Акција на #Протестирам: Не ги пуштајте да избегаат од државата!


7 копии

На 2 јуни, група активисти на #Протестирам симболично го блокираа делот за полетувања на аеродромот „Александар Велики“. Со „потерници“ во раце, тие сакаа да потсетат дека во вакуумот креиран од политичките преговори, Јанакиески и Мијалков се слободни да ја напуштат земјата и јурисдикцијата на Репубика Македонија. Според активистите, одговорноста за пречекорувањата на службената должност на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата на безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, не завршува со нивните оставки. Тие треба да бидат и целосно тргнати од политичката сцена, да сносат правна одговорност пред независно и непартиско судско тело. Во согласност со заклучоците од судскиот процес, ако се утврди кривична одговорност, треба и да го вратат украденото.
| | веќе видена | слични

Граѓанското движење „#Протестирам“ повторно излезе на улица. Стотици граѓани кои излегоа на протестен марш низ улиците на Скопје скандираа оставка за актуелната власт и враќање на демократијата. Маршот почна од пред Владата па преку булеварот „Св. Климент Охридски“ до Министерството за правда. Демонстрантите потоа се упатија кон читалната „Браќа Миладиновци“. Денеска семејството на Мартин Нешкоски, кој беше убиен пред четири години поднесе кривична пријава против поранешната министерка Гордана Јанкулоска, премиерот Никола Груевски, поранешниот телохранител на премиерот Дејан Митревски-Урко и поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, за прикривање на убиството на младиот Мартин. И покрај тоа што не веруваат во оваа институција, чичкото на Мартин изјави дека тие како граѓани се должни да ја поднесат оваа пријава. Утре и тие излегуваат на протест. На денешниот марш му претходеа неколку т.н герила акции. Пред неколу дена активистите од „Протестирам“ симболично го блокираа делот за полетувања на аеродромот ...
| | веќе видена | слични

Ексминистерката Гордана Јанкулоска, Дејан Митревски - Урко, премиерот Никола Груевски и поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, се четворицата против кои семејството на Нешковски поднесе кривична пријава за прикривање на убиството на малдиот Мартин. И покрај тоа што не веруваат во оваа институција, чичкото на Мартин изјави дека тие како граѓани се должни да ја поднесат оваа пријава. Активистите од граѓанското движење „Протестирам“ пак од денеска продолжуваат со протестите, секој ден во 18 часот. Со најновата герилска акција група активисти упадна на претставата „Лисистрата“ во театарот Комедија во која главна улога игра директорката и отворен поддржувач на владините политики Јелена Жугиќ. Активистите велат дека целта на акцијата е да се покаже револтот кон партизацијата на институциите од културата и уметноста и дирекна порака до Жугиќ како уметник и директор на театар со партиска книшка. Движењето „Протестирам“ веќе изведе слични герилски акции со пломбирање на повеќе министерства и со носење фиктивни ...
| | веќе видена | слични

Со протестен марш од крстосницата на „Св. Климент Охридски“ и „Илинден“ кај Влада, преку Министерството за правда, па до библиотеката „Браќа Миладиновци“, движењето „Протестирам“ заедно со повеќе граѓани побара оставка од премиерот Никола Груевски, демократизација на институциите, а им дадоа и поддршка на приведените и осудените од 5 мај досега. Движењето „Протестирам“ денеска одбележува еден месец од протестите пред Владата, каде што беа приведени повеќе граѓани, а неколкумина добија условни и затворски казни.„Главна цел е да им се даде глас на граѓаните и да се укаже дека општествената ситуација е – народот, против една корумпирана авторитарна врхушка на власт. Ги повторуваме нашите барања, оставка на Груевски, правна одговорност, даваме поддршка на осудените и приведените од 5 мај па наваму и трето барање е не смее да се случи козметичка промена на власт, туку мора да се случат суштински промени“, истакнаа активистите од „Протестирам“.Граѓаните симболично маршираа и до библиотеката „Браќа Миладиновци“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Оставка, оставка“ скандираат стотици граѓани кои вечерва излегоа на протестен марш за правда и слобода низ улиците на Скопје. Организирани преку социјалните мрежи, во рамките на движењето „Протестирам“ тие се собраа на „старото место“, на пристапот кон Владата од страната на булеварот „Св. Климент Охридски“, точно еден месец по протестот за правда за Мартин Нешковски кога беа повредени десетици лица и приведени голем број демонстранти. Од Владата, тргнаа кон Министерството за правда од каде продолжувааат кон читалната „Браќа Миладиновци“ каде ноќта на 5 мај, упадна полицијата и ги преплаши студентите. „Еден месец по протестите на 5 мај кои ги извадија граѓаните на улица! Еден месец од употребата на брутална сила против граѓаните и граѓанките, а тие кои го дозволија тоа, сѐ уште се на власт! Еден месец по упадот на полициските сили во библиотеката Браќа Миладиновци, а настанот сѐ уште останува неказнет! Еден месец од обединувањето на сите револтирани граѓанки, граѓани и граѓански движења во отпорот против ...
| | веќе видена | слични

Првин протест од 18 а потоа , во 20.00 часот, во Кампот на слободата , ќе се одржи дискусија нa тема “Стратегии на отпорот против авторитаризмот и неофашизмот” , во којашто ќе учествуваат: Дебатираат: - Кире Василев, политиколог, - Ана Чупеска, политиколог, - Жарко Трајановски, активист за човекови права, - Димитар Николовски, докторант по општествени науки. А пред тоа со почеток во 18 часот на пристапот кон Влада, на бул. Св. Климент Охридски, ќе започне протестен марш. – Еден месец по протестите на 5 мај кои ги извадија граѓаните на улица Еден месец од употребата на брутална сила против граѓаните и граѓанките, а тие кои го дозволија тоа, сѐ уште се на власт! Еден месец по упадот на полициските сили во библиотеката Браќа Миладиновци, а настанот сѐ уште останува неказнет! Еден месец од обединувањето на сите револтирани граѓанки, граѓани и граѓански движења во отпорот против системот! Во петок, 5 јуни, ќе се собереме на старо место (на пристапот кон Влада, на бул. Св. Климент Охридски) од каде ќе ...
| | веќе видена | слични

Денеска, со почеток во 18 часот на пристапот кон Влада, на бул. Св. Климент Охридски, ќе започне протестен марш. – Еден месец по протестите на 5 мај кои ги извадија граѓаните на улица Еден месец од употребата на брутална сила против граѓаните и граѓанките, а тие кои го дозволија тоа, сѐ уште се на власт! Еден месец по упадот на полициските сили во библиотеката Браќа Миладиновци, а настанот сѐ уште останува неказнет! Еден месец од обединувањето на сите револтирани граѓанки, граѓани и граѓански движења во отпорот против системот! Во петок, 5 јуни, ќе се собереме на старо место (на пристапот кон Влада, на бул. Св. Климент Охридски) од каде ќе започнеме протестен марш. Бараме оставка! Бараме одговорност! #Протестирам – стои во соопштението на Протестирам.
| | веќе видена | слични

И покрај преговорите со посредство на меѓународната заедница, не стивнува незадоволството на скопските улици „Ги повикуваме сите граѓани да излезат на протест. Ова е борба меѓу граѓаните и врхушката на Груевски и Ахмети. Ова е борба за враќање на општеството и државата во рацете на граѓаните на Македонија! Затоа, ајде, сите заедно, уште еднаш, громогласно и едногласно, да побараме оставка од Владата и формирање преодна влада која ќе обезбеди фер и демократски избор!“, стои во објавениот повик за нов протестен марш на незадоволните граѓани вечерва од „Кампот на слободата“, преку Министерство за одбрана и Агенцијата за млади и спорт, до библиотеката „Браќа Миладиновци“ (каде на протестите на 5-ти мај упаднаа полициските сили и се пресметаа со дел од студените кои таму подготвуваа испити) па назад до кампот, кој веќе 18 дена е лоциран пред Владата. Организаторите повикаа на масовно присуство на граѓаните за изразување на револтот од постапките на актуелната власт и за повторно барање за оставка на Владата на ...
| | веќе видена | слични

По вчерашните „пломбирања“ на министерствата низ Скопје, денеска здружението на граѓани „Протестирам“ излегоа со „потерници“ во раце пред аеродромот „Александар Македонски“. На потерниците пишува дека бараат Миле Јанакиески и Сашо Мијалков да не ја напуштат државата и да се фатат живи со парите. „Одговорноста за пречекорувањата на службената должност на поранешниот Министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата на безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, не завршува со нивните оставки. Тие треба да бидат и целосно тргнати од политичката сцена, да сносат правна одговорност пред независно и непартиско судско тело. Во согласност со заклучоците од судскиот процес, ако се утврди кривична одговорност, треба и да го вратат украденото“, велат од движењето #Протестирам.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот ја отвора вратата за прием на Македонија во НАТО од што корист ќе има и Грција, порачаа високи претставници на ЦДУ во апелот до Нова демократија, ...
сите 121 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 199 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 121 | | | веќе видена

Aндерлехт нема да ја раскине соработката со играчот за кого минатото лето плати три милиони евра, но ќе се обидат да го продадат. Скандалот кој се создаде со ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Акција на #Протестирам: Не ги пуштајте да избегаат од државата!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: