Ново лице во „Пајажина“?

Обвинителката Гешкоска бара проширување на истрагата за ново лице, управител, чиј идентитет се крие, а не се ни бара притвор, иако наводно станува збор за даночно затајување од нови 2 милиони евра. Обвинителката Гордана Гешкоска уфрла ново лице во аферата „Пајажина“. Според нејзиното барање за проширување на истрагата, станува збор за ново лице, управител, кој се товари за нови 2 милиони затаен данок. До затворањето на весникот не беа познати ни лицето ни фирмата за која станува збор. „Пресс 24“, кој прв ја објави веста, тврди дека станува збор за една од веќе посочените фирми, додека телевизијата Канал 5 дознала дека управителот не е од фирмите на Перо Наков. Најинтересно од се е што овој пат Обвинителството не побарало истражниот судија да одреди мерка притвор за новото лице. Тоа е многу чудно, бидејќи станува збор за крупна сума, која според досегашната пракса на Јавното обвинителство, веројатно повторно е истресена од ракав. Како што е познато, без никакво вештачење, Обвинителството досега ...
| | веќе видена | слични

Во Основниот суд 1 во Скопје во истражното одделение од десет часот утринава се притворените за случајот Пајажина. Обвинителството поднесе нови докази за сомнежот дека притворените затајувале данок и переле пари. Исто така Обвинителството побара спроведување истрага за уште едно лице од Струмица. Но, овој обвинет не е во Македонија, туку живее во Америка. Според извори на Макфакс истрагата почнала навреме и биле обезбедени подобри услови за работа. Притворените беа сместени во судница 9 од каде со дел од роднините можеа да се поздрават преку отворениот прозорец. Останатите работеа во големата судница за организиран криминал. Само за првоосомничениот Велија Рамковски судијата потрошил два часа за да му појасни што се новите наоди на обвинителството. Нему му се читале сите материјали доставени до истрагата. Потоа за останатите притворени судот работел побрзо бидејќи за нив биле кажани и сработени само делови од материјалите на Обвинителството кои се однесувале за нив. Истрагата се очекува да трае до ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Скопје Вкупно 15 лица денеска повторно се на распит во скопскиот Кривичен суд, откако истражниот судија реши да ја прошири истрагата за уште едно лице. Единаесет лица од притвор, тројца од домашен притвор и едно од слобода, од утрово се повторно на распит во скопскиот Кривичен суд за случајот "Пајажина". Четворица се уште се во бегство. Обвинетите во моментов даваат искази за новите обвинувања за кои се прошири истрагата. Обвинителството побара проширување на истрагата за нови два милиона евра даночно затајување и за еден нов управител. За секој од осомничените се проширени делата за кои одговараат. Рамковски и 10 управителите од Перо Наков од 25 декември се наоѓаат во истражниот затвор Скопје. Три управителки се во куќен притвор, а за последниот осомничен, обинителството не побара притвор.
| | веќе видена | слични

Струмички бизнисмен, сопственик на „Алмакс“, фабрика за рафинирање на масло за јадење, кој е новоосомничен во случајот „Пајажина“, е надвор од Македонија и денеска нема да даде исказ пред истражниот судија во Кривичниот суд Скопје 1, дознава „Нова Македонија“ Од судот не сакаа да ја потврдат информацијата, но велат дека од МВР побарале одговор дали осомничениот е достапен за судот. - Очекуваме во текот на денот да добиеме одговор. Доколку осомничениот не е во земјава, судот по службена должност ќе издаде наредба за распишување интерна потерница. Ако, пак, се утврди дека тој се крие во некоја странска држава, ќе го бараме со меѓународна потерница - вели Владимир Туфегџиќ, портпарол на судот и истражен судија во „Пајажина“. Од МВР велат дека судот треба да знае дали осомничениот е достапен и дали ќе присуствува на распитот. - Нема точно определен рок за колку време МВР треба да утврди дали осомничените се достапни или не. Зависи за што се бараат и начинот на кој се бараат. Токму затоа судот треба да знае колку ...
| | веќе видена | слични

Велија Рамковски и уште десет притворени од Шутка, се доведени за да се соочат со новите докази, кои Јавното обвинителство ги достави до истражниот судија, и побара истрагата да се насочи против нови фирми и лица, но и да им се прошират кривичните дела, на досегашните осомничени. Со новите докази штетата се зголеми, и изнесува 5 милиони евра. Паралелно со испрашувањето на притворените, нивните адвокати очекуваат одговор од Кривичниот совет за блокираните сметки, откако истражниот судија по втор пат ги замрзна за три милиони евра. Во жалбите е напишано, дека обвинителството има и друг начин да ги обезбеди парите, дека не смее да се замрзнуваат сметки за идни приливи и дека А1 телевизија не е предмет на истрага.
| | веќе видена | слични

За половина час во Кривичниот суд се очекува да започне третото испрашување на осомничените во случајот Пајажина. Велија Рамковски и уште десет притворени од Шутка ќе бидат пренесени во судот за да се соочат со новите докази кои Јавното обвинителство ги достави до истражниот судија и побара проширување на истрагата против нови фирми и лица, но побара и на досегашните осомничени да им се прошират кривичните дела. Со новите докази штетата се зголеми за два милиони евра и сега изнесува 5 милиони. Паралелно со испрашувањето на притворените, нивните адвокати очекуваат одговор од Кривичниот совет за блокираните сметки откако истражниот судија по втор пат ги замрзна за три милиони евра. Во жалбите е напишано дека обвинителството има и друг начин да ги обезбеди парите, дека не смее да се замрзнуваат сметки за идни приливи и дека А1 телевизија не е предмет на истрага.
| | веќе видена | слични

Адвокатите на осомничените во случајот „Пајажина“ ја подготвуваат жалбата за замрзнатите сметки на десетина фирми на „Перо Наков“ што се под истрага. Тие ќе го искористат последниот законски рок - денеска за да ги кажат своите забелешки од понеделничката одлука на истражниот судија Владимир Туфегџиќ. Според нив, истражниот судија воопшто не ги прифатил забелешките на Кривичниот суд на Основниот суд Скопје 1, кој предходно ги уважи жалбите на управителот на А1 телевизија и на останатите правни лица во случајот „Пајажина“ и ги врати решенијата на повторно одлучување. „Тоа ќе биде основата, но, освен тоа, ќе се жалиме и на други работи: на пример, од каде му е сумата на Обвинителството за долгот на фирмите“, ни изјави адвокатот Мирослав Вуиќ. Додека адвокатите ја подготвуваат жалбата, Обвинителството продолжува да ја плете мрежата околу „Пајажина“. За утре е закажан уште еден распит на веќе осомничените управители на спорните фирми, а се очекува пред судијата првпат да зборува и новоосомничениот управител, за ...
| | веќе видена | слични

Проширена е истрагата за случајот „Пајажина“. Истражниот судија го прифати барањето на Јавното обвинителство, еден нов осомничен и 2 милиони евра ново даночно затајување се запишува на досието „Перо Наков“. Новоосомничениот е управител од Струмица. Подолго време му бил соработник на Рамковски. За останатите осомничени ќе се утврдува одговорност за нови кривични дела. Истрагата сега е дополнета со нови обвинувања за секој од нив. За новите тврдења на обвинителството сите осомничени во петок ќе бидат изведени пред истражен судија. 11 лица се во притвор, три управителки се во куќен притвор, за новиот осомничен во аферата „Пајажина“ обвинителството не побара притворање. Славица Арсова
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 565 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 420 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. За значењето на овој празник и неговото одбележување повеќе од разговор ...
сите 259 | | | веќе видена

Пејачката Јелена Карлеуша која што изминативе неколку денови е меѓу најозборуваните личности и меѓу најактуелните во медиумите на балканот се огласи на својот ...
сите 187 | | | веќе видена

Пет илјади демонстранти од „жолтите елеци“ денеска маршираа во Париз, што е десети викенд по ред, против владата на францускиот претседател Емануел ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ново лице во „Пајажина“?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: