Убиство во Чаир – маж ја застрела сопругата

Скопје - По расправија со сопругата Муамед Сула извадил пиштол и со еден куршум ја погодил сопругата која подоцна во скопската градска болница починала од раните на главата. Рано утрово на улица Кемал Сејфула во Чаир е убиена 42-годишната Наџија Сула. Ја убил нејзиниот сопруг по жестока семејна расправија. Муамед Сула по расправијата извадил пиштол и со еден куршум ја погодил во глава сопругата. Ранетата била пренесена во болница, но лекарите не можеле да и помогнат и таа им подлегнала на тешките повреди. Во 6.30 минути ова утро лекарите го пријавиле случајот во МВР. Полицијата успеала да го открие и уапси сопругот-убиец. Веста е на Канал 5.
| | веќе видена | слични

Скопјанецот Муамет Сула (43), кој завчера ладнокрвно ја застрела својата сопруга Наџија (42) во главата, можел да го убие и своето дете кое лежело покрај мајката. Реконструкцијата на убиството покажала дека по расправијата тој ја оставил да отиде во соба и да си легне и потоа и пришол и од непосредна близина истрелал еден куршум во слепоочинцата на сопругата. Како што дознаваме, веднаш по убиството тој им се јавил на своите браќа и им раскажал што сторил, а потоа им кажал и дека планира да бега кон Косово. Истовремено ги предупредил да не се обидуваат да го спречат, бидејќи бил подготвен да ги убие и нив. Тие веднаш дошле во неговиот дом, а во меѓувреме алармирана била полицијата од лекарите во Градската болница, но и од браќата. Што го премислило, не е познато, но тој бил затекнат од полициските алфи како седи пред компјутер со оружјето, преработениот сигнален пиштол до него и се однесувал како ништо да не се случило. При апсењето не пружал отпор. Како што веќе информиравме, мотив за ладнокорвното убиство ...
| | веќе видена | слични
4 копии

МВР Билтен СВР Скопје поднесек ривична пријава против М.С.(43) од Скопје за сторени кривични дела „убиство“ и„недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. На 11.07.2011 година, во раните утрински часови, во семејната куќа лоцирана на ул.„Кемал Сејфула„ во Скопје , по настаната вербалнарасправија со неговата сопруга НаџијеС.(42) со којаподолг временски период биле во нарушени семејни односи, откако истата заминала со најмалото дете во нивната спална соба да спие, пријавениот со пиштол „екол “кал.7,65 мм, што го поседувал без одобрение и нанел прострелна рана во слепоочницата. Повредената била пренесена во ГОБ „СветиКлимент Охридски“, каде по кратко време им подлегнала на повредите. На местотона настанот е извршен увид од страна на увидна екипа, при што сепронајдени пиштолот, рамка со пет куршуми, една чаура и еден проектил, што сепредадени за вештачење. СВР Куманово поднесекривична пријавапротив О.Р.(22) од Куманово и В. А. (20) одс.Идризово-скопско за сторени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата поднесе кривична пријава против 43-годишниот М.С. од Скопје, кој вчера во населбата Чаир си ја застрела сопругата. Имено, вчера во раните утрински часови, во семејната куќа лоцирана на улицата “Кемал Сејфула“ во скопската населба Чаир, по настаната вербална расправија со неговата сопруга Наџије С.(42) со која подолг временски период биле во нарушени семејни односи, откако истата заминала со најмалото дете во нивната спална соба да спие, пријавениот со пиштол, што го поседувал без дозвола и нанел прострелна рана во слепоочницата. Повредената била пренесена во болница, каде по кратко време им подлегнала на повредите. На местото на настанот е извршен увид од страна на увидна екипа, при што се пронајдени пиштолот, рамка со пет куршуми, една чаура и еден проектил, што се предадени за вештачење. Против М.Ц. е поднесена пријава за кривични дела “убиство“ и “недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.
| | веќе видена | слични

Муамед С. (43) вчераутро ја застрела својата четириесет и двегодишна сопруга, Наџије С. пукајќи и во главата со пиштол, во нивната куќа на улицата Кемал Сејфула во скопската населба Чаир Според информациите од МВР, на пукањето му претходела жестока расправија меѓу сопружниците, која рано утрото избувнала во нивната куќа, која се наоѓа на улицата Кемал Сејфула. За да го придуши звукот од истрелот, осомничениот на цевката од пиштолот ставил пластично шише, што му се нашло при рака. Причина за расправијата, во која осомничениот Муамед ги загубил нервите и пукал во својата сопруга, според официјалните полициски информации биле семејните недоразбирања. Сепак, извори блиски на истрагата, неофицијално велат дека осомничениот пред полициските инспектори изјавил дека сопругата подолг период го изневерувала и дека тоа бил мотивот да го направи тоа што го направил. Полицијата го пронашла и оружјето, модифициран сигнален пиштол, кој бил предаден на вештачење. Пред извесно време полицијата во Тетово откри работилница за ...
| | веќе видена | слични

Семејна расправија заврши кобно во куќата на семејството Суља во скопската населба Чаир. Четириесет и тригодишниот Мухамед ја убил сопругата Наџије (42) по што бил уапсен. Според соседите, веднаш по злосторството, се чуле пискотници на трите малолетни деца, кои останале без мајка. Како што соопшти полицијата, убиството се случило вчера околу 6,20 часот. Откако се скарале брачните сопружници, Мухамед извадил пиштол и со еден куршум ја погодил во главата. Деверите веднаш ја однеле ранетата снаа во болница, но за нејзиниот живот било доцна. „Сторителот е приведен, пронајден е и пиштолот, кој ќе биде даден за вештачење и се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот“, соопшти МВР. Жителите на улицата „Кемал Сејфула“ во Чаир вчера не можеа да се соземат по шокот. Жешкото понеделничко утро донесе несреќа во најблиското соседство. „Прво се чудевме зошто доаѓа полиција. Верувајте, не слушнавме ниту карање, викотници, пукање... Единствено се слушнаа детски пискотници, веројатно, откако се случило ...
| | веќе видена | слични

настан Муамед Сула (43) од скопската населба Чаир со еден куршум од гасен пиштол преправен во огнено оружје ја убил сопругата Наџија (42) оти пет години се сомневал дека го изневерува Жител од скопската населба Чаир со еден куршум од преправен пиштол ја убил сопругата вчераутро во спалната соба од нивниот дом оти пет години се сомневал дека го изневерува. Полицијата соопшти дека во Наџија Сула (42) пукал мажот ~ Муамед (43), кој веднаш по семејната трагедија бил приведен. Крвавата драма се случувала во 6.30 часот во нивната спална соба од куќата на улицата Ќемал Сејфула број 3. Сопружниците започнале гласно да се расправаат. Нивните три деца кои спиеле во другите соби ја чуле расправијата и почнале да врескаат. Жената се обидела да избега од собата откако тој ~ се заканил дека ќе ја убие. Таа викала за помош, Муамед го зел пиштолот и ладнокрвно ~ испукал еден куршум во слепоочницата. Истрелите од пиштол ги чуле браќата на убиецот кои живеат во соседството. Деверите веднаш отишле во куќата, ја зеле ...
| | веќе видена | слични

Оружјето со кое е пукано е преработен сигнален пиштол, а полицијата проверува дали потекнува од работилницата што беше откриена во Скопје Чаирчанецот Муамет Сула (43) вчера рано утро по жестока расправија поради наводно неверство со еден истрел во главата ја убил својата сопруга Наџија (42) во семејната куќа. Жената со тешки повреди на главата била пренесена во Градската болница, каде што и покрај лекарските напори, починала. Инцидентот се случил околу 6 часот во нивниот дом на улицата Кемал Сејфула" во населбата Чаир. Сопружниците почнале да се расправаат поради љубомората на Муамет кој повторно ја обвинил својата сопруга дека го изневерува со години наназад. Таа одрекувала, но попусто. По неколкуте разменети пцости и навреди, Муамет го зел оружјето, преработен сигнален пиштол, и испукал еден куршум од непосредна близина во главата на сопругата. Тој на оружјето ставил и пластично шише за да го придуши истерлот, што, сепак, го чуле и нивните соседи и неговиот брат. Тие веднаш дотрчале и затекнале стравотна ...
| | веќе видена | слични

Семејна трагедија во скопската населба Чаир. Маж си ја уби сопругата со модифициран сигнален пиштол. Убиецот е во рацете на полицијата, а настанот се случил точно во 6 и 30 минути кога 43 годишниот Мухамед Сула го земал пиштолот и пукал во 42 годишнината Наџије Сула. Жената, мајка на три деца, им подлегнала на повредите од куршумот. Не се знаат причините за трагедијата. Од МВР информираа дека пиштолот бил поседуван без дозвола. Соседите не сакаа да зборуваат јавно, но настрана кажуваа дека семејството немало проблеми во минатото. „Сопругот е приведен и однесен во полициската станица “Бит-пазар“, а обезбедено е и оружјето со кое се претпоставува дека е извршено кривичното дело, како и проектилот кој е пронајден во собата. Извршен е увид на местото, а од првичната анализа на оружјето станува збор за сигнален пиштол кој бил прилагоден да служи како оружје, односно била додадена цевка со што сигналниот пиштол станува убиствено оружје“, изјави Иво Котевски – портпарол на МВР. Настанот во полиција го пријавиле ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во скопската населба Чаир на улицата „Кемал Сејфула“ утрово околу 06.20 часот сопруг ја убил својата жена со сигнален пиштол. Од МВР појаснуваат дека лицето М.С. (43) истрелал еден куршум во пределот на главата кон неговата сопруга Наџија Сула (42) од Скопје, која починала од повредата во градската болница. Според првичните информации, убиството се случило со модифициран сигнален пиштол, при што како пригушувач било употребено пластично шише, а најверојатно се работи за семејни недоразбирања. Полицијата работи на расчистување на случајот, а пиштолот е предаден на вештачење.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Убиство во Чаир – маж ја застрела сопругата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: