Денковски: Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата

Ми се закануваше дека ќе ми ги убијат децата, тие ми се се и затоа го направив тоа. Неможам да ги вратам луѓето на семејствата, со нив умирам секој ден. Ова е исповедта на Тони Денковски во Апелациониот суд, осуден на доживотен затвор за тројното убиство во ресторанот „Биг Фиш“. Тој и неговата одбрана бараат повторно судење. Сметаат дека во првостепената постапка судот направил низа пропусти. Меѓу останатото психијатри направиле вештачење на Денковски, без директен разговор со него, туку преку читање на судски записник. Не било дозволена реконструкција на настанот и сведочење на балистичар. „Повредите на оштетените, сега покојните, се навистина чудни, особено на двајцата од нив. Влезните рани се пониско од излезните, што е навистина чудно. Во првостепената пресуда го нема пиштолот кој е најден на лице место, не се ни спомнува. Сето тоа ни дава и фрла едно сомневање на првостепената пресуда на објективноста на истата“, вели Звонко Давидовиќ, адвокат. Апелацискиот суд наскоро ќе донесе пресуда за тројното ...
| | веќе видена | слични

Тони Денковски, осуден на казна доживотен затвор за тројното убиство извршено лани во ресторанот „Биг фиш“ во Аеродром, на јавна расправа во Апелацискиот суд побара укинување на пресудата и нејзино враќање во првостепена постапка. - Убив затоа што ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата, а тие ми се единствената причина поради која живеам - рече Денковски пред судиите во апелацискиот суд. Откако го убил првиот видел дека вториот се фатил за појасот и потоа на ништо не се сеќавал. - Жал ми е, луѓето не можам да им ги вратам на нивните семејства. Умирам и јас со нив - наведе осудениот Денковски на крајот од своето обраќање пред советот. Бранителот на Денковски, адвокатот Звонко Давидовиќ, наведе низа забелешки за судењето. Вештачењето на неговиот клиент, рече, било направено врз неговата физичка состојба и дека во првостепената постапка судиите не ги зеле предвид заканите што Денковски ги добивал ниту неговата состојба на страв и гнев.
| | веќе видена | слични

Скопјанецот Тони Денковски, кој е осуден на доживотна затворска казна за тројното убиство во ресторанот „Биг фиш“, вчера на јавна седница во Апелациониот суд во Скопје побара да му биде укината казната и повторно да има судски процес. Тој, пред апелационите судии го повтори својот исказ даден и во судскиот процес, според кој, пукал и убил затоа што жртвите му се заканувале дека ќе му ги убијат децата. Осудениот Денковски изјави дека се уште не се сеќава што се случило кобната вечер кај ТЦ „Три бисери“ во Скопје, дека жали за случајот, сожалува со нивните семејства, но рече и дека и тој со жртвите умира.
| | веќе видена | слични

Осудениот бара намалување на казната Доживотната затворска казна што годинава во март му ја изрече првостепениот суд во Скопје на скопјанецот Тони Денковски за трикратното убиство во рибниот ресторан "Биг фиш" кај ТЦ Три бисери", по жалба на одбраната, вчера беше разгледувана во Апелацискиот суд во Скопје. Пред петчлениот Судски совет, осудениот Денковски го повтори мотивот поради кој лани во септември ги уби: Јордан Јорданов-'Ркулот, познат по врските со случајот "Франкфурт мафија"; Владо Милошев, вработен во Шестата управа на полицијата и велешанецот Влатко Андреев. Осудениот повтори дека му се заканувале оти ќе му ги убијат децата, па затоа убил. За адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, првостепената постапка не е законски спроведена. Според него, вештаците требале да ја проценат психичката состојба на обвинетиот од разговор со него, а не врз основа на прочитана одбрана од записник. За вештаците, кај Тони Денковски постоел афект на гнев и страв, што, според одбраната, укажува на тоа дека тој имал реална причина да ...
| | веќе видена | слични

Тони Денковски, кој е осуден на доживотна казна затвор поради тројното убиство што го изврши во септември минатата година во ресторанот "Биг Фиш" вчера во скопска Апелација побара повторно судење и укинување на пресудата на првостепениот суд. На седницата тој изјави дека се кае за делото, но додаде дека морал да го стори тоа за да си го заштити семејството. -Убив затоа што ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата, а тие ми се единствената причина поради која живеам. Откако го убив првиот, видов како вториот се фаќа за појас и понатаму не се сеќавам што се случи. Жал ми е, но луѓето не можам да ги вратам на нивните семејства. Умирам и јас со нив, рече Денковски. Неговите адвокати имаа забелешки на текот на судскиот процес и на вештачењето бидејќи нивниот клиент никогаш не разговарал со судските вештаци, а тие својата оценка ја дале врз основа на неговата одбрана. Во крвавиот инцидент убиени беа велешанецот Јордан Јорданов 'Ркулот, член на т.н. "Франкфурт мафија", Влатко Андреевски и полицаецот Владо ...
| | веќе видена | слични

Поради пропусти на првостепениот суд, адвокатот на Тони Денковски осуден за тројното убиство во ресторанот „Биг Фиш“, побара укинување на пресудата доживотен затвор и враќање на предметот на повторно судење. Денковски пак, пред судиите во Апелациониот суд, рече дека неговите деца му се најзначајни во животот, а една од жртвите му се заканувал дека ќе ги убие. Откако случајно се сретнал со нив во ресторанот видел дека едниот се фатил за појас и помислил дека ќе извади пиштол па затоа пукал, но понатаму не се сеќава на ништо што се случило. - Подолго време добивал закани не само од Јорданов туку и од други луѓе, дури и вештите лица потврдиле дека има афект, гнев, што само ја потврдува неговата приказна, рече Ѕвонко Давидовиќ, адвокат на Денковски. Според адвокатот на Денковски првостепениот суд ја темелел пресудата на незаконско вештачење и без да ги утврди сите факти кои довеле до убиството. - Сите предлози на одбраната беа одбиени - не беше повикан балистичар, не беше земен во предмет пиштолот и не се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 253 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денковски: Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: