Енрике Пења Њето нов претседател на Мексико

Победникот на претседателските избори во Мексико е кандидатот на Револуционерната иституционална партија Енрике Пења Њето, тоа се прелиминарните резултати од изборите, кои денеска ги објавил мексиканскиот федерален институт за надгледување на изборите. Според резултатите, Њето на изборите кои беа одржани вчера, освои 38 отсто од гласовите, поранешниот градоначалник на Мексико, Андрес Мануел Лопес Обрадор 31 отсто, а за Џозефина Васкез Мота гласале 25 отсто од мексиканските гласачи. Мексиканците на вчерашните избори бираа и 500 пратеници, 128 сенатори, шест државни гувернери и локална влада. Избраниот претседател ја презима должноста на 1 декември.
| | веќе видена | слични

Второпласираниот кандидат на претседателските избори во Мексико одби да го признае поразот, истакнувајќи дека неговиот опонент ги прекршил изборните правила. Со речиси сите преброени гласови, Андрес Мануел Лопез Обрадор заостанува за околу шест проценти зад потенцијалниот избран претседател Енрике Пена Нието. Пена Нието им се заблагодари на гласачите што и' дадоа на неговата партија - ПРИ уште една шанса и вети дека нема враќање во минатото. Но, Обрадор не исклучи оспорување на резултатите. „Не можам да прифатам какви било резултати се' додека не бидам сигурен дека е почитуван гласот на граѓаните, и дека изборите не се фалсификувани“, изјави тој на конференција за печат. Обрадор рече дека изборниот процес не бил ниту фер ниту чист, и дека изборите биле „полни со нерегуларности“. Тој ја обвини ПРИ дека троши повеќе од определениот изборен буџет. Лопез Обрадор, кандидат на Партијата на демократска револуција (ПРД) и поранешен градоначалник на Мексико Сити, во 2006 година организираше неколкумесечни улични ...
| | веќе видена | слични

Левичарскиот претседателски кандидат Андрес Oбрадор, кој ги загуби изборите во Мексико одбива да го признае поразот, тврдејќи дека изборите во неделата се "полни со нерегуларности". Тој рече дека не може да го прифати резултатот од гласањето, без да биде јасно дали биле испочитувани гласовите на граѓаните и дали немало фалсификат. Новиот претседател на Мексико Енрике Пена Нието рече дека изборните органи ги потврдиле резултатите, според кои поголемиот дел од граѓаните одлучиле дека тој треба да ги претставува.
| | веќе видена | слични

Со триумфот на Нието, Институционалната револуционерна партија (ПРИ) повторно се враќа на власт во Мексико по 12 години во опозиција. ПРИ минатиот век непрекинато владееше со Мексико цели 70 години. Нието ветува јакнење на економијата и борба против криминалот Нието: Мексиканците ѝ дадоа втора шанса на нашата партија и ние ќе им се оддолжиме со резултати СТАРИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ ПОВТОРНО НА ВЛАСТ Енрике Пења Нието е новиот претседател на Мексико по завчерашните избори во земјата. Неговиот триумф ја враќа на власт Институционалната револуционерна партија (ПРИ) по 12 години минати во опозиција. ПРИ непрекинато владееше со Мексико цели 70 години од минатиот век. - Мексиканците ѝ дадоа втора шанса на нашата партија и ние ќе им се оддолжиме со резултати - изјави Нието (45). Според изборните резултати, Нието освои 38 отсто од гласовите, левичарскиот кандидат Андрес Мануел Лопез Обрадор - 32 отсто, а |Жозефина Васкез Мота, кандидатка на владејачката конзервативна партија на национална акција (ПАН) на претседателот во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Енрике Пења Нието од Институционалната Револуционерна партија, е избран за нов претседател на Мексико, со освоени 38 насто од гласовите на изборите одржани вчера. Победа на Нието го отвора патот за враќање на неговата партија на власт по 12 години. Досегашниот претседател на Мексико Фелипе Калдерон му честита на Нието и му вети помош во транзицијата на власта, предвидена за во декември. Главните теми за време на изборната кампања во Мексико беа борбата против организираниот криминал и трговијата со дрога, како и економската ситуација и сиромаштијата во земјата. Од 2006-та година, досега во криминалот поврзан со трговијата со дрога, во Мескико загинале околу 50.000 луѓе./З.М.
| | веќе видена | слични

Енрике Пена Нието, победи на претседателските избори, покажаа првичните официјални резултати. Пена Нието (45) кандидат на старата владејачка партија ПРИ, освои речиси 37 отсто, неколку поени пред Андрес Мануел Лопез Обрадор. „Сите победивме на овие избори. Мексико победи“. „Ова е само почеток на работата што ни претстои“. Тој им се заблагодари на мексиканските гласачи што и' даде втора шанса на ПРИ, истакнувајќи дека неговата администрација би имала „нов начин на владеење“. За гласањето беа ангажирани илјадници полицајци, поради стравувањата за заплашување од нарко-бандите. Мексиканците, исто така, избираа нов конгрес и некои државни гувернери. Во изборната кампања доминираа прашањата за економијата и војната со наркотици. „Ќе нема ниту договор ниту примирје со организираниот криминал“, изјави Пена Нието. Тој е претставен како новото лице на ПРИ, односно прекин со долгото и понекогаш мрачно минато на партијата во кое имаше поврзаност со нарко-бандите. Партијата се одржа на власт 71 година до поразот во ...
| | веќе видена | слични

Адвокатот Пења Нието (45) е поранешен сенатор и гувернер на државата Мексико, а е оженет со Ангелика Ривера, ѕвезда на мексикански „сапуници“. Енрике Пења Нието Енрике Пења Нието од Институционалната револуционерна партија е новиот претседател на Мексико, откако вчера на изборите освои 38 отсто од гласовите. Со победата на Нието, неговата партија има големи шанси да се врати на власт, после цели 12 години во опозиција. Институционалната револуционерна партија која управувала со Мексико без прекин 1929 до 2000 година. Во трката за претседател беа и кандидатот на левицата Андрес Мануел Лопес Обрадор и Жозефина Васкес Мота од владеачката конзервативна партија Национална акција. Адвокатот Пења Нието (45) е поранешен сенатор и гувернер на државата Мексико, а е оженет со Ангелика Ривера, ѕвезда на мексикански „сапуници“.
| | веќе видена | слични

Енрике Пења Нието од опозициската Институционална-револуционерна партија (ИРП), која со Мексико без прекин управувала од 1929 до 2000 година, победи на претседателските избори, покажуваат неконечните официјални податоци, соопштија светските агенции. Овој 45-годишен адвокат освои околу 38 проценти од гласовите. Кандидатот на левицата Андрес Мануел Лопес Обрадор освои околу 31 процент, а кандидатката на владеачката конзервативна партија Национална акција на досегашниот претседател Фелипе Калдерон - Жозефина Васкес Мота беше поддржана од 25 проценти од избирачите.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Енрике Пења Њето нов претседател на Мексико

Од:
До кого (е-маил):
Порака: