Пратениците утре ќе расправаат за доверба на владата


5 копии

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 11 часот ја закажа седницата за доверба на владата, побарана од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Џафери за четврток, пак, ги одложи продолженијата на три седници, што беа планирани за денеска, а на кои како останати точки од дневниот ред се реформските закони. Законот за заштита на сведоци, по скратена постапка, а дополнувањата на Законот за јавното обвинителство и Законот за кривична постапка ќе се најдат пред пратениците на седница во четврток.. Во четврток се очекува да биде закажана уште една седница на која ќе се гласаат и законите за следење на комуникациите, што денеска треба да поминат на комисијата за одбрана и безбедност. На продолженијата на седниците во четврток се очекува да присуствуваат и пратениците од опозициската партија, кои најавија дека ќе учествуваат во работата на Собранието по седницата за интерпелација на владата. Реформските закони, кои се усогласени и со опозицијата, треба да бидат донесени до крајот на неделата, пред објавувањето на ...
| | веќе видена | слични

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ и викендов не ги усогласија ставовите за измените на Законот за судовите, а пред договор се за Законите за кривичната постапка и за Јавното обвинителство. Неофицијално, извори од преговaарачките тимови на двете партии за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека има договор за Законот за кривична постапка и за обвинителството, додека разлики има за Законот за судовите, посебно кај дисциплинската одговорност на судиите. Дали целосно ќе бидат отстранети разликите , ќе се види дали сите реформски закони ќе бидат ставени на собраниската Комисија за политички систем пред 17 април, кога треба да се објави препораката за напредокот на Македонија кон Европската унија. На денешната седница на Комисијата, на дневен ред ставени се само измените на Законите за судови и за Судски совет, во второ читање. Власта и опозицијата се договориле и за дел од изборното законодавство. Договорено било функционирањето на Државната изборна комисија (ДИК). До септември, ДИК ќе функционира со претставници на ...
| | веќе видена | слични

Власта и опозицијата ги договорија сите спорни детали за реформските закони од правосудството. На денешната седница на собраниската Комисија за политички систем и односи со заедниците, беа прифатени дел од амандманите поднесени од опозиционата ВМРО-ДПМНЕ на Законот за судовите и сите амандмани на Законот за судски совет. ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не можат да се договорат за Законот за јавно обвинителство, односно на кој начин да се бира Јавниот обвинител. Опозицијата тој да се бира со двотретинско мнозинство и да го предлага опозицијата. Амандманите на законите за судовите и за Судски совет во Комисијата поминаа без дискусија. „Ние како претставници на опозцијата, интервениравме и за поздравување е демократската соработка во меѓупарламентарните групи на власта и опозицијата во однос на зголемување на основните за разрешување на судиите.“ , рече пратеникот на ГРОМ, Панчо Минов. Оливер Ристовски, заменик министер за правда изјави дека откако измените на законите ќе поминат на пленарна собраниска седница, ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

На 22 мај 2017-та година СЈО отвори истрага под кодното име „Талир“. – Станува збор за незаконско финансирање на политичка партија ВМРО ДПМНЕ – изјави тогаш обвинителката Фатиме Фетаи. Од СЈО тој ден дообјаснија дека се осомничени 14 лица од раководството на ВМРО-ДПМНЕ зашто нелегално „вбризгале“ 5 милиони евра во партијата, затскривајќи се зад наводни донации од членови и симпатизери. – Постои основано сомнение дека внесувањето на средствата било извршено преку готовински уплати, при што во уплатниците биле внесувани неточни податоци и преку злоупотреба на личните податоци на членството на политичката партија биле вршени уплати на незаконски стекнатите парични средства – додаде Фетаи. – Сите овие показатели упатуваат на постоење на основано сомнение дека паричните средства не потекнуваат од лицата кои се уплатени – рече обвинителката Ленче Ристоска. Но, „Талир“ засега не дојде пред суд. Тој е една од истрагите за кои СЈО не стигна да поднесе обвинение до крајниот рок, 1 јули 2017-та година. Неговата ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не можат да се договорат за Законот за јавно обвинителство, односно на кој начин да се бира Јавниот обвинител. ВМРО-ДПМНЕ бара тој да се бира со двотретинско мнозинство и да го предлага опозицијата. СДСМ во неколку наврати потенцираат дека за нив ваквиот предлог е лицемерен. Ова останува како недоговорено прашање. Но најголемото несогласување меѓу двете најголеми партии во земјава е за медиумските реформи. Опозицијата бара да се зајакнат критериумите за предлагање на членовите на Агенцијата за аудио и аудио – визуелни услуги и советот на МРТ и да се отфрли потребата од препораки од невладините организации. ВМРО-ДПМНЕ бара и казните за медиумите Агенцијата да ги носи согласно препораките на професионалната служба во Агенцијата, а не како право на директорот. Инаку амандманите на законите за судовите и за Судски совет во Комисијата поминаа без дискусија. Инаку на денешната седница на собраниската Комисија за политички систем и односи со заедниците, беа прифатени дел од амандманите поднесени ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за правда и работната група на СДСМ прифатиле дел од предлозите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во врска дисциплинската одговорност за судиите и гласањето во Судскиот совет. Врз основа на овој договор денеска во собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците беа прифатени седум амандмани од 14 предложени за измени и дополнувања на Законот за судовите и осум за Законот за Судски совет. Овие закони Собранието ќе ги гласа следната недела. Заменик министерот за правда Оливер Ристовски кажа дека се прифатени четири-пет ставки од целиот сет што го предложила ВМРО-ДПМНЕ во врска со дисциплинската одговорност на судиите, што ќе се вметне во Законот за судовите. Овој закон, според Ристовски, ќе биде испратен до Венецијанската комисија, а е дел од 3-6-9+ реформскиот закон, а дел произлегува и од Извештајот на Прибе. - Главно кај Законот за судови беше околу дисциплинската одговорност на судиите. Измените се во три дела што се усогласени со опозицијата. Во Законот за Судски совет го ...
| | веќе видена | слични

Судиите кои нема да ги почиуваат одлуките од Судот за човекови права во Стразбург или кои ќе издадат калсифицирани податоци кои ги дознале во вршењето на својата функција ќе се соочат со разрешување. Строги казни ќе има и за судиите кои ќе ги развлекуваат судските постапки. Власта ги прифати клучните предлози на опозциската ВМРО-ДПМНЕ за заострување на дисциплинската одговорност на судиите. Измените веќе поминаа на комисијата за политички систем, се чека наредната недела да поминат и на пленарна седница. Власта го прифати и предлогот на опозцијата во законот за судски совет- претседателот на Врховниот суд да го задржи правото на глас во советот. Сепак, ова не се единствените измени во правосдуството кои ќе се договараат со опозцијата. Неусогласени се законите за јавно обвинителство и кривична постапка. Ќе се догвоараат и нови измени на законот за судови и судскиот совет кои треба да бидат усогласени од јуни. Од изборните реформи, власта и опозцијата се договорени наскорор да биде избрана ДИК и тоа како ...
| | веќе видена | слични

Во хармонична атмосфера, и без дебата во собраниска комисија поминаа дел од реформските закони за судството. Ова е епилогот, од викенд средбите меѓу власта и опозицијата на која се пеглаа несоглАсувањата, откако во четвртокот не беа изглАсани. На комисијата беа прифатени сите амандмани за измените на законот за судски совет и половина од поднесените за законот за судови. Токму овој закон според информациите предизвика доцнење на комсијата, бидејќи иако усогласен , власта заборавила да нотира дека ќе биде потребен и Бадинтер. Амандманите не беа образложени од подносителите, освен од пратеникот Панчо Минов, кој ја поздрави, како што рече демократската соработка помеѓу власта и опозицијата. „Ние како претставници на опозцијата, интервениравме и за поздравување е демократската соработка во меѓупарламентарните групи на власта и опозицијата во однос на зголемување на основните за разрешување на судиите.“ - изјави Панчо Минов – пратеник ГРОМ. Заменик министерот за правда, Оливер Ристовски, најави дека предлог ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На денешната седница на Комисијата за политички систем, беше расправано околу дисциплинската одговорност на судовите. Предлогот за измените во овој закон кои се поставени во три дела се поднесени од министерството за правда и усогласени со опозицијата. Во Законот за судски совет најголемата измена е во делот на одземање на правото на глас на претседателот на Врховниот суд.„Министерството за правда смета дека покрај министерот за правда кој нема право на глас во Советот,право на глас не треба да има ни претседателот на Врховниот суд. Тука не успеавме да се усогласиме со опозицијата и го вративме правото на глас на претседателот на Врховен со тоа што во големиот пакет измени за судскиот совет кој ќе следи јуни и јули каде ќе се утврдува мандатот на членовите повторно ќе се размислува околу правото на глас на претседателот на Врховен суд“, рече заменикот министер за правда Оливер Ристовски.Законите за кривична постапка и Јавно обвинителство денеска не се најдоа на дневен ред на Комисијата за политички систем ...
| | веќе видена | слични

Речиси без дискусија по договорот на работните групи, прифатени поголем дел од амандманите кои опозицијата ги предложи во реформските Закони за судови и Судски совет. Вратено е старото решение, во Судскиот совет, и претседателот на Врховен да има право на глас. Минаа и дисциплинските казни за неодговорните судии. Заменик- министерот за правда, Ристовски уверува дека ќе нема проблеми и околу Кривичниот законик и Законот за јавно обвинителство кои повеќе се усогласувања со други закони. Во јули се очекуваат поголеми измени во законите кои ќе значат вистински реформи во судството. Иако се брзаше, и викендов власта и опозицијата, постигнаа договор околу законите за судството, сепак тие до идната недела нема да се најдат на пленарна седница бидејќи службено е отсутен спикерот Џафери. Миле Ристески
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Павле Богоевски, претседателот на собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања, ќе ја води расправата за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот ...
сите 352 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 184 | | | веќе видена

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 293 | | | веќе видена

Македонската евровизиска претставничка Тамара Тодевска изјави дека би било погрешно доколку наместо Евровизија, оваа година парите биле потрошени на амбулантни ...
сите 219 | | | веќе видена

Од уставните одредби, јасно и недвосмислено произлегува дека во случај на одбивање на вакцинацијата од страна на родителите, истите не само што го загрозуваат ...
сите 155 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пратениците утре ќе расправаат за доверба на владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: