Османи на средба со Могерини во Брисел


Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел ќе има средба со високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини. Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, Османи ќе го презентира напредокот во имплементацијата на планот 3-6-9, како и напредокот во отстранувањето на останатите политички пречки на евроинтегративниот пат на Македонија. Средбата Османи – Могерини се одржува во пресрет на 17 април, кога Македонија треба да го добие извештајот од Европската комисија за состојбите и напредокот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Вицепремиерот Бујар Османи во вечерашаното гостување во емисијата „Уреднички брифинг“ на 1ТВ рече дека според Рамковниот договор изминатите години Владата вработувала, со очекување дека министерствата потоа ќе ги преземат овие вработени. -Кога на конкурси се вработуваа по 500-600 лица, очекувавме дека министерствата ќе ги прифатат. Но, потоа наидовавме на отпор, главно од министерствата водени од нашиот коалиционен партнер ВМРО-ДПМНЕ. Тие луѓе не се виновни што седеа дома, тие сакаа да работат и да градат кариери, рече Османи./Либертас
| | веќе видена | слични
7 копии

Чистата препорака од Европската комисија до Советот за започнување на преговори е валоризација за направеното во овој период, меѓутоа тоа што е најважно е дека Македонија е друга држава после помалку од една година. Ова вечерва го истакна вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Бујар Османи во емисијата Топ Тема на телевизијата Телма. - Денеска е ден на сите граѓани на Република Македонија, денеска е европски ден на Македонија. Самиот факт што денеска имаме тројца еврокомесари и шест премиери од регионот кажува дека Македонија станува позитивната приказна во регионот и во ЕУ, рече Османи. Пред речиси само една година, уште нема година од 27 април, посочи, Македонија беше на работ на конфликт, на работ на бездна. - И денеска тројца еврокомесари доаѓаат и ја вреднуваат државата како вратена на својата евроатлантска патека со вистинска реална перспектива за членство во ЕУ и НАТО, потенцира Османи. Според него, ова е една значајна одредница, една значајна мотивација и охрабрување за продолжување понатаму. - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со делегација на Република Чешка предводена од потпретседателот на чешкиот Сенат, Јири Шестак, на која накусо се осврнал изминатите девет месеци во кои Македонија успеа да испорача исклучително продуктивна реформска агенда, и притоа истакнал дека очекува тоа да биде валоризирано. Средбата, како што се истакнува во соопштението од Секретаријатот за европски прашања, се одржува во многу битен момент за нашите евроатлантски аспирации односно истовремено со објавувањето на Извештајот на ЕК за состојбите и напредокот на Македонија на патот кон ЕУ. Османи изразил задоволство од досегашната поддршка за европската интеграција на земјава од страна на Чешка, како во рамките на Европската Унија, така и во рамките на земјите од Вишеградската група. – За време на средбата вицепремиерот Османи накусо се осврна на изминативе девет месеци во кои Македонија успеа да испорача исклучително продуктивна реформска агенда, чија валоризација се случува токму ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Периодот за имплементација на планот 3-6-9 истекува денеска заедно со објавувањето на извештајот на Европската комисија за состојбите и напредокот на земјава на евроинтегративниот пат. Детаљниот фактографски извештај за имплементацијата на планот 3-6-9 точно на полноќ беше објавен на веб-страницата на Секретаријатот за европски прашања www.sep.gov.mk и може директно да се преземе од следниот линк https://goo.gl/BqGvVt . „Во изминатите девет месеци Македонија успеа да испорача исклучително продуктивна реформска агенда. Доказ за ова е успешното спроведување и реализацијата на планот 3-6-9, т.е. реализирани се над 90 отсто од предвидените реформи и 100 отсто од неговата суштина – Македонија се врати на евроатланскиот пат“, рече вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи. Планот 3-6-9 беше усвоен во јули минатата година по изгласувањето на новата Влада, со цел да обезбеди трасирање на патот, односно да го одмрзне реформскиот процес во Република Македонија и да ја врати државата на евро-атлантскиот ...
| | веќе видена | слични

Секретаријатот за европски прашања на својата веб страница го објави извештајот.  Од СЕП,  оценуваат дека во изминатите девет месеци, Македонија успеала да испорача исклучително продуктивна реформска агенда, а како доказ го посочуваат успешното спроведување и реализација на планот 3-6-9, во кој стои дека се реализирани  над 90 проценти од предвидените реформи и 100 проценти од неговата суштина. - Планот 3-6-9 завршува денеска, заедно со излегувањето на извештајот на европската комисија. Согласно испорачаните резултати и неговата реализација,  треба да биде крунисанa со најдобриот извештај за Република Македонија досега и со чиста и безусловна препорака за преговори со унијата, нагласуваат од СЕП. Со завршувањето на планот 3-6-9, не завршуваат реформите, туку напротив, оваа реформска агенда ќе продолжи и во иднина, во насока на имплементација на процесите кои произлегуваат од шесте водечки иницијативи на стратегијата 20-25 на комисијата, како и од сугестиите, коментарите, забелешките кои ги очекуваме во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Секретаријатот за европски прашања (СЕП) на полноќ на својата веб страница го објави Деталниот фактографски извештај за имплементација на Планот 3-6-9. „Денеска, 17 април заедно со објавувањето на Извештајот на Европската комисија за состојбите и напредокот на земјава на евроинтегративниот пат истече периодот за имплементација на Планот 3-6-9. Деталниот фактографски извештај за имплементацијата на Планот 3-6-9, точно на полноќ беше објавен на веб страна на Секретаријатот за европски прашања www.sep.gov.mk и истиот можете директно да се преземе на следниот линк https://goo.gl/BqGvVt“, информираат од СЕП.Во изминатите девет месеци, според оценката од СЕП, Македонија успеала да испорача исклучително продуктивна реформска агенда, а како доказ го посочуваат успешното спроведување и реализација на Планот 3-6-9, односно реализацијата на над 90 проценти од предвидените реформи и 100 проценти од неговата суштина.„Делот девет т.е севкупно Планот 3-6-9 завршува денеска, односно со излегувањето на Извештајот на ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во пресрет на утрешното излегување на Извештајот за состојбите и напредокот на Република Македонија, му го предаде на Евроамбасадорот Самуел Жбогар, финалниот фактографски извештај за реализација и имплементацијата на реформите од Планот „3-6-9“. – Реализиравме преку 90 отсто од предвидените реформи во Планот „3-6-9 “и 100 проценти од неговата суштина. Планот ја постигна неговата цел и ја врати земјата на евроатланскиот пат – рече Османи и додаде дека очекува убави вести утре од Брисел за Македонија, при претставувањето на Извештајот на Европската Комисија за земјава. Од Секретаријатот за европски прашања потсетуваат дека Планот „3-6-9“ беше усвоен во јули минатата година и дека неговата цел била да се одмрзне реформскиот процес во Република Македонија и враќање на државата на евроатланскиот пат. „Делот „3“ беше финализиран со одржувањето на фер, слободни и кредибилни избори во ноември минатата година, додека делот „6“ заврши со излегувањето на ...
| | веќе видена | слични

Реализиравме преку 90 отсто од предвидените реформи во Планот 3-6-9 и 100 отсто од неговата суштина. Планот ја постигна неговата цели ја врати земјата на евроатланскиот пат, истакна Османи при предавањето на извештајот на евроамбасадорот Жбогар, соопшти Секретаријатот за европски прашања. Османи додал дека согласно испорачаните резултати, очекува убави вести утре од Брисел за Македонија, при претставувањето на Извештајот на Европската Комисија за земјава. Планот 3-6-9 беше усвоен во јули минатата година, по изгласувањето на новата Влада, чија цел беше одмрзнување на реформскиот процес во Република Македонија и враќање на државата на евроатланскиот пат. Делот три беше финализиран со одржување на фер, слободни и кредибилни избори во ноември минатата година, додека делот шест заврши со излегување на Стратегијата на Европската Комисија за проширување со земјите од Западниот Балкан 2025, посочуваат од СЕП. Периодот за имплементација на делот девет, т.е. на целиот План 3-6-9 истекува утре, 17 април, со објавување ...
| | веќе видена | слични

Според извештајот на Европската Комисија, „шампион“ во евроинтеграциите во регионот е Албанија и се наоѓа пред Македонија, пишува Радио Слободна Европа чии дописниците од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур. Македонската опозиција веќе 10 дена обвинува дека вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи намерно го кочи реформскиот процес со цел Македонија да биде во ист пакет со Албанија. Во најновиот извештај на ЕК јасно стои дека има сериозни забелешки и за Албанија и за Македонија, но Албанија е пред нас, пред се поради недоволната имплементација на рефросмкиот план 3-6-9, поради што потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, обвинуваше дека Османи намерно го кочи процесот за да одработи за Албанија во договор со Министерот за надворешни работи на западниот сосед Димитар Бушати -Реализацијата на планот 3-6-9 е само 42 проценти. Реализацијата на планот 3-6-9 е под Секретаријатот за европски прашања и го води вицепремиерот Бујар Османи. Сакам јавно да го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, како осомничени за изнудување пари, одземен мобилен телефон на специјалната обвинителка Катица ...
сите 145 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи на средба со Могерини во Брисел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: