирани гостувањa од Романија, Словачка и Казахстан, а веќе традиционално се прикажаа претстави од Русија и САД. Беше прикажана програма од ревијален карактер за сите вкусови и генерации, но и дела од Шекспир кои првпат беа на фестивалот како бугарската претстава „Симбелин“ во режија на Лили Абаџиева, кои наидоа на огромен интерес кај битолската публика. Од интернационалниот театарски фестивал „Битола Шекспир фестивал“ соопштуваат дека од особено значење е што фестивалот од година во година бележи нагорна линија, но значаен е и фактот што многу театри од нашата држава се осмелија да го постават Шекспир во Македонија. Програмата за „Битола Шекспир фестивал“ беше објавена на веб-страницата на Европската асоцијација на Шекспир фестивал, каде фестивалот е и активна членка со што, според соопштението, интересот за него бил двојно зголемен во смисла на тоа дека стана ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Бакнати од сонцето“ Мултимедијален перформанс! Хев а Бујрум во Четврток од …!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: