Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7: 30 до 18 часот

4 копии

Советот на Град Скопје на денешната осма седница ја усвои Одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за организирање и дефинирање на условите за доставување стока на подрачјето на град Скопје. Со оваа одлука, времената одлука за забрана за запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот, станува трајна. За потсетување, во декември минатата година Советот на Град Скопје ја донесе времената одлука за забрана на застанување на возилата при дотур на роба во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот која имаше важност до 31 март. Оваа одлука беше донесена како една од мерките со цел намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух во Скопје, а истата беше предвидена и со „Препораките на Интервентната акциска група за итните мерки против загадување на воздухот“ донесена на ден 15.12.2017 година од Владата на Република Македонија. Со оваа одлука се регулира сообраќајот во потесното градско подрачје кое е опфатено со следните ...
| | веќе видена | слични

Практично, Советот ја продолжи одлуката која стартуваше на почетокот на годинава, како една од мерките против загадувањето. Скопјани со поделени мислења околу оваа одлука. Оваа забрана не се однесува за фирми кои имаат обезбеден простор за дотур на стока, туку за возилата кои застануваат на тротоари и улици и притоа ги оставаат запалени возилата. Автомобилите и камионите на дистрибутивните компании ќе можат да се паркираат на јавните паркиралишта и од таму да ја доставуваат стоката. Со оваа одлука се регулира сообраќајот во потесното градско подрачје, кое е опфатено со десетици булевари и улици низ Скопје. – бул. Илинден (од ул. Френклин Рузвелт до бул. Гоце Делчев), – бул. Гоце Делчев (од бул. Илинден до ул. Лазар Личеновски), – ул. Лазар Личеновски, – бул. Никола Карев (од „Лазар Личеновски“ до „Беласица“), – ул. Беласица, – ул. Никола Карев (од ул. Беласица до бул. 3. Македонска бригада), – бул. 3. Македонска бригада (од ул. Никола Карев до ул. Пролет), – ул. Пролет (од бул. 3. Македонска бригада” до бул. ...
| | веќе видена | слични

Продолжено траењето на забраната за дистрибуција на стока во Скопје Објавено на 20 март 2018 година После зимскиот период во кој како превентивна мерка против загадувањето беше воведена, градските власти го продолжија траењето на забраната за дистрибуција на стока во поширокото централно подрачје на Скопје на цела година. Со ова, забраната за доставување стока во периодот од 7:30 до 18 часот станува трајна. Заради ограничените ингеренции на градот таа не значи забрана за движење на возилата за достава, туку нивно запирање и истоварување. Исто така оваа забрана не се однесува на фирмите што имаат сопствен простор за доставување стока, туку само за оние што за доставата користат улица или тротоар. Македонија
| | веќе видена | слични
2 копии

Советот на град Скопје на денешната осма седница ја усвои одлуката со која трајно се воведува забраната за запирање возила за доставување стока на подрачјето на град Скопје.Градоначалникот Петер Шилегов, објасни дека со ова, привремената одлука за забрана за запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот, станува трајна.- Станува збор за временска измена на важњето на веќе постојната одлука во функција на намалување на загадувањето и сообраќајниот метеж во центарот на градот. Имајќи предвид дека ниту еден субјект не пропадна и ништо страшно не се реши, предлагам оваа одлука да се изгласа и забраната да се продолжи - рече Шилегов.Советот ја усвои и предлог одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за јавни паркиралишта од значење за градот Скопје, со која како што објасни градоначалникот Шилегов, ќе се овозможи градот непречено да наплатува комунална такса од правни субјекти кои сега стопанисуваат со паркинг места.- Заради правен недостаток и ...
| | веќе видена | слични

Забраната за дотур на стока во центарот на Скопје до 18 часот ќе важи цела година. Град Скопје во јануари ја воведе забраната за дотур на стока од 7.30 до 18 часот, која требаше да важи до 31 март, како една од мерките за намалувањето на загадувањето на воздухот. По предлог на градоначалникот Петре Шилегов не денешната седница на Советот на Град Скопје беше усвоена одлуката со која возилата и камионите на дистрибутивните компании од 7.30 до 18 часот нема да смеат да ја истовараат стоката застанувајќи на улица и тротоари. Камионите ќе можат да се движат низ центарот да градот но да се паркираат на паркинзи. Оваа забрана не се однесува за фирми кои имаат обезбеден простор за дотур на стока. „Изминатиот период се покажа дека од оваа мерка не пропадна ниту една фирма за дистрибуција или дуќан. Секторот за сообраќај ќе изврши согласување на издадените одобренија на фирмите односно ќе се повлечат старите и ќе се издадат нови решенија во согласно со одредбите на одлуката во рок од 8 дена од стапување на сила“, рече ...
| | веќе видена | слични

Советот на Град Скопје на денешната осма седница усвои, времената одлука за забрана за запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во периодот од 7.30 до 18 часот да стане трајна. Лани во декември, Советот на Град Скопје ја донесе времената одлука за забрана на застанување на возилата при дотур на роба во централното градско подрачје во периодот од 7.30 до 18 часот која имаше важност до 31 март. Оваа одлука беше донесена како една од мерките со цел намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух во Скопје, а истата беше предвидена и со „Препораките на Интервентната акциска група за итните мерки против загадување на воздухот“ донесена на ден 15 декември 2017 година од Владата.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Петер Шилегов, објасни дека со ова, привремената одлука за забрана за запирање на возилата за доставување стока во централното градско подрачје во периодот од 7:30 до 18 часот, станува трајна. - Станува збор за временска измена на важњето на веќе постојната одлука во функција на намалување на загадувањето и сообраќајниот метеж во центарот на градот. Имајќи предвид дека ниту еден субјект не пропадна и ништо страшно не се реши, предлагам оваа одлука да се изгласа и забраната да се продолжи, рече Шилегов. Советот ја усвои и предлог одлуката за изменување и дополнување на Одлуката за јавни паркиралишта од значење за градот Скопје, со која како што објасни градоначалникот Шилегов, ќе се овозможи градот непречено да наплатува комунална такса од правни субјекти кои сега стопанисуваат со паркинг места. - Заради правен недостаток и немањето имотен лист градот не може да ги внесе во системот на јавен интерес некои претпријатијата. Извесни субјекти се корисници на земјиштето и се во постапка за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 380 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Британската премиерка ќе ја напушти функцијата на 7 јуни, соопшти таа во обраќањето пред познатиот број 10 во Даунинг улицата, во Лондон. Таа рече дека длабоко ...
сите 217 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трајно воведена забраната за запирање возила за доставување стока од 7: 30 до 18 часот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: