Отчет на Васко Наумовски

Отчет на досегашниот потпретседател на владата задолжен за евро-интеграции, Васко Наумовски. Иако пред новинарите се пофали дека 35% од вкупниот број на усогласени закони со европската регулатива се негова заслуга. Додека челниците на Унијата, барале компромисно решение за името изразувајки сочувство за ситуацијата во која се наоѓа Македонија, сепак народот го бодрел да истрае. Наумовски ја обвини Грција како кочничар на македонската интеграција во ЕУ, и испрати порака дека колку и да вршат притисок името на државата нема да се смени. „Во изминатите години имав прилика да се сретнам со голем број на странски претставници, премиери, министри, комесари, пратеници и амбасадори. Сите тие имаа грст убави зборови за нашата земја, за нашите реформи и многу сочувство за ситуацијата во која што се наоѓаме. - Многу тапкања по рамото и утеха и често пати сугестии да најдеме решение за спорот околу името, спор кој ниту го измисливме или наметнавме. Спор што не дозволи да ги започнеме преговорите за членство, иако ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 356 | | | веќе видена

Доколку портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ навистина сака да знае што е непотизам, нека го праша пионот Христијан Мицкоски како од сите професори на Машинскиот ...
сите 338 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 64 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 169 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отчет на Васко Наумовски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: