Полицијата уапси голема група диви копачи


Полицијата уапси голема група диви копачи Полицијата соопшти оти уапсиле 14-мина диви копачи, кои и припаѓале на 19- члена криминална група која ископувала и тргувала со предмети илегално земени од повеќе археолошки локалитети во земјата. Полицијата наведува дека оваа група нелегално ископувала предмети со непроценлива културна и археолошка вредност од археолошките локалитети во Демир Капија, Свети Николе, Кавадарци и Скопје, кои потоа ги продавале во земјата и странство. Членови на оваа група биле и двајца српски државјани. Освен артефакти, оваа група диви копачи тие на купувачите на црно им продавале и икони. Полицијата се сомнева дека продаваните икони потекнуваат од црквите што беа пљачкосувани во изминатите години и оти тие биле со непроценлива вредност за културното наследство на Македонија. Во синоќешната акција полицијата уасила 14 членови од групата, тројца од нив веќе биле во притвор за други случаи, додека се трага по српските државјани кои се недостапни за полицијата. Од уапсените ...
| | веќе видена | слични

Осомничените на распитот кај истражниот судија ги негирале обвиненијата дека во група ископувале археолошки предмети и друго културно наследство а потоа ги продавале во странство. Според адвокатот на четворица осомничени меѓу кои и првоосомничениот раководител во Управата за заштита на културното наследство запленетите предмети од полициските снимки не биле оригинални - Некоректно е што при претресот ноќта беа извадени фигурини снимени и дадени како снимки на телевизија, кои потекнуваат од Музејот на Македонија и кои што се копии со сертификати. Некој сака во јавноста да создаде слика дека се работи за артефакти, изјави Звонко Давидовиќ, адвокат Првоосомничениот, според неговиот адвокат, како експерт но и инспектор во Управата соработувал со надлежните и им помагал во првата акција за Фаланга а сведочел и во судскиот процес. За тврдењата на истражните органи дека продавал артефакти во аукциски куќи во странство, раководителот во Управата, со одбрана дека било спротивно ги барал назад предметите за кои се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според соопштението од судот, од четворицата вработени во Управата за заштита на културно-историското наследство, само на еден му е одреден притвор од триесет дена, додека другите тројца се пуштени и ќе треба да се јавуваат пред надлежен државен орган Истражен судија вчера, по неколкучасовен распит на десетмина од осомничените во полициската акција „Фаланга 2“, им одреди триесетдневен притвор, а четворица се пуштени да се бранат од слобода. Како што соопштија од Основниот суд Скопје 1, до нив вчера основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднело барање за спроведување истрага со предлог за определување притвор против вкупно шеснаесет осомничени. Од страна на истражниот судија е донесено решение за спроведување истрага за осомничените, кои се товарат за кривичните дела злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба и овластување, тешка кражба и прикривање. Според соопштението од судот, од четворицата вработени во Управата за заштита на културно-историското ...
| | веќе видена | слични

Дури десетмина од приведените за случајот наречен „Фаланга 2“ се на издржување на мерката притвор, кој вчера напладне им го изрече Истражниот судија од скопскиот Кривичен суд. За тројца осомничени судот нареди редовно јавување во одреден ден во неделата, а за едно лице е наредено јавување во Полициската станица во Демир Капија. За двајцата српски државјани истражниот судија не донел никаква одлука се' додека од МВР не дојде известување за тоа дали тие се на територијата на државава или не. Ова е крајниот епилог по распитот кој почна вчера утро, а заврши некаде напладне. Во големата група осомничени има и неколкумина вработени во Министерството за култура, односно вработен во Управата за заштита на културното наследство, во Музејот на Македонија и Музејот во Демир Капија, како и еден полициски службеник од Велес. Паѓа во очи дека како организатор на криминалната група се јавува лицето Илче Бојчевски, односно човекот кој до пред само два дена ја вршеше функцијата раководител на Одделението за превенција на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 2 мај - Истражниот судија при Основниот суд Скопје I Скопје, постапувајќи по барањето за спроведување истрага со предлог за определување на мерка притвор за спроведување истрага против обвинетите И.Б, Д.М, К.В, Д.Ш, А.К, З.Н, З.Б, Т.И, С.М, Ш.С, К.Б, З.Т, А.К, А.С, Т.Ц и А.П за предметните кривични дела. По извршениот распит на обвинетите истражниот судија на обвинетите И.Б, Д.М, К.В, А.К, Ш.С, З.Т, А.К, А.С, Т.Ц и А.П им определи мерка притвор во траење од 30 - триесет дена, а на обвинетите З.Н, З.Б, Т.И и С.М по предлог на Јавното обвинителство им определи превентивна мерка да се јавуваат кај надлежен државен орган. Превентивните мерки ќе траат додека има потреба од истите, а најдолго до правосилно завршување на постапката. По однос на обвинетите Д.Ш и К.Б во однос на предлогот за определување притвор истражниот судија не се произнесе. Одлуката ќе биде донесена по прибавување на известување од МВР дали истите во овој момент се наоѓаат на територијата на Р.М и дали се достапни за судот. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

На деветмина обвинети во акцијата “Фаланга 2 истражниот судија при Основниот суд Скопје 1 им одреди триесетдневен притвор . Во притвор ќе одат обвинетите со иницијали И.Б, Д.М, К.В, А.К, Ш.С, З.Т, А.К, А.С, Т.Ц и А.П , а обвинетите З.Н, З.Б, Т.И и С.М по предлог на Јавното обвинителство им е определена превентивна мерка да се јавуваат кај надлежен државен орган. Превентивните мерки ќе траат додека има потреба, а најдолго до правосилно завршување на постапката. По однос на обвинетите Д.Ш и К.Б во однос на предлогот за определување притвор истражниот судија не се произнесе. Одлуката ќе биде донесена по прибавување на известување од МВР дали истите во овој момент се наоѓаат на територијата на Р.М и дали се достапни за судот. Основното јавно обвинителство Скопје за гонење на организиран криминал и корупција поднесе барање за спроведување истрага со предлог за определување на мерка притвор И.Б, Д.М, К.В, Д.Ш, А.К, З.Н, З.Б, Т.И, С.М, Ш.С, К.Б, З.Т, А.К, А.С, Т.Ц и А.П, поради постоење на основано сомнение да ...
| | веќе видена | слични

Десетмина од 19-те кривично пријавени за илегално ископување на артефакти добија триесет дневен притвор од истражниот судија во Скопскиот основен суд. На четворица им е одредена превентивна мерка да се јавуваат кај надлежен државен орган. Тројца од пријавените се претходно притворени за други кривични дела. По двајцата српски државјани полицијата сеуште трага. Дивите копачи кои полицијата ги следела неколку месеци пред истражниот судија беа изведени вчера вечер, откако МВР поднесе кривични пријави. Полициската акција Фаланга 2 почнала во вторникот вечерта. Двајца имнспектори во Управата за заштита на културно наследство, двајца вработени во музеи во земјава и еден полицаец од Велес биле дел од мрежата која илегално ги продавала артефактите и иконите на црниот пазар. Криминалната група ископувала предмети од археолошки локалитети кај Демир Капија, Свети Николе, Кавадарци и Скопје. Запленети се монети, керамички светилки, делови од теракоти, црковни книги, дрвени крстови и икони. Дали меѓу пронајдените ...
| | веќе видена | слични

Вака одлучил истражниот судија откако цела ноќ ги сослушуваше осомничените. Од кривичниот суд попладнево излегоа со соопштение. - До Основниот суд Скопје1 Скопје на ден 02.05.2013 година, Основното јавно обвинителство Скопје за гонење на организиран криминал и корупција поднесе барање за спроведување истрага со предлог за определување на мерка притвор КО.бр.40/13 од 01.05.2013 година против обвинетите И.Б, Д.М, К.В, Д.Ш, А.К, З.Н, З.Б, Т.И, С.М, Ш.С, К.Б, З.Т, А.К, А.С, Т.Ц и А.П, поради постоење на основано сомнение да сториле кривично дело Злосторничко здружување од чл.394, кривично дело Злоупотреба на службената положба и овластување од чл.353, Тешка кражба од чл. 236 и кривично дело Прикривање од чл.261 од КЗ. Истражниот судија при Основниот суд Скопје I Скопје, постапувајќи по барањето за спроведување истрага со предлог за определување на мерка притвор на ден 02.05.2013 година донесе решение КИОК.бр.29/13 за спроведување истрага против обвинетите И.Б, Д.М, К.В, Д.Ш, А.К, З.Н, З.Б, Т.И, С.М, Ш.С, К.Б, ...
| | веќе видена | слични

Деветнаесетмина, меѓу кои четворица се службеници вработени во Управата за заштита на културно-историското наследство, се осомничени во операцијата „Фаланга 2“, која македонската полиција ја спроведувала изминативе шест месеци. Самата структура на групата, нејзините членови, начинот на дејствување и доказниот материјал собран во текот на полициската истрага, сами по себе, говорат дека станува збор за организирана криминална формација МВР пресече организирана криминална група Стручни лица на кои државата им дала доверба и ги назначила за заштитници на македонското културно-историско наследство биле дел од криминална група што крчмела и изнесувала од земјава артефакти од непроценлива вредност. Деветнаесетмина, меѓу кои четворица се службеници вработени во Управата за заштита на културно-историско наследство, се осомничени во операцијата „Фаланга 2“, која македонската полиција ја спроведувала изминативе шест месеци. Самата структура на групата, нејзините членови, начинот на дејствување и доказниот материјал ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Полицијата при Секторот за внатрешни работи од Охрид поднесе кривични пријави против лицата И.Б. (36) и А.Т., двајцата од Охрид, поради основано сомнение дека се сторители на казнено дело „присвојување добра под привремена заштита или културно наследство и природни реткости“. Според полицијата, полициските службеници на 13 минатиот месец кај А.Т. пронашле вкупно 22 најлонски пакувања со различни археолошки предмети. Тие се пронајдени при акција на полициските службеници и извршен преглед кај А.Т. кој се наоѓал во близина на паркинг-простор во централното градско подрачје. Притоа во торбицата што тој ја носел забележани се археолошките артефакти, спакувани во најлон кеси. Предметите изработени од бронза и сребро се со археолошка вредност и истите по заплената се предадени во Заводот и музеј на град Охрид. Купопродажбата на 22 археолошки артефакти била извршена ден претходно, во домот на И.Б. во Охрид кој со намера да стекне противправна имотна корист на А.Т. му ги понудил и продал археолошките предмети за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 309 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 256 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 214 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 215 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата уапси голема група диви копачи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: