Галијани: Не доаѓаат ниту Кака, ниту Кристијано Роналдо, ниту Есиен

Потпретседателот на Милан, Адријано Галијани изјави дека плејмејкерот на Реал Мадрид, Кака, нема да се врати на "Сан Сиро" и покрај шпекулациите кои кружат во шпанскиот и во италијанскиот печат... "За жал, Кака нема да се врати и причините за тоа се економски. Рома најверојатно ќе откупи Марко Бориело, додека засега само бајки се најавите дека ќе сме ги купеле Кристијано Роналдо или Микаел Есиен. Во тоа нема апсолутно никаква вистина" - изјавил Галијани. Договорите на неколку од ѕвезди од Милано истекуваат оваа сезона и се уште не се обновени. Тоа се Кларенс Сидорф, Андреа Пирло, Алесандро Неста, Филипо Инзаги и капитенот Масимо Амбросини. Адријано Галијани исто така потврди дека желба на клубот е да го откупи договорот на Кевин - Принс Боатенг од Џенова.
| | веќе видена | слични

Ветераните на Милан Пипо Инзаги и Алесандро Неста остануваат уште една година во тимот од кој ова лето ќе си замине Андреа Пирло. Откако ја продолжија соработката со Тиаго Силва, Марк ван Бомел и Флавио Рома, првите луѓе на Милан објавија дека истото ќе го сторат и со Алесандро Неста и Филипо Инзаги. Исто како и Ван Бомел и Рома, Неста и Инзаги ги продолжија договорите со “росонерите“ на уште една сезона. Со тоа се стави крај на шпекулациите дека 35-годишниот неста би можел ова лето да стави крај на кариерата. Истото се однесува и на 38-годишниот Пипо, кој до сега на 290 настапи за Милан има постигнато 125 погодоци. Со своите 43 европски голови Инзаги е рекордер на италијанскиот гигант. За разлика од тандемот ветерани, во Милан нема да остане Андреа Пирло, кој по десет години одлучи да си замине од Милано. Неговиот договор истекува ова лето и тој е слободен во изборот на својот нов клуб. Најголеми шанси да го ангажира има Јувентус, но како можна опција се спомнува и Рома.
| | веќе видена | слични

Новиот шампион на Италија, Милан, и официјално потврди дека ја има продолжено соработката со резервниот голам Флавио Рома, со играчот за врска Марк ван Бомел и со централниот дефанзивец, Тијаго Силва. - Милан сака да ве информира дека Флавио Рома и Марк ван Бомел потпишаа нови договори со важност до 30 јуни 2012 година, а Тијаго Силва се обврза да остане на "Сан Сиро" до 30 јуни 2016 година, стои во официјалното соопштение на калчо-гигантот. На челниците на Милан сега им преостануваат разговори со ветераните Кларенс Сидорф, Алесандро Неста, Масимо Амброзини и Андреа Пирло, кои веќе го искажаа незадоволството што клубот се уште не им понудил нови договори. По средбата со потпретседателот на клубот, Адријано Галијани, 35-годишната холандската ѕвезда Сидорф се уште не знае дали ќе остане во Милан. - Средбата мина добро. Не знам дали ќе останам во Милан, но средбата беше многу пријателска и наредната надела повторно ќе разговараме. Сакам прво да заврши сезоната со победа против Удинезе, па после ќе дискутираме, ...
| | веќе видена | слични

Милан ги продолжи за уште една година договорите на Алесандро Неста и Пипо Инзаги но Андреа Пирло најави заминување од клубот Росоњерите денеска ги продолжија преговорите со фудбалерите чии договори истекува кон крајот на следниот месец. Откако вчера верноста ја продолжија Тиаго Силва, Марк ван Бомел и Флавио Рома истото денес го сторија Алесандро Неста и Пипо Инзаги. “Милан може да соопшти дека договорот на Алесандро Неста е продолжен до 30ти јуни 2012.” – гласеше соопштението на официјалната веб страна на Милан. 35 годишниот Неста се пресели на Сан Сиро во 2002 и последните две сезони ги одигра во одлична форма и покрај тоа што постоеше сомнеж за долгорочниот фитнес на дефанзивецот. Неколку часа подоцна, Росоњерите со соопштение на својата официјална веб страна потврдија дека и напаѓачот Пипо Инзаги ставил потпис на нов договор. “Милан може да сооопшти дека Филипо Инзаги го продолжи договорот до 30ти јуни 2012.” – гласеше соопштението. 37 годишниот напаѓач оваа сезона одигра само осум ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендарниот напаѓач на Милан Филипо Инзаги денеска го продолжи договорот со овој фудбалски клуб до летото 2012. година, додека играчот од средината на теренот Андреа Пирло потврди дека ги напушта миланезите. Инзаги има 38 години, а досега за Милан има одиграно 290 натпревари и постигнал 125 голови. Тој со 43 гола во европските натпревари е рекордер на Милан. Оваа сезона Инзаги одигра осум натпревари и постигна четири гола. За разлика од него, Андреа Пирло реши по 10 години да замине од Милан, бидејќи договорот со росонерите му истекува на крајот од сезоната. Меѓу најзаинтересираните за негов потпис е Јувентус. „Заминувам по 10 незаборавни години. Ова е договорен ’развод’ со Милан, но сè уште не сум ги почнал преговорите со Јувентус“, заклучи Пирло. Тој за клубот од Милано одигра 377 натпревари и постигна 44 гола.
| | веќе видена | слични

Италијанскиот фудбалски репрезентативец Андреа Пирло (31) потвди дека после десет години ги напушта редовите на новиот шампион на Италија, Милан. Денес играчот имаше состанок со раководството на Милан, на Виа Турати, а откако заврши состанокот со солзи во очите пред медиумите изјави: „Заминувам после десет неверојатни години. Се работи за заеднички споразум. Јас повеќе не сум играч на Милан и сакам да нагласам дека немам договор со Јуве“, потврди плејмејкерот кој во изминативе години стана симбол на Милан. Неговиот договор со ’росонерите’ истекува во јуни, а сега е веќе јасно дека кариерата ќе ја продолжи некаде на друго место, а веќе подолго време италиајнските медиуми пишуваат дека од следната сезона ќе биде играч на Јувентус. Покрај Андреа Пирло, денес состанок со Адриано Галиани имаа и дефанзивецот Алесандро Неста и ветеранот Пипо Инзаги, кои официјално ги продлжија договорите до јуни 2012 година. „Среќен сум што ќе продолжам уште една година. За мене друга алтернатива и не постоеше, и затоа ...
| | веќе видена | слични

Одбранбениот фудбалер на Милан, Алесандро Неста и напаѓачот Пипо Инзаги потпишаа нови едногодишни договори со клубот, додека Андреа Прило потврдил дека ги напушта "росоњерите". Во медиумите изминатите денови се појави информацијата дека 35-годишниот Неста е можно да ја заврши кариерата поради честите повреди, но тој одлучи да одигра уште една сезона. Иста е одлуката и на Инзаги, но на поинаков чекор се одлучил Пирло. Тој објавил дека ќе ги напушти "росоњерите" по незаборавната деценија и заедничкиот договор со клубот за прекинување на соработката. "Зад себе имам десет години за паметење. Ова е договор на двете страни, но не сум разговарал со Јувентус. Овде сум само да се поздравиме" - рекол Пирло пред новинарите. Милан и ден порано потпиша нови договори со уште тројца фудбалери, дефанзивецот Тијаго Силва, играчот за врска Марк Ван Бомел и голманот Флавио Рома.
| | веќе видена | слични

Алесандро Неста го продолжил договорот со Милан за уште една година. Откако управата на росоњерите веќе ги продолжи договорите со Силва, Рома и Марк ван Бомел и 35 годишниот Неста стави потпис на нов договор, со важност до крајот на следната сезона. Со тоа веќе ќе престанат шпекулациите во медиумите, кои одеа до таму што дури и се наговестуваше дека дефанзивецот ќе се пензионира. Инаку, Неста дојде во Милан во 2002 година од Лацио и досега со Милан освои две титули во Лигата на шампионите и две Скудета. Сега управата на Милан треба да реши дали и за колку ќе им ги продолжи договорите на Амброзини, Пирло (за кого има силен интерес од Јуве), Пипо Инзаги, Легротаље, Јанкуловски, Сидорф...
| | веќе видена | слични
4 копии

Бразилецот Тиаго Силва и Холанѓанецот Марк Ван Бомел ги продолжија договорите со Милан И додека 34-годишниот Марк ван Бомел (34 г.), тоа го стори само за уште една сезона, до јуни 2012 година, Тиаго Мота потпиша нов договор за следните пет години, па така нему договорот ќе му истекне во јуни 2016 година. Договорите ова лето им истекуваат и на Кларенс Сидорф , Андреа Пирло и Масимо Амброзини , но од управата на Милан засега нема информации за иднината на овие фудбалери.
| | веќе видена | слични

Новиот шампион на Италија го продолжи договорот со играчот од средниот ред Марк ван Бомел, со дефанзивецот Тиаго Силва и третиот голман, Флавио Рома објавено е на официјалната веб страна на клубот. Рома и Ван Бомел го продолжија договорот за уште една сезона, додека Силва потпиша петгодишен договор со што на "Сан Сиро" ќе остане до 2016-та година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На средбата, соопшти неговиот кабинет, двајцата соговорници разговарале за билатералните односи меѓу  Македонија и  Србија, како и за актуелните состојби во ...
сите 362 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ партијата заштитник на криминалот се уште молчи и не кажува кога нивните пратеници кои се обвинети во судски процеси ќе покажат морална одговорност ...
сите 253 | | | веќе видена

Барањата за гласање недоверба на владата на Австрија, што ќе бидат доставени денеска во Парламентот, се силно средство за контрола на властите, но досега ...
сите 110 | | | веќе видена

По големиот евровизиски успех, Тамара Тодевска замина на заслужен одмор. Пејачката на социјалните мрежи сподели неколку фотографии од плажа. По повеќе од две ...
сите 101 | | | веќе видена

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на оваа ...
сите 96 | | | веќе видена

Охридските комуналци почнаа со корнење на палмите што успеаа да преживеат во изминативе три години. Во Охрид останати се стотина палмим, од кои најголем дел се ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Галијани: Не доаѓаат ниту Кака, ниту Кристијано Роналдо, ниту Есиен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: