ВЕЛИ ДЕКА МУ Е НАЈСРЕЌЕН ПЕРИОД ВО ЖИВОТОТ: Поранешен милионер веќе 20 години живее на пуст остров само со своето куче (ВИДЕО)


Островот Кох Тао денес е еден од најпопуларните острови во Тајланд. Многумина го бираат овој остров како најдобар и најповолен избор за летување на Тајланд. Се наоѓа во близина на Тајландскиот залив, а посебен е по големиот број хостели, хотели, баров и ресторани на плажа. Но, постои и онаа другата, темната страна на приказната. Мистериозните и неразјаснети злосторства овде се секојдневна појава, па Кох Тоа го доби непосакуваниот епитет „остров на смртта“. Серијата необјасниви случаи го однесе островот кон тоа да се смета за „замка за туристите“, со оглед на зголемениот број на убиства на посетителите, а често се и наоѓани делови од нивните тела во водата. -Кох Тао може да биде рај, но и пекол. Потенцијатлните туристи мора да бидат предупредени и не смеат да имаа чувство на лажна сигурност, напиша еден туристички оценувач и критичар. Инаку, познат е„островот на желките“, така се нарекува поради тоа што „тао“ на тајландски значи желка. -Овде мафијата не е по улиците со пиштоли на појасот, туку е скриена во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Понекогаш ви доаѓа едноставно да се спакувате и да го напуштите човештвото заминувајќи да живеете на пуст остров само со куче кое би ви правело друштво? Исто и јас. Дејвид Глашин, 73, не само што го направил токму ова во 1997-ма година – туку никогаш не бил посреќен со некоја одлука! Дејвид се преселил на напуштено островче надвор од Северноисточна Австралија откако го загубил своето мулти-милионско богатство во несреќата на берзата во 1987-ма година. Ако ме прашувате мене – прилично добра причина. Богатвсото на поранешниот бизнисмен и магнат изнесувало 28.4 милиони долари пред несреќата. Дејвид моментално си живее сосема пристоен живот на неговиот остров, каде што дели колиба со своето куче Поли. Зборувајќи за 20-годишнината од неговата преселба на островот, Дејвид изјави: “Сакам да умрам тука – каде инаку? Според мене ова е рајот на земјата.” “Кога дојдов тука бев заболен од парите. Парите е она што ги прави луѓето болни – а и мојот брак се распадна. Но она што го носи самотијата е желбата за интелигентен ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Youtube srceenshot ) Веќе 20 години, Дејвид Глашин живее сам на пуст остров, заедно со своето куче Поли. Пред да се пресели на Ресторејшн ајланд, мал остров на североисток од Австралија, „тежел“ речиси 29 милиони долари. Човекот кој беше милионер, сепак одлучил да се откаже од сите животни удобности, напуштајќи го градското секојдневие. Бизнисмен и експерт за недвижнини, голем дел од своето богатство го изгубил во големиот крах на берзата во 1987 година. Во повеќе наврати направил бизнис обиди да го поврати изгубеното, но по 10 години „дигнал раце“ од цивилизацијата. „Сакам овде да умрам. Ова е мојот рај на земјата. Кога стигнав на островот, бев отруен од страста кон парите. Парите го трујат човекот. Затоа и ми се распадна бракот“, објасна Дејвид во документарниот филм за првите десет години живот на островот. Тој вели дека понекогаш му недостасува разговор со луѓе, и дека посакува да најде партнерка која би го посетувала на островот неколкупати годишно. Дејвид ја сака природата што го опкружува, но ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дејвид Глашин (73), 20 години живее на пуст остров каде веќе некое време друштво му прави само кучето Поли, но сепак тој тврди дека никогаш во животот не бил посреќен. Пред да се пресели на островот „Реставрација“, мал остров во северо-источниот дел на Австралија, овој човек бил „тежок“ 28,4 милиони долари но поголем дел од богатството загубил по падот на берзата во 1987 година. Десет години подоцна, одлучил да крене раце од цивилизацијата. – Јас сакам да умрам тука, инаку каде на друго место? Ова е мојот рај на земјата. Кога дојдов на островот бев “отруен” од желбата за пари. Парите ги трујат луѓето, а го растурија и мојот брак – изјави тој по повод дваесет годишнината од неговиот престој на островот. – Кога сте сами најмногу ви недостасуваат интелигентни разговори и физичкиот контакт со други луѓе. Јас би сакал да најдам партнерка или партнерки, кои би ме посетувале неколку пати во годината. – Омилено нешто ми е да уживам во природата и мирот. Доколку наидете на неволја, лесно може да го загубите животот. ...
| | веќе видена | слични

По „црниот вторник“ во 1987 година кога изгубил на берза, се нашол во дилема дали да го обнови богатството или да се пресели на пуст остров. Дејвид Глазен лускузот го заменил со пуст остров каде живее 20 години. Тој се преселил на мал остров на североисточниот брег на Австралија. Решил да го смени животот откако во Сиднеј изгубил 6.2 милиони евра. Глазен вели дека и по две децении проблем за него се изолацијата и осаменоста. „Ако работите тргнат наопаку, вашиот живот е во ризик и вие сте свесни за тоа. Дивината може да биде сурова и тоа е тежок свет“ - вели тој. Тој бил претседател на компанија која барала злато на Папуа Нова Гвинеја, а на врвот од својата кариера имал 25.5 милиони евра и вложувал во недвижнини во Сиднеј. Додава дека средината каде се наоѓа за него е подобра ако се земе в предвид дека терористички напади има низ светот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Веќе 20 години Дејвид Глашин живее на пуст остров, а единствено друштво му е кучето Поли. Пред да се пресели на Ресторејшн ајленд, малиот остров на североистокот на Австралија, Глашин бил тежок скоро 29 милиони долари. Веќе 20 години Дејвид Глашин живее на пуст остров, а единствено друштво му е кучето Поли. Пред да се пресели на Ресторејшн ајленд, малиот остров на североистокот на Австралија, Глашин бил тежок скоро 29 милиони долари. Човекот кој бил милионер се одлучил да се одрече од сите животни задоволства и да го напушти градското секојдневие. Бизнисменот и експерт за недвижнини големиот дел од своето богатство го загубил за време на падот на берзата во 1987. година. Повеќе пати се обидувал да го врати своето богатство, но по 10 години „кренал раце" од цивилизацијата. Сакам тука и да умрам. Ова е мојот рај на земјата. Кога дојдов на островот бев отруен од желбата за пари. Парите ги трујат луѓето. Поради нив ми се распадна бракот, објаснува Дејвид во документарец за неговите 10 години живот на островот. ...
| | веќе видена | слични

Дејвид Глашин, кој има 73 години, ја напушти цивилизацијата и се пресели на пуст остров, откако изгуби дел од богатството. Две децении подоцна тој вели: Сакам да умрам овде, ова е мој рај на земјата. Човекот пред 20 години бил милионер, но одлучил да се одрече од удобностите на животот и да го напушти градското секојдневие. Како бизнисмен и експерт за недвижности, голем дел од своето богатство изгубил при крах на берзата, па повеќе пати се обидувал да го поврати изгубеното, но после 10 години кренал раце од се и заминал на пустиот остров. – Сакам да умрам овде. Ова е мој рај на земјата. Кога дојдов на островот бев отруен од желбата за пари. Парите ги трујат луѓето. Заради нив ми се распадна бракот – објаснил Дејвид.
| | веќе видена | слични

Дејвид Глашин веќе 20 години живее на пуст остров. Порано бил бизнисмен и милионер, но одлучил да се откаже од луксузот и да замине на пуст остров, каде живее со своето куче. Најголемиот дел од богатството го изгубил по падот на берзата во 1987 година. Роден е во Сиднеј и поседувал компанија за ископување злато во Папуа Нова Гвинеја. „Сакам да умрам овде, ова е мојот рај. Кога пристигнав на островот бев отруен од желбата за пари. Парите ги трујат луѓето, поради нив ми се распадна бракот“, објаснува тој во краткиот документарец за неговиот живот. Еднаш годишно го напушта островот за да купи намирници.
| | веќе видена | слични

Човекот кој бил милионер се одлучил да се одрече од сите животни задоволства и да го напушти градското секојдневие. Бизнисменот и експерт за недвижнини големиот дел од своето богатство го загубил за време на падот на берзата во 1987. година. Повеќе пати се обидувал да го врати своето богатство, но по 10 години „кренал раце“ од цивилизацијата. -Сакам тука и да умрам. Ова е мојот рај на земјата. Кога дојдов на островот бев отруен од желбата за пари. Парите ги трујат луѓето. Поради нив ми се распадна бракот, објаснува Дејвид во документарец за неговите 10 години живот на островот. Тој вели дека некогаш му недостасува разговор со луѓе, но и оти би сакал да најде партнерка која би го посетувала неколку пати годишно. Дејвид ја сака природата која го опкружува, но истакнува и на нејзината опасност. Вели дека може да се случи, ако се најдете во неволја на островот да нема кој да ви помогне, па смртта тогаш изгледа неизбежна. -Ги сакам дивите животни, но можат да бидат многу опасни, истакнува Дејвид. Тој бил роден во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 256 | | | веќе видена

Вкупно 50 деца се уште не ја примиле вакцината против морбили во Делчево. Ова е податок кој денес го соопшти директорката на делчевскиот здравствен дом Марија ...
сите 232 | | | веќе видена

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 266 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВЕЛИ ДЕКА МУ Е НАЈСРЕЌЕН ПЕРИОД ВО ЖИВОТОТ: Поранешен милионер веќе 20 години живее на пуст остров само со своето куче (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: