Осудувањето на поранешниот заменик-премиер поттикнува дебата за Романија

Блогерите дискутираат за тоа дали четиригодишна казна за затајување данок е знак за напредок против корупцијата. Романските власти апсат лица осомничени за корупција. [Габриел Петреску/SETimes] Четиригодишната затворска казна за поранешниот романски заменик-премиер, Георге Копос, за неплаќање данок на имот, поттикна дебата во врска со тоа дали Романија остварува напредок во борбата против корупцијата. Компанијата на Копос, „Ана електроник“, продала 28 комерцијални објекти на државната лотарија за надуени цени шест месеци пред тој да стапи на функција, при што не платила даноци во вредност од над 1 милион евра, рекоа официјалните претставници. Судот во Букурешт, исто така, пресуди четиригодишна казна за директорот на лотаријата, Николае Кристеа, и за две други лица. Копос е веќе во затвор за затајување данок при трансферот на 12 фудбалери во странски клубови. „Пред десет години, никој не можеше да замисли дека јавна личност ќе биде гонета, а не па и осудена за корупција ... Неопходно е борбата против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 182 | | | веќе видена

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 116 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 75 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 136 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осудувањето на поранешниот заменик-премиер поттикнува дебата за Романија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: