Двајца осомничени за смртта на младиот Никола Саздовски на распит кај обвинител


Јавниот обвинител денеска повторно се виде со осомничените за смртното претепување на Никола Саздовски Саздо. Јавниот обвинител денеска повторно се виде со осомничените за смртното претепување на Никола Саздовски Саздо. Тие беа спроведени од притворското одделение на затворот Шутка, но во зградата на обвинителството беа внесени од задната страна така што ги одбегнаа камерите. Средбата со обвинителот траеше околу еден час, а нивните адвокати објаснија дека осомничените не биле распрашувани денеска од обвинителството туку им била прочитана наредбата за што се сомничат,а им биле посочени и докази кои во оваа фаза од постапката ги има обезбедено обвинителот. Дали обдукцискиот наод за тоа како настапила смртта кај младиот Никола Саздовски Саздо, кој од вчера е предаден во скопското обвинителство, ќе биде основ да се преквалификува кривичното дело и тројцата осомничени кои крвнички го претепаа 21 годиншниот скопјанец, наместо за насилство да одговараат за убиство? Двајца се уште се во притвор, ...
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство соопшти дека го преквалификувало кривичното дело за смртта на Никола Саздовски (19), кој беше претепан на автобуска постојка во скопската населба Автокоманда од тројца врсници. Според ното обвинение тие ќе одговараат за свирепо убиство „По преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во предметот против трите лица осомничени за кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година при кое почина лицето Н.С., Основното јавно обвинителство Скопје изврши преквалификација на кривичното дело за кое до сега се водеше истражната постапка. Имено, наместо за кривично дело Насилство од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, против тројцата осомничени ќе се води истражна постапка за кривично дело Убиство извршено на свиреп начин од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални и материјални докази, односно беа испитани повеќе сведоци, беше прибавен ...
| | веќе видена | слични

Осомничените за убиството на младиот Никола Саздовски- Саздо се одведени на распит пред јавен обвинител. Двајцата осомничени се во притвор, а по третиот полицијата се уште трага. Инаку, Никола Саздовски- Саздо почина на 9. овој месец, по претепувањето од тројцата осомничени, на автобуска постојка во скопска Автокоманда. Против тројцата осомничени за смртта на Саздовски ќе се води истражна постапка за кривично дело „убиство извршено на свиреп начин“, откако ОЈО Скопје го преквалификува кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година.
| | веќе видена | слични

Осомничените за убиството на младиот Никола Саздовски одведени на распит пред јавен обвинител. Јавното обвинителство пред два дена го преквалификува делото од „насилство“ во „убиство на свиреп начин“. Двајцата осомничени се во притвор, а по третиот полицијата се уште трага. Никола Саздовски - Саздо почина на 9. овој месец, по претепувањето од тројцата осомничени, на автобуска постојка во скопска Автокоманда.
| | веќе видена | слични
2 копии

Против тројцата осомничени за смртта на Никола Саздовски ќе се води истражна постапка за кривично дело „убиство извршено на свиреп начин“, откако ОЈО Скопје го преквалификува кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година. – По преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во предметот против трите лица осомничени за кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година при кое почина лицето Н.С., Основното јавно обвинителство Скопје изврши преквалификација на кривичното дело за кое до сега се водеше истражната постапка, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Посочуваат дека наместо за кривично дело „насилство“ од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, против тројцата осомничени ќе се води истражна постапка за кривично дело „убиство извршено на свиреп начин“ од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. – Ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални и материјални докази, односно беа испитани ...
| | веќе видена | слични

Наместо за насилство, тројцата осомничени за нападот врз Никола Саздовски ќе одговараат за увиство на свиреп начин. По сите обезбедени докази Јавното обивнителство го преквалификува делото. Клучен доказ за преквалификацијата е судско-медицинското вештачење кое до Јавното обвинителство било испратено вчера. Од него неспорно произлегува динамиката на кривично-правниот настан во смисла на видот и карактерот на здобиените повреди кај лицето Н.С., а се утврдува и причинско-последичната врска на нанесените повреди и нивното влијание на смртниот исход. Истражната постапка против тројцата осомничени ќе продолжи за кривичното дело убиство, се вели во соопштението на обвинителството, во кое се додава дека за третиот осомничен кој се уште е недостапен ќе биде распишана домашна и меѓународна потерница, а двете лица кои веќе се наошаат во притвор ќе биде издадена наредба за медициско психијатриско вештачење. Ваквата одлука следи откако МВР повеќе од 15 дена трага по третиот осомничен а вчера министерот Спасовски тврдеше ...
| | веќе видена | слични

По преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во предметот против трите лица осомничени за кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година при кое почина лицето Н.С., Основното јавно обвинителство Скопје изврши преквалификација на кривичното дело за кое до сега се водеше истражната постапка, пренесува „24вести“. Имено, наместо за кривично дело Насилство од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, против тројцата осомничени ќе се води истражна постапка за кривично дело Убиство извршено на свиреп начин од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. Ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални и материјални докази, односно беа испитани повеќе сведоци, беше прибавен обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, а особено по изготвеното судско-медицинско вештачење извршено по наредба на јавен обвинител од страна на истиот институт. Ова вештачење беше ...
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство Скопје, изврши преквалификација на кривичното дело, за смртта на Никола Саздовски, за кое до сега се водеше истражната постапка. Имено, наместо за кривично дело Насилство од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, против тројцата осомничени ќе се води истражна постапка за кривично дело Убиство извршено на свиреп начин од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик, стои во соопштението на Основното Јавно Обвинителство. Ваквата одлука на јавниот обвинител, следува откако во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални и материјални докази, односно беа испитани повеќе сведоци, беше прибавен обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, а особено по изготвеното судско - медицинско вештачење, извршено по наредба на јавен обвинител од страна на истиот институт. Ова вештачење беше доставено во обвинителството на 16 јули 2018 година и од него неспорно произлегува динамиката на ...
| | веќе видена | слични

Доживотен затвор им се заканува на тројцата осомничени за убиството на Саздо Казна доживотен затвор им се заканува на тројцата осомничени за убиството на младиот Никола Саздовски. Обвинителството денеска информираше дека направиле преквалификација на кривичното дело со кое ги гонат осомничените, односно дека наместо за насилство ќе одговараат за Убиство извршено на свиреп начин од член 123 став 2 точка 1 од Кривичниот законик. За ова кривично дело е предвидена затворска казна од најмалку десет години затвор или доживотен затвор. -По преземање на сите дејствија за утврдување на фактите во предметот против трите лица осомничени за кривичното дело извршено на 29 јуни 2018 година при кое почина лицето Н.С., Основното јавно обвинителство Скопје изврши преквалификација на кривичното дело за кое до сега се водеше истражната постапка. Имено, наместо за кривично дело Насилство од член 386 став 6 во врска со став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, против тројцата осомничени ќе се води истражна постапка за ...
| | веќе видена | слични

Скопското Обвинителство го преиначи кривичното делото од „насилство“ со смртни последици, во „убиство“, по член 123 од кривичниот закон, информираа од ОЈО. Според кривичниот законик, делото носи најмала затворска казна од 10 години. „Ваквата одлука на јавниот обвинител следи откако во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални и материјални докази, односно беа испитани повеќе сведоци, беше прибавен обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија, а особено по изготвеното судско-медицинско вештачење извршено по наредба на јавен обвинител од страна на истиот институт“, соопштија од ОЈО. Вештачењето од Судска медицина, кое стаса во Обвинителството, ги опишува карактерот на здобиените повреди и како тоа влијаело за смртта на Саздовски. Но од ОЈО не информираа од што почина младото момче. Канал 5 пред една недела објави дека во извештајот од судска медицина пишува дека Саздовски починал од повреди на мозокот. Во меѓувреме, двајцата осомничени кои се во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 683 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двајца осомничени за смртта на младиот Никола Саздовски на распит кај обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: