Османи денеска во Брисел ќе го презентира Планот 18


По Планот 3-6-9 дефинирани се нови реформи чиј рок за реализација ќе биде 18 месеци. Планот 18 е се уште во драфт верзија, која денеска ќе биде презентирана во Брисел.Планот кој поставува временска рамка од 18 месеци за реализација на нови реформи се’ уште е во драфт верзија, која денеска ќе биде презентирана во брисел пред високата претставничка на ЕУ за безбедност и надворешна политика, Федерика Могерини. Со драфт верзијата на овој документ денеска треба да се запознаат и дел од еврокомесарите – најави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Тој вели дека овој план веќе бил презентиран пред делегацијата на ЕУ.Во рамките на посетата на Брисел, Османи ќе остари средби и со Димитрис Аврамопулос, Комесар за миграција и внатрешни работи, како и со Кристијан Даниелсон, генерален директор во Директоратот за Европска соседска политика и преговори за проширување.Османи вчера најави дека откако ќе се врати во текот на неделата ќе го презентира и пред опозицијата, со цел да се добие фидбек по кој документот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во интервју за „360 Степени" вицепремиерот Бујар Османи по неговата дводневна посета на Брисел зборуваше за тоа дали преговорите за името се поблиску до решение или до пропаѓање.Мое чувство е дека повеќе се интерепретации и разлиични погледи кон нешто што е многу слично, сметам дека има простор да се помогне, изјави во емисијата „360 степени", вицепремиерот за економски прашања, Бујар Османи, во врска со интервенција од Западот за олеснување на преговорите.-Сите добронамерници на процесот, а не се сите такви, има и такви кои навистина ќе бидат среќни доколку не се реши ова прашање, меѓутоа сите добронамерници можат да помогнат, дали е тоа Европската Комисија, дали Канцеларијата на Могерини, дали земјите членки. Една од целите во Брисел беше да алармирам и за потребата од олеснување во овие најважни денови од процесот – рече Османи.Доколку се реши прашањето, додаде тој, енергита која ќе се солободи од тој договор нема да ја остави ниедна земја од ЕУ индиферентна кон Македонија. Тој рече дека Македонија нема ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Имам целосно разбирање за потребата на опозицијата да гради алтернативни политики од оние на власта, но, апелирам, за суштинските реформи, за евроатланската перспектива, но и за стратешките интереси на земјава, да изградиме политички и севкупно, општествен консензус, кој ќе претставува катализатор на напредокот на земјата. Ова го порачал вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, кој денеска заедно со претставници на Секретаријатот за европски прашања, го презентирал Планот 18 пред претставниците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Како што соопшти СЕП, на средбата биле претставени клучните области на новиот реформски План 18, како и досегашните предлог мерки на планот, како основа на која во претстојниот период Секретаријатот за Европски прашања ги собира, систематизира и обработува сите предлози кои доаѓаат од Делегацијата на ЕУ, Администрацијата на ЕУ во Брисел, домашниот граѓански сектор, експертската јавност, и секако, од опозицијата. – Вашите предлози, коментари и евентуални забелешки, имаа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мое чувство е дека повеќе се интерепретации и разлиични погледи кон нешто што е многу слично, сметам дека има простор да се помогне, изјави во емисијата „360 степение“, вицепремиерот за економски прашања, Бујар Османи, во врска со интервенција од Западот за олеснување на преговорите. -Сите добронамерници на процесот, а не се сите такви, има и такви кои навистина ќе бидат среќни доколку не се реши ова прашање, меѓутоа сите добронамерници можат да помогнат, дали е тоа Европската Комисија, дали Канцеларијата на Могерини, дали земјите членки. Една од целите во Брисел беше да алармирам и за потребата од олеснување во овие најважни денови од процесот – рече Османи. Доколку се реши прашањето, додаде тој, енергита која ќе се солободи од тој договор нема да ја остави ниедна земја од ЕУ индиферентна кон Македонија. Тој рече дека Македонија нема план Б. Нејзиниот план Б е продолжување на планот А, затоа што немаме друга алтернатива освен ЕУ и НАТО. Османи го коментираше и ставот на македонското МНР за тоа дека поважно ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи се согласува со ставот на Министерството за надворешни работи, изнесен во последното соопштение, дека е поважно да имаме квалитетен договор отколку да биде брзо постигнат, но смета дека и брзината е важна, ако сакаме да ги фатиме роковите за НАТО и за ЕУ. Во интервју за „360 степени”, Османи рече дека „интервенциите” од Западот за олеснување на разговорите повеќе се интерпретации и различни погледи на нешто што е многу слично и дека има простор да се помогне.„Сите добронамерници на процесот, а не се сите такви, бидејќи има и такви кои навистина ќе бидат среќни доколку не се реши ова прашање, можат да помогнат, дали е тоа Европската Комисија, дали канцеларијата на Могерини, дали земјите членки. Една од целите во Брисел беше да алармирам и за потребата од олеснување во овие најважни денови од процесот”, рече Османи.Според него, доколку се реши прашањето, енергијата која ќе се солободи од тој договор нема да ја остави ниедна земја од ЕУ индиферентна кон ...
| | веќе видена | слични

На средбата од страна на заменик претседателот на владата Османи и претставниците на Секретаријатот за европски прашања беше презентиран Планот 18 кој владата има намера да го реализира наредниот период. На барање на заменик претседателот на Владата на Р. Македонија Бујар Османи, беше реализирана средба со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски, координаторот на пратеничката група Драган Данев и советникот на претседателот за надворешна политика Тимчо Муцунски. На средбата од страна на заменик претседателот на владата Османи и претставниците на Секретаријатот за европски прашања беше презентиран Планот 18 кој владата има намера да го реализира наредниот период. -ВМРО ДПМНЕ на состанокот изрази сериозни забелешки во однос на реализација на реформите од претходниот План 3-6-9 потенцирајќи ги потфрлањата во сите суштински области. Практично и немаше област во претходниот план каде што целосно и навремено беа реализирани преземените обврски, а поголемиот дел од пропустите беа забележани и нотирани ...
| | веќе видена | слични

Реформскиот план 18 доаѓа на само две недели пред самитот на ЕУ, на кој Македонија очекува датум за почеток на преговори. Според вицепремиерот Османи, овој период е клучен за иднината на земјава. - Ова е клучен месец за нашата судбина.. Нашите адути пред Унијата не се само затворање на отворените политчки прашања туку и системскиот и одржлив реформски процес, рече Османи. Новиот план кој се уште е во драфт верзија, денеска беше презентиран пред граганскиот сектор, а потоа ќе биде објавен и пред опозицијата. 18 –тката ќе ги продолжи реформите започнати со претходната агнеда 3-6-9,а ќе се фокусира на правосудството, јавната администрација, безбедносните служби, справување со нелегални миграции и економијата. Планот 18 тката ќе го покрие периодот до наредниот извештај на европската Комисија, односно до започнување на преговорите со Унијата. - Планот 3 6 9 ни ја даде реформската рамка. Тој успешно ни ја донесе чистата девета препорака за почеток на преговори, но ние јасно дадовме до знаење дека реформите не ...
| | веќе видена | слични
9 копии

На барање на заменик претседателот на Владата, Бујар Османи, беше реализирана средба со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски, координаторот на пратеничката група Драган Данев и советникот на претседателот за надворешна политика Тимчо Муцунски. На средбата од страна на Заменик претседателот на владата Османи и претставниците на Секретаријатот за европски прашања беше презентиран Планот 18 кој владата има намера да го реализира наредниот период. „ВМРО – ДПМНЕ на состанокот изрази сериозни забелешки во однос на реализација на реформите од претходниот План 3-6-9 потенцирајќи ги потфрлањата во сите суштински области. Практично и немаше област во претходниот план каде што целосно и навремено беа реализирани преземените обврски, а поголемиот дел од пропустите беа забележани и нотирани и во нон-пејпр документот објавен во медиумите. ВМРО – ДПМНЕ ја истакна загриженоста од општо распространетоста на корупцијата и немањето волја на владата да се бори со организираниот криминал во сопствените редови, ...
| | веќе видена | слични

Реформите во правосудството, јавната администрација и безбедносните служби ќе бидат во фокусот на планот 18, кој денеска беше презентиран пред невладиниот сектор со цел да ги дадат своите забелешки, пред да биде усвоен на седница на Влада. Во делот на правосудството се предвидени измени во законите на Судскиот совет, Совет на јавни обвинители, јавно обвинителство, за кривична постапка и Кривичниот законик. „Во овој период се направени реформи во судството, безбедноста и администрацијата. Планот 18 е во драфт форма, денеска ќе го слушнам и нивниот одговор. Невладиниот сектор ќе биде дел и од драфтирање, имплементирање и мониторирање.“ - изјави Османи. Од невладиниот сектор велат дека треба повеќе да се посвети внимание на суштината на реформите, професионалноста и независноста во судството, а не само на она што е планирано. Уранија Пировска смета дека планот мора да се пролонгира поради квалитетна изработка во која ќе учествуваат граѓанските организации. „Една од целите е не само да се следат состојбите во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со претставниците на Секретаријатот за европски прашања, го презентираше планот „18“ пред претставниците на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Тој на средбата им се заблагодарил за конструктивната улога која ја имала опозицијата во имплементацијата на реформите од планот „3-6-9“.„Имам целосно разбирање за потребата на опозицијата да гради алтернативни политики од оние на власта, но, апелирам, за суштинските реформи, за евроатланската перспектива но и за стратешките интереси на земјава, да изградиме политички и севкупно, општествен консензус, кој ќе претставува катализатор на напредокот на земјата“, изјави Османи. Тој им ги преставил клучните области од новиот реформски план како и досегашните предлог мерки на планот, како основа на која во претстојниот период Секретаријатот за европски прашања ги собира, систематизира и обработува сите предлози кои доаѓаат од Делегацијата на ЕУ, администрацијата на ЕУ во Брисел, домашниот граѓански сектор, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Невремето што ја зафати Македонија попладнево направи проблеми во повеќе градови, а во Неготино повторно поплавени улици.Неготинска река повторно не издржа и ...
сите 245 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 151 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 130 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи денеска во Брисел ќе го презентира Планот 18

Од:
До кого (е-маил):
Порака: