Учениците победници на натпреварот по роботика бараат пари за да се натпреваруваат во Америка

30.03.2018 По успехот и освоените први места во Србија и Словенија, учениците од кочанските училишта кои што го сочинуваат тимот што учествуваше на натпреварот по роботика сега ја продолжуваат започната мисија. Добија покана за патување и учество во Соединетите Американски Држави, за што многу се радосни, но недостасуваат финансиски средства за реализација на патувањето. Затоа упатуваат апел до бизнис-секторот во целата држава ако можат да им помогнат во собирањето на средствата за да можат да отпатуваат на планираното патување и достојно да ја претстават државата.
| | веќе видена | слични

Први места во Србија и Словенија освоија кочанските основци и средношколци на натпреварите по роботика. Во силна конкуренција на учесници од повеќе европски земји, нашите ученици и нивниот наставник Гордан Анастасов, во рамки на регионалната Адриа лига се изборија за прво место во категориите „Основни вредности“ и „Најдобар ментор, и трето место во „Игра со роботи“. - Ние како пионери на македонската роботика, како прв тим од македонија кој се натпреварува во овие натпревари, сме многу среќни и радосни што успеваме да го освоием првото место во Србија, да постигнеме прекрасни успеси во Словенија, изјави Давид Стојков, Ученик во IX одделение. Како еден од најдобрите тимови од Европа, кочанчани добија покана за учество на светското првенство во Детроит, САД, кој ќе се одржи од 25-ти до 28-ми април годинава. Тие сега се соочуваат со проблем од финансиска природа, зашто и покрај напорите на родителите и општината, се уште и недостасуваат дел од средствата за реализација на ова патување. - Мора и некои поголеми ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 225 | | | веќе видена

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 63 | | | веќе видена

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 94 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Учениците победници на натпреварот по роботика бараат пари за да се натпреваруваат во Америка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: