Детали за експлозијата во станбена зграда во Санкт Петербург

4 копии

Силна експлозија денеска одекна во станбена зграда во Санкт Петербург. Според руското Министерство за вонредни ситуации при експлозијата никој не е повреден, а оштетено е едно возило. Експлозијата се случи во близина на местото каде претходно беа пронајдени и деактивирани експлозивни направи. Пронајдените експлозивни направи се слични на неексплодираното средство пронајдено во градското метро.
| | веќе видена | слични
5 копии

Руската полиција уапси осум членови на терористички ќелии, осомничени за минатонеделните терористички напади, соопшто шефот на руската федерална служба за безбедност Александар Бортников. Како што пренесе АП, Бортников посочил дека шест терористи се уапсени во Санкт Петербург, а двајца во Москва. Сите осомничени имаат потекло од бившите советски централноазиски републики, а полицијата пронашла голема количина на оружје и муниција во нивните домови. Шефот на ФСБ признал дека руските разузнавачки агенции потфрлиле. „Истрагата за нападот во метрото во Санкт Петербург покажува дека оперативните активности не ги спречиле заканите од терористички напади“, изјавил Бортников.
| | веќе видена | слични

Осум членови на терористичка ќелија од Централна Азија се уапсени во врска со терористичкиот напад во метрото на Санкт Петербург. Ова го изјави шефот на руската Федерална служба за безбедност (ФСС) Александар Бортников пред Националната комисија за анти-тероризам, цитиран од руските медиуми. Бортников појасни дека шест од апсењата се извршени во Санкт Петербург и две во Москва. Службите заплени од терористите големо количество оружје и муниција. Продолжува потрагата на организаторите и на потенцијални соучесници , истакна тој. Според него во 2016 година руските служби спречиле вкупно 16 терористички напади во девет руски града , елиминирани се 46 меѓународни терористички ќелии. Шефот на федералната служба додаде дека се наметнати дополнителни мерки на границите , за да се спречи навлегување на терористи на руска територија. Тој призна дека разузнавачките служби не успеајала да ги пробие де од ќелиите. Повеќето од терористите се од Централна Азија, тие доаѓаат во Русија како дел од имиграциската работна сила, ...
| | веќе видена | слични

Одредени информации укажуваат дека сторител на крвавиот напад во метрото во Санкт Петербург Акбаржон Џалилов патувал до Турција. Ова го соопшти “Ројтерс”, повикувајќи се на двајца пријатели на терористот. Не е јасно дали од Турција младиот човек отишол во Сирија. Поранешни колеги на Џалилов раскажуваат за Агенцијата дека кон крајот на 2015 година тој исчезна од земјата. Повторно виделе на почетокот на оваа година. Во 2015 година младиот човек го напуштил Санкт Петербург, за да го посети нејзиниот чичко во Анталија. Роднина на терористот сепак е категоричен дека двајцата не се виделе во овој период. Пријателите на Џалилов забележуваат дека во февруари тој гои посетил и градот Ош, а во март се вратил во Санкт Петербург и зел стан под кирија. Токму од таму излегол пред да се разнесе во метрото.
| | веќе видена | слични

Натпреварите на 23 април против Урал Екатеринбург, и во мај против Терек Грозни и Краснодар ќе се одиграат на новиот стадион. Овој објект е најскап од новоизградените во Русија со вредност 41,712 милијарди рубљи или 694,1 милиони евраРускиот гигант Зенит Санкт Петербург планира од следната сезона домашните натпревари да ги игра на новиот стадион „Санкт Петербург", кој ќе биде целосно завршен на Крестовскиот остров. Клубот ќе го тестира стадионот и оваа сезона и последните три домашни натпревари од актуелниот шампионат ќе ги играа на новиот стадион.Сезоната 2017/2018 Зенит ќе ја започне на стадион „Санкт Петербург", кој во јуни и јули ќе биде домаќин на натпреварите од Купот на Конфедерации, пишува во соопштението на клубот.Натпреварите на 23 април против Урал Екатеринбург, и во мај против Терек Грозни и Краснодар ќе се одиграат на новиот стадион. Овој објект е најскап од новоизградените во Русија со вредност 41,712 милијарди рубљи или 694,1 милиони евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Рускиот гигант Зенит Санкт Петербург планира од следната сезона домашните натпревари да ги игра на новиот стадион „Санкт Петербург”, кој ќе биде целосно завршен на Крестовскиот остров. Клубот ќе го тестира стадионот и оваа сезона и последните три домашни натпревари од актуелниот шампионат ќе ги играа на новиот стадион. – Сезоната 2017/2018 Зенит ќе ја започне на стадион „Санкт Петербург“, кој во јуни и јули ќе биде домаќин на натпреварите од Купот на Конфедерации – пишува во соопштението на клубот. Натпреварите на 23 април против Урал Екатеринбург, и во мај против Терек Грозни и Краснодар ќе се одиграат на новиот стадион. Овој објект е најскап од новоизградените во Русија со вредност 41,712 милијарди рубљи или 694,1 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Најмалку 10 лица загинаа, а други 50 се повредени во две експлозии во метрото во Санкт Петерсбург, јавија руските медиуми. Агенциите „ТАСС“ и „Интерфакс“ објавија дека експлозиите ги погодиле станицата Плоштад Сенаја и блиската станица кај Технолошкиот институт во центарот на градот. Сликите објавени на социјалните медиуми покажуваа делови од станицата Сенаја со скршени врати и други оштетувања во близина. Претседателот Владимир Путин вели дека сите причини, вклучувајќи го и тероризмот, се истражуваат. Путин се наоѓал во Санкт Петербург денеска, но сега е надвор од градот, изјави неговиот портпарол Песков. „Интерфакс“ објави дека најмалку 50 луѓе биле повредени и дека една од експлозиите има шанси да вклучувала и направа полна со шрапнел.
| | веќе видена | слични
4 копии

Осум луѓе осомничени за вмешаност во нападот во понеделникот во подземната железница во Санкт Петербург, во кој загинаа 13 лица, се уапсени во овој град, но и во Москва, објавија во четврток руските истражни органи. „Шест лица се уапсени во Санкт Петербург, а две во Москва заради вмешаност во атентатот“, се наведува во соопштението. Ова се првите апсења по нападот, а „сложената истрага“ ја изведоа безбедносната служба ФСБ и полицијата. Истражителите во домовите на уапсените пронашле „експлозивна направа идентична на онаа пронајдена и деактивирана на станицата Востанија на метрото во Санкт Петербург. Исто така, било пронајдено и огнено оружје и муниција. Осумте уапсени имаат имиња и презимиња од централна Азија, се вели во соопштението. Се смета дека самоубиствениот напад го извел Акбардзон Џалилов, роден на југот на Киргистан. ФСБ објави во четврток наутро дека пиротехничарите деактивирале експлозивна направа пронајдена во една зграда во источниот дел на Санкт Петербург. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични
6 копии

Силна експлозија одекна во станбена зграда во Санкт Петербург, во близина каде денеска беше пронајден експлозив. Инцидентот се случи за време на реновирање и никој не е повреден, соопштија локалните спасувачки служби. Пронајдените експлозивни направи се слични на неексплодираното средство пронајдено во градското метро во понеделникот. Според руското Министерство за вонредни ситуации при експлозијата никој не е повреден, а оштетено е едно возило од паднати материјали од зградата. Во текот на денешниот ден извршени се рации и потрага по помагачите на бомбашот Акбарјон Џалилоц (22), кој во понеделникот уби 14 луѓе во метрото во Санкт Петербург. Според истражителите, рациите се насочени на потрага по државјани на централноазиски републики, кои биле во контакт со Џалилов.
| | веќе видена | слични
2 копии

По терористичкиот напад во метрото на рускиот град Санкт Петербург во болница остануваат 51 лице, од кои три се во крајно тешка состојба. Ова во четвртокот го соопшти вицегубернаторoт на градот Ана Митjaнина, пренесува TACC. “Во болница се 51 лицe, oд кои тројца се потешко повредени, петмина се во тешка состојба, а со просечни повреди се 13 граѓани. На амбулантско лекување се 28 повредени. Остануваат неидентификувани двајца загинати “, објасни Митјанина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека сака да ја подели наградата што ја доби во Минхен со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Детали за експлозијата во станбена зграда во Санкт Петербург

Од:
До кого (е-маил):
Порака: