Насилство на геј парадата во Сплит, повредени повеќе учесници

3 копии

Повеќе од 70 учесници на Парадата на гордоста, но и неколку сниматели и новинари, се повредени денеска во насилството на геј парадата во Сплит, поради што манифестацијата е прекината Околу 200 учесници на Поворката кои ги обезбедувала полицијата, биле дочекани со камења, шишиња, петарди, а на колоните е фрлен и солзавец. Според информациите на локалните медиуми, полицијата привела повеќе десетици насилници, а ситуацијата во градот полека се смирува. Пред Парадата, превентивно биле приведени 50 лица. Снимател на RTL бил погоден со камен по главата. Некои од активистите на геј здруженијата кои го организирале собирот, прв од таков вид во Сплит, за новинарите изјавиле дека полицијата не ја завршила добро својата работа, бидејќи не ги заштитила учесниците на поворката од хулиганите. Во колоната учествувале околу 200 учесници, меѓу кои и познати сплитски писатели и новинари, Јурица Павичиќ, Амте Томиќ, и Златко Гал, кои им пружија поддршка на геј активистите. Сплит за цело време бил надлетуван од полициски ...
| | веќе видена | слични

групата основана по нападот на активистите на геј-парадата во Сплит се наоѓа под истрага. Истражните органи треба да утврдат кој стои зад оваа група и дали има елементи за прекршочно или кривично дело. На групата веќе и се имаат приклучено неколку илјади ченови кои практично се натпреваруваат во тоа кој ќе упати повеќе навред и изакани на сметка на хомосексуалците, а спротивните мислења, речи си и ги нема. Хрватската полиција веќе има инфомрации за конкретната група преку која, меѓу останатите се собирале и оние кои дивееја на сплитската „Парада на гордоста“, пренесуваат хрватските медиуми. Хрватското МВР ги прати активностите на сите социјални мрежи поврзани со случувањата околу Геј парадата во хрватскиот приморски град. Собраните информации сигурно ќе ни користат во понатамошната постапка – рече Жељка Радосављевиќ од сплитската полициска управа. Таа појасни дека уште пред парадата, полицијата истражувала група која повикувала на контра протест
| | веќе видена | слични

„Парадата на гордоста“ во саботата беше прекината поради низа инциденти, во кои учесниците на манифестацијата беа каменувани, присутните фрлаа шишиња и пепелници од околните кафулиња По саботните инциденти на геј-парадата во Сплит, каде што манифестацијата беше грубо прекината, овој далматински град е оквалификуван како најхомофобичен град во Европа. Иако „Парадата на гордоста“ беше регуларно најавена и со месеци подготвувана, таа заврши неславно, како што и прогнозираа многумина, познавајќи ја средината дека такво нешто во Сплит сé уште не може да помине. Над 10 илјади граѓани излегоа по улиците и на сплитската Рива да ги видат учесниците. Меѓу нив повеќето ги осудуваа, упатуваа погрдни зборови, додека малкумина беа оние што навистина поддржуваат вакви манифестации, сметајќи дека секој има право на сопствено сексуално определување. И самите графити зборуваа сами за себе „Стоп на срамотата“, „Антигеј-град“. Кога на ова ќе се додаде и повикот на Фејсбук за антигеј-собир, прогнозите беа јасни. Првата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Поради насилство врз учесниците на првиот „Сплит Прајд” во кој поради фрлање камења, петарди и солзавец повредени се десетина лица, од кои четворица новинари, а приведени 70 хулигани, организаторите го прекинаа собирот. Околу 200 полицајци ја обезбедуваат евакуацијата на учесниците на безбедни локации. - Ние се бориме за рамноправен статус на истополови семејства и еднакво право на здравствено и пензиско осигурување, но по денешното насилство, кое полицијата не го спречи, ќе се бориме и за право на мирно собирање, рече Сања Јурас од Контра, поздравувајќи ги присутните од сите делови на Хрватска, Србија, Црна Гора и Словенија. Почетокот на геј парадата помина релативно мирно, иако заедно со навредите се фрлени и неколку шишиња. Кога учесниците, кои според проценките биле меѓу 150 и 200, опкружени со полициски кордон, стигнале на брегот на кој и покрај противењето на градските власти го најавија собирот, ги дочекаа околу 4.000 граѓани, како што процени полицијата. Со серија навреди, кошкања, масата ...
| | веќе видена | слични

Прва, а можеби и последна геј парада во Сплит Се почна кога воинствените демонстранти врз поворката почнаа да фрлаат камења, шишиња, саксии со цвеќе, петарди и се што им се нашло при рака, честопати извикувајќи антисрпски слогани и покажувајќи фашистички поздрави Во првата геј парадата, а можеби и последната што се одржува во Сплит, повредени се десетина лица од кои двајца полицајци и двајца новинари, а приведни се 137 лица од кои 25 се малолетници, соопшти локалната полиција, којашто успеа да спречи вистинско насилство и крвопроливање. Во парадната поворка имаше неколку стотини учесници, а ја обезбедуваа околу 500 полицајци и ја надгледуваа два хеликоптери на хрватската полиција. Се почна кога воинствените демонстранти врз поворката почнаа да фрлаат камења, шишиња, саксии со цвеќе, петарди и се што им се нашло при рака, честопати извикувајќи антисрпски слогани и покажувајќи фашистички поздрави. Некои од активистите на геј здруженијата кои го организирале собирот за новинарите изјавиле дека полицијата не ја ...
| | веќе видена | слични

Против 137 лица се поднесени прекршочни пријави по вчерашните инциденти што избија на геј парадата во Сплит. На насилството реагираше и „Амнести интерншнл“ која побара целосна истрага против учесниците на немирите. Според невладината организација за заштита на човековите права, полицијата е виновна зашто не ја заштитила поворката и дозволила присутните да бидат каменувани од насилници. Повредени се осум учесници на геј парадата, а останатите со полициски комбиња беа префрлени до нивните домови. меѓу лицата кои заработија прекршочни пријави има и 25 малолетници. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
5 копии

Околу 200 учесници на првиот „Сплит прајд“ во саботата се најдоа на удар на околу десет илјади хулигани кои напаѓаа со камења и петарди. Собирот беше прекинат, а приведени се 137 луѓе, а најмалку осуммина се повредени, вклучувајќи и тројца новинари. Како што пренесе порталот Индекс.хр полицијата допуштила по демонстрантите да се фрлаат камења и топовски удари. Со погрдни зборови и усташки поздрав, напаѓачите ги нападнаа учесниците на геј-парадата со факели, петарди, камења, саксии. Сплитската ривиера личеше на бојно поле, а толпата беше разбиена со солзавец. Организаторите го откажаа собирот, но сепак одржаа неколку говори.
| | веќе видена | слични

Најмалку 5 лица завршиле во болница, а 81 биле приведени по денешната “Геј Парада“ во хрватскиот приморски град Сплит, на која учествувале околу 400 хомосексуалци, објавуваат хрватските медиуми, пренесува Нетпрес. Откако тие се собрале во центарот на градот, како против протест за нив се собрале околу 8000 нивни противници. Бројни специјални полициски сили ги обезбедувале педерите и лезбејките. Но, сепак полицајците не успеале да ги заштитат, бидејќи разјарената толпа почнала да фрла кон хомосексуалците со камења, петарди, саксии, па дури и со топовски удари, а цело време извикувала “Убиј го педерот“. Се’ се случувало пред очите на многубројни странски туристи, кои пак ги поздравувале учесниците на “Геј Парадата“. Камен во главата добил и снимател на телевизијата РТЛ, кој веднаш бил хоспитализиран. Бидејќи безбедносната ситуација значително излегла од контрола, хрватските полицајци одлучиле да ги евакуираат хомосексуалците и новинарите. Хрватските медиуми објавуваат дека на “Геј Парадата“ имало учесници од ...
| | веќе видена | слични

Еден ден по најавата на Европската Унија, дека Хрватска ги исполни сите нивни барања за влез во унијата, Сплит се соочи со немири. Првата геј или парада на гордоста доживеа дебакл. Луѓето од поворката беа нападнати со камења, петарди, топовски удари и факели. Според полицијата повеќе од пет луѓе се повредени, а над 300 се приведени. Парадата е прекината, а околу 16 часот полицијата започна со евакуација. Иако геј парадата ја обезбедуваа повеќе од 400 полицајци и дел од нив ја водеа колоната со штитови, организаторите за избивање на овие немири, ја обвинуваат токму полицијата која според нив не си ја завршила добро работата. Токму таа дозволила да се фрлаат камења, врз учесниците во парадата. Меѓу повредените има и новинари, снимател и еден фотограф. Сплит постојано го надлетуваа и хеликоптери кои ја снимаа целата ситуација. Тема на првата сплитска парада на гордоста, беше правото на фамилијарен живот на хомосексуалците, под слоганот „различни фамилии, еднакви права“. За седум дена пак, во Загреб се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 201 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Насилство на геј парадата во Сплит, повредени повеќе учесници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: