Економските реформи се тешки за двете страни во Србија

Иако синдикатите започнаа протести поради усвојувањето на реформираниот Закон за работни односи, министерот за финансии Лазар Крстиќ поднесе оставка, сметајќи дека реформите треба да бидат уште побрзи и построги. Членовите на синдикатот маршираат во Белград на 17-ти јули, протестирајќи против реформите на Законот за работни односи. Синдикатите сметаат дека со законите многу ќе се олесни отпуштањето на работниците. [Никола Барбутов/SETimes] Српскиот премиер Александар Вучиќ се најде меѓу два огна поради Законот за работни односи на земјата - додека синдикатите протестираат дека законот е премногу драстичен и неправичен кон работниците, министерот за финансии Лазар Крстиќ поднесе оставка поради тоа што реформите не се доволно агресивни. Синдикатите се вознемирени поради тоа што сметаат дека законот ќе им го олесни на работодавачите отпуштањето на работниците, дека работниците ќе изгубат дел од своите права, а платите ќе се намалат. „Мораме да се бориме бидејќи од ова ќе произлезат тешки работи, ако го ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии на Србија даде оставка бидејќи српската влада не сака драстично да ги намали пензиите и платите. Економските експерти сметаат дека има и други извори за заштеда, но се согласуваат дека со демагогија нема да се избегне банкрот.Во момент кога владата на Србија конечно усвои важен пакет на реформски закони, следеше (не)очекувана оставка на министерот за финансии Лазар Крстиќ. Крстиќ се повлече од владата бидејќи не се прифатени неговите предлози за поостри мерки во јавните трошоци: намалување на пензиите за најмалку 20 отсто, платите во јавниот сектор 15 отсто, откази за 160.000 луѓе, зголемување на цената на електричната енергија за 30 отсто…Премиерот Вучиќ тие мерки не ги прифати, што сега поранешниот министер ги коментира со зборовите како премиерот има меко срце и затоа има толкава поддршка од народот. Полуреформите, популизмот, недостигот на инвестиции и стопански раст, сето тоа може да заврши многу неславно за Србија, сметаат економските експерти со кои разговаравме.Безобразни мерки ...
| | веќе видена | слични

Многу ветувања, а буџетот е се’ потенок. Полуреформи, популизам, недостаток на инвестиции и економски раст - таа приказна може да се заврши многу неславно за Србија, сметаат економски експерти со кои разговараше ДВ. Во моментот кога српската влада конечно усвојуваше важен сет реформски закони се случи (не)очекувана оставка на српскиот министер за финансии Лазар Крстиќ. Тој се повлече од владата затоа што не беа прифатени неговите предлози за остри мерки во јавните финансии: намалување на пензиите до најмалку 20 проценти, на платата во јавниот сектор за 15 проценти, отпуштање на 160.000 луѓе, поскапување на струјата за 30 проценти. Вучиќ ваквите мерки не ги прифати. „Премиерот е со меко срце и затоа има толкава поддршка од народот“, наведе по оставката Лазар Крстиќ. Полуреформи, популизам, недостаток на инвестиции и економски раст - таа приказна може да заврши многу неславно за Србија, сметаат економските експерти. Мерките на Крстиќ - безобразлук? Предложените мерки на Лазар Крстиќ се најобичен ...
| | веќе видена | слични

Поради несогласување со пермиерот на Србија Александар Вучиќ, за темпото за спроведување на реформи, српскиот министер за финансии Лазар Крстиќ си поднесе оставка. Имено, Крстиќ сметал дека реформите во Србија треба да се одвиваат со побрзо темпо, со цел да се намали јавниот долг, односно пензиите да се намалат најмалку за 20%, платите во јаниот сектор да се намалат за 15%, да се зголеми цената на струјата за најмалку 30% и да се отпуштат 160.000 вработени во јавниот сектор во наредните две години. Крстиќ, пренесува BIZlife, смета дека во Србија долго време не се обрнувало внимание на јавните финансии и дека зголемувањето на пензиите и нерешеното прашање со голем број на вработени во јавниот сектор довело до зголемување на јавниот долг. „Ќе продолжиме со тешките мерки, но го разбирам Крстиќ, затоа што тој смета дека треба да заштедиме над милијарда динари веднаш, а тоа е невозможно освен ако драстично не ги намалиме платите и пензиите колку што бара тој. Јас не бев во состојба тоа да го спроведам“, рече ...
| | веќе видена | слични

Српскиот министер за финансии Лазар Крстиќ денеска поднесе оставка на функцијата, а како причина истакна што имал различни ставови со премиер Александар Вучиќ. „Премиерот и министерот треба да имаат исти ставови за она што треба да се направи и за роковите во кои е потребно да се направи тоа. Се заложував за речиси невозможна програма – намалување на платите и пензиите, бројот на вработени и зголемување на пазарната цена на струјата. Но, премиерот има меко срце и народот го сака заради тоа“, рече Крстиќ, откако Владата ги усвои двата реформски закони – за труд и за пензиско и инвалидско осигурување. Сепак, тој останува да биде советник на Вучиќ во ресорот финансии. Ресорот финансии ќе го преземе министерот за економија Душан Вујовиќ додека не биде назначен нов министер. „Ќе продолжиме со тешките мерки, но го разбирам Крстиќ, затоа што тој смета дека треба да заштедиме над милијарда динари веднаш, а тоа е невозможно освен ако драстично не ги намалиме платите и пензиите колку што бара тој. Јас не бев во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште едно чудо го обележало настанот со Нотр Дам, катедралата која настрадала во катастрофалниот пожар.Пчелите, околу 180.000, кои живееле во кошници на кровот ...
сите 806 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 314 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 101 | | | веќе видена

Вечерва ТВ21 ја организираше последната претседателска дебата помеѓу кандидатите кои во недела ќе се борат за функцијата претседател на државата. Кандидатот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори и првиот круг од предвремените локални избори за избор на ...
сите 124 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 109 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Економските реформи се тешки за двете страни во Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: