Иванов утре ќе го врачи мандатот на Груевски

3 копии

Скопје - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов утре ќе го врачи мандатот за состав на Владата на Република Македонија на Никола Груевски. Изборот на новата влада треба да биде направен до 10 август.
| | веќе видена | слични

Министерствата распределени, се договараат позициите и кадровските решенија за вториот и третиот ешалон. Разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се во завршна фаза и составот на новата влада ќе биде познат пред законскиот рок. И од двете партии најавуваат нови имиња но и ротација на дел од министрите. Интегративците на петте министерства што ги добија ќе постават веќе познати фаци. За министерството за одбрана како што дознаваме најсериозен кандидат е досегашниот прв лекар во државата Бујар Османи. Двете понудени решенија од ДУИ за оваа позиција, Хазби Лика и Рафиз Алити не ги исполнуваат нато стандардите да бидат министри за одбрана. Извесно е дека Фатмир Бесими останува на економија, Ермира Мехмети најверојатно ќе ги води евроинтеграциите а Абдулаким Адеми или Муса Џафери ќе седнат во вицепремиерското место за Рамковен. Аднан јашари е предлогот за правда.ДУИ го добива и министерството за животна средина во кое најверојатно ќе го остават досегашниот министер Неџати Јакупи.. Од ВМРО-ДПМНЕ сигурни имиња за новата ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се уште ги договараат кадровските решенија во новата влада, но јавно не споменуваат имиња. Министерствата се поделени, сега партиите ги делат директорите. ДУИ инсистира да ја добие УЈП или Царината и уште некоја „богата“ институција. Интегративците добиваат две вицепремиерски места, 5 министри, 4 заменици-министри и 5 државни секретари. Во двете партии велат дека се уште се допрецизираат кадровските решенија и јавно не споменуваат имиња. Неофицијално во игра се вртат двојно повеќе имиња од што има министерски места. Секретаријатот за евроинтеграции преминува во рацете на кадар од ДУИ. Во игра за вицепремиер е Ермира Мехмети-Деваја. Победничката партија од албанскиот политички блок ги задржува Локална самоуправа, Животна средина и Економија. ДУИ ги трампаше Здравство и Труд и социјала за министерствата за Одбрана и Правда. Ниту едната ниту другата партија не нудат некое кадровско решение, туку нудат сервилност на партијата. Квалитетот е безначаен туку само кој ќе ја тера идејата на ...
| | веќе видена | слични

Груевски го доби третиот мандат да состави влада, на церемонија што за првпат помина без изјава од мандатарот Програмата за работа на владата уште се усогласува. Ова го велат од ВМРО-ДПМНЕ наспроти генералниот секретар на ДУИ Абдилаќим Адеми, кој изјави дека платформата е готова, дека ги опфаќа сите отворени прашања и дека за договореното ќе има пишани гаранции од лидерите Груевски и Ахмети. Во ВМРО-ДПМНЕ велат и дека засега нема информација дали коалициските партнери ќе стават потписи на владината програма. Според извори од оваа партија, се усогласуваат деталите за составот на владата. Ресорите се распределени, но сé уште се утврдуваат имињата на министрите што би ги воделе. Од партијата брифираат дека во некои министерства ќе има освежувања, односно актуелните министри ќе бидат заменети. Во други ресори ќе има ротации на министрите. Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сега се во фаза на поделба и на третиот ешалон, односно за тоа кои управи, фондови и агенции ќе ги раководи ВМРО-ДПМНЕ, а кои ДУИ. ...
| | веќе видена | слични

Не е сигурно дали ќе има заедничка владина платформа Сe уште нема потпишан договор за идната коалиција меѓу ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ и не се знае дали постигнатиот компромис за распределба на функциите во извршната власт воопшто ќе биде ставен на хартија. Ова се информациите кои ги пласираа владини извори вчера, откако шефот на државата, Ѓорге Иванов, во претседателската вила на Водно му го додели на премиерот Никола Груевски, новиот, трет по ред, мандат за составување на владата. Прашањето за писмената платформа меѓу двата коалициски партнери вчера доби на актуелност, откако вицепремиерот за Рамковен договор, кој е дел од преговарачкиот тим на ДУИ, Абдулаќим Адеми, даде различни изјави за медиумите на албански и на македонски јазик – прво дека е договорена заедничка владина платформа меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, а потоа дека се надева оти со ВМРО-ДПМНЕ ќе се усогласат за заедничка владина програма и дека истата ќе ја потпишат. Извори од Владата вчера само кусо искоментираа дека засега нема ништо такво, додавајќи дека, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за формирање нова влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер, Никола Груевски. Ниту претседателот ниту премиерот не сакаа да зборуваат пред новинарите на чинот на доделувањето на мандатот. Во наредните 20 дена Груевски треба да го достави до парламентот составот и програмата за работа на владата, а потоа, најдоцна за 15 дена, Собранието да одржи седница за избор на владата. Целата процедура мора да заврши најдоцна до 2 август, но иако нема никаква официјална информација, партиски извори информираат дека владата ќе биде формирана многу побрзо. Никола Груевски е шести премиер од независноста на Македонија, а по третпат добива можност да формира влада откако ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите на 5 јуни. Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, уште минатата недела се договорија за поделба на пленот, а деновиве се чека и официјално да бидат соопштени имињата на идните министри. Според досегашниот вицепремиер за спроведување на ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од парламентарните избори на 5 јуни, кога победи ВМРО-ДПМНЕ со освоени 56 пратеници (втор беше СДСМ со 42 пратеници), се одлука на граѓаните, волја на народот. Оваа оценка синоќа за една македонска сателитска телевизија ја даде претседателот Ѓорге Иванов. Нешто подоцна во интервјуто додаде дека изборите ја прочистиле политичката сцена, бидејќи, според него, ниту една партија покрај големата четворка - ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, со исклучок на НДП, не станаа парламентарни партии. Како што е познато, меѓу нив се ВМРО-НП, Обединети за Македонија, Достоинство, ЛДП... - Покажавме дека сме зрела демократија, зашто изборите поминаа во најдобар ред, како што и доликува на една европска земја. Затоа пофалбите доаѓаат од сите страни - рече Иванов. На прашање какви релации негува со опозицијата, пред сé со социјалдемократите на Бранко Црвенковски, првиот човек на државата рече дека отворен е за соработка со сите политички партии. - За секој што побарал средба со мене - вели тој - ќе најдам време. Сé што ...
| | веќе видена | слични

Шефот на државата, Ѓорге Иванов, вчера му го предаде мандатот за состав на новата влада на Никола Груевски, кој сега и официјално е мандатар. Целата церемонија во претседателската вила „Водно“ траеше неколку минути. Претседателот само рече: „Согласно со Уставот Ви го предавам мандатот“ и откако му честита и двајцата се повлекоа. Груевски ги одмина новинарите и не сакаше да даде изјава, што не се случуваше досега. За Иванов ова е премиерно врачување мандат, додека за Груевски ова е трет мандат - првиот го доби во 2006 г., а вториот во 2008 г. Неговата партија ВМРО-ДПМНЕ на изборите освои најмногу гласови и со ДУИ, како партија што победи во албанскиот камп, се старо-нови коалициски партнери. За време на вчерашната средба Иванов бил информиран од мандатарот Груевски дека наскоро ќе се заокружи коалицискиот договор околу распределбата на ресорите и оти веќе се познати и персоналните решенија. Посебно се разговарало за министерствата за надворешни работи, одбрана и за внатрешни работи - области во кои и ...
| | веќе видена | слични

ЕДИТОРИЈАЛ Македонија го доби новиот парламент, а многу скоро ќе ја добие и новата десничарска Влада, предводена од Никола Груевски. Трета во изминативе пет години и во неа по втор пат коалициски партнер на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде ДУИ на Али Ахмети. Па, откако изминативе шест месеци целата политичка енергија ја потрошивме на предвремените избори, сега прашањето е како и каде понатаму? Кој пат да го фатиме? Денеска земјата се наоѓа на истиот крстопат како и пред три години кога се конституираше шестиот парламент, а во кој Груевски и неговата ВМРО-ДПМНЕ (исто така, на вонредни парламентарни избори) добија апсолутно мнозинство. Заедно со ДУИ контролираа и двотретинско мнозинство во Собранието и Бадентер. Македонија повторно е исправена пред истите предизвици - НАТО и Европската унија, на една страна, наспроти името на друга. Сега состојбите во однос на нашите евроатлантски перспективи се дури и посложени. Антиквизацијата не ја омекна тврдата бескомпромисна политика на Грција. Напротив, само ја засили егоцентричноста ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе се договорија околу распределбата на вицепремиерските и министерските позиции на кои ќе има освежувања или ротации. Се разговара за вториот и третиот ешалон, како и за приоритетите и владината платформа Претседателот Ѓорге Иванов вчера на премиерот Никола Груевски му го додели мандатот за состав на Владата. По победата на парламентарните избори во 2006 и 2008 година, Груевски по трет пат е мандатар за составување на владиниот Кабинет. Има 20 дена рок, во кој, до Собранието ќе треба да достави состав и програма на новата Влада. Инаку разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се во завршна фаза. Министерствата со кои ќе управуваат двете партии се распределени. ДУИ ги добива министерствата за одбрана, за економија, за правда, локална самоуправа и животна средина, како и вицепремиерските позиции за евроинтеграции и за спроведување на Рамковниот договор. Дел од кадровските решенија се познати, а некои од нив дополнително ќе се утврдуваат. Извесно е дека Фатмир Бесими останува на чело на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на денот ќе продолжи да дува умерен до засилен северен и североисточен ветер. Кон крајот на денот облачноста почнувајќи од север ќе се намалува. ...
сите 201 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 115 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 22 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов утре ќе го врачи мандатот на Груевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: