Koга почнуваме преговори со ЕУ?


Вицепремиерот Бујар Османи по средбата со високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини најави почеток на преговорите со Република Северна Македонија годинава. Вели дека покрај засилувањето на европскиот моментум во земјава, ова ќе претставува и јасен сигнал за целиот регион – како позитивен пример и мотивација за затворање на отворените прашања низ дијалог, политичка отвореност и позитивен пристап. На средбата се отворени темите за процесот на проширувањето на Унијата, како и перспективите на Република Северна Македонија пред претстојниот извештај на Комисијата. „Република Северна Македонија веќе нема отворени политички прашања, и повторно го зазема централното место на Балканот, како главен партнер на ЕУ и НАТО во промоција на демократските и западните вредности во регионот“- изјави Османи. Тој ѝ ги пренесе на Могерини високите очекувања во земјава за напредок во европските интеграции оваа година. Османи вели дека се спроведуваат реформи од планот 18.
| | веќе видена | слични

Заменик претседателот на Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамки на дводневната работна посета на Брисел оствари средба со високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини, на која беа отворени теми за процесот на проширувањето на Унијата и перспективите на Република Македонија пред претстојниот извештај на комисијата, како и јунските состаноци на Советот на ЕУ.Покрај Договорот од Преспа, нагласил вицепремиерот Османи, имавме огромен успех и во постигнување на историскиот Договор за добрососедство со Бугарија, како и суштински консензус за Законот за употребата на јазиците, со што, подвлекол, ги отстранивме сите поголеми внатрешни и надворешни политички прашања.„Република Северна Македонија веќе нема отворени политички прашања, и повторно го зазема централното место на Балканот, како главен партнер на ЕУ и НАТО во промоција на демократските и западните вредности во регионот“, истакнал ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска во Брисел се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, на која се разговарало за напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во насока на отпочнување на претпристапните преговори со Унијата.Османи, како што информираат од неговиот кабинет, на средбата го информирал еврокомесарот Хан за динамиката на спроведување на реформите предвидени во Планот 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата.„Очекуваме уште подобар Извештај за напредокот на земјата, заедно со уште една препорака која ќе претставува основа за потврда на одлуката на Советот на ЕУ во јуни, за почеток на преговорите со Република Северна Македонија“, изјавил Османи кој говорел и за активностите во создавање и обуката на преговарачка структура во земјата.Османи во Брисел треба да се сретне и со високата ...
| | веќе видена | слични

На средбата било разговарано за напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во насока на отпочнување на претпристапните преговори со Унијата. Османи, како што информираат од неговиот кабинет, на средбата го известил еврокомесарот Хан за динамиката на спроведување на реформите предвидени во Планот 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата. – Очекуваме уште подобар Извештај за напредокот на земјата кој ќе го рефлектира реформскиот моментум во земјата, заедно со уште една препорака која ќе претставува основа за конфирмација на одлуката на Советот на ЕУ во Јуни, за почеток на преговорите со Република Северна Македонија, истакнал Османи на средбата. Османи, исто така, ги посочил и активностите во создавање и обуката на преговарачка структура во земјата. Во текот на посетата на Брисел, информираат од кавинетот на Османи, тој ќе оствари и средба со ...
| | веќе видена | слични

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Брисел се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан. На средбата беа отворени темите за напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во насока на отпочнување на претпристапните преговори со Унијата. Османи реферираше пред еврокомесарот Хан за динамиката на спроведување на реформите предвидени во план 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата. „Очекуваме уште подобар извештај за напредокот на земјата кој ќе го рефлектира реформскиот моментум во земјата, заедно со уште една препорака што ќе претставува основа за конфирмација на одлуката на Советот на ЕУ во јуни, за почеток на преговорите со Република Северна Македонија“, истакна Османи на средбата. Во иста насока Османи реферираше и за активностите во создавањето и ...
| | веќе видена | слични

Имаме исклучително успешна динамика на имплементација на предвидените реформи од Планот 18, што верувам дека ќе резултира со уште подобар извештај на Европската комисија од минатогодишниот, заедно со уште една безусловна препорака до Советот на ЕУ. Вака оценил денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на брифингот во Брисел со претставниците на Работната група при Советот на Европската унија за Западен Балкан /проширување (КОВЕБ/КОЕЛА). Османи, соопшти владиниот Секретаријат за европски прашања, на состанокот изразил очекување дека напредокот ќе резултира со потврда на одлуката на Советот на ЕУ во јуни, за почеток на преговори со Република Северна Македонија. Османи брифирал за напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во насока на подготовка на земјата за почеток на преговорите за членство со ЕУ посочувајќи притоа на динамиката на спроведување на реформите предвидени во План 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во рамките на посетата на Брисел одржа брифинг пред претставниците на Работната група при Советот на ЕУ за Западен Балкан / проширување (КОВЕБ/КОЕЛА) и информираше за процесот на европската интеграција на земјата.На состанокот, како што соопштија од СЕП, Османи брифирал за напредокот на земјата во спроведување на предвидените реформи во насока на подготовка на земјата зa почеток на преговорите за членство во ЕУ, посочувајќи притоа на динамиката на спроведување на реформите предвидени во Планот 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата.„Имаме исклучително успешна динамика на спроведување на предвидените реформи од Планот 18, што верувам дека ќе резултира со уште подобар извештај на Европската Комисија од минатогодишниот, заедно со уште една безусловна препорака до Советот на ЕУ“, изјавил Османи, додавајќи дека очекува ...
| | веќе видена | слични

Напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во насока на подготовка на земјата зa почеток на преговорите за членство во ЕУ, со акцент на динамиката на спроведување на реформите предвидени во План 18, се темите за кои ги брифирал вицепремиерот Бујар Османи претставниците на работната група при Советот на ЕУ за Западен Балкан /проширување (КОВЕБ/КОЕЛА), соопшти СЕП. – Имаме исклучително успешна динамика на имплементација на предвидените реформи до Планот 18, што верувам дека ќе резултира со уште подобар извештај на Европската Комисија од минатогодишниот, заедно со уште една безусловна препорака до Советот на ЕУ – истакна Османи, изразувајќи недвосмислено очекување дека овој напредок ќе резултира со потврда на одлуката на Советот на ЕУ во јуни, за почеток на преговорите со Република Северна Македонија. Османи ќе учествува и на брифингот во влијателниот тинк-тенк Центар за европска политика (ЕРС) на тема „Северна Македонија на патот кон ЕУ: „Хоум ран“ во преговорите за пристапување?“. Подоцна ...
| | веќе видена | слични

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи во рамките на посетата на Брисел одржа брифинг пред претставниците на Работната група при Советот на ЕУ за Западен Балкан / проширување (КОВЕБ/КОЕЛА) каде информираше за процесот на европската интеграција на земјата. На состанокот Османи брифираше за напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во насока на подготовка на земјата зa почеток на преговорите за членство со Европската Унијата, посочувајќи притоа на динамиката на спроведување на реформите предвидени во План 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата. „Имаме исклучително успешна динамика на имплементација на предвидените реформи до Планот 18, што верувам дека ќе резултира со уште подобар извештај на Европската Комисија од минатогодишниот, заедно со уште една безусловна препорака до Советот на ЕУ“, истакна Османи, ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Бујар Османи денеска во Брисел ќе има средби со високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседателката на Европската Комисија, Федерика Могерини и со еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. Османи ќе одржи и брифинг со претставници на Работната група при Советот на ЕУ за Западен Балкан/проширување (КОВЕБ/КОЕЛА), а ќе учествува и на брифинг во влијателниот тинк тенк Центар за европска политика (ЕРС) на тема „Северна Македонија на патот кон ЕУ: „Хоум ран“ во преговорите за пристапување?“. Како што е најавено, Османи ќе учествува и на Конференцијата на тема „Безбедност во ЈИЕ – безбедност низ Европа” во организација на Фондацијата Ханс Сејдел (Hanns Seidel Foundation). Од Брисел, вицепремиерот Османи патува за Виена каде што ќе учествува на состанок на министри задолжени за европски прашања од земјите од Западен Балкан, што се одржува под покровителство на Сојузниот министер за Европски прашања на Австрија при канцеларијата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најтиражниот весник во Израел „Haaretz“ објави вест поврзана со првиот еврејски министер во Македонија која беше отпуштена откако го користеше старото име на ...
сите 330 | | | веќе видена

- Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. ...
сите 166 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена

Продолжуваме со посетите низ Република Македонија. Денес сме во Крива Паланка, остваривме средба со неколку стопанственици, ги посетивме нивните фабрики ...
сите 258 | | | веќе видена

Гласачите од општините Дебар и Маврово-Ростуше наместо во шестата сега ќе припаѓаат во петата Изборна единица со измените на Избирачкиот список кои беа усвоени ...
сите 34 | | | веќе видена

Пратеничкиот состав на СДСМ и коалицијата во Собранието на Република Македонија, работеше посветено и за само три години, донесе низа историски одлуки кои ја ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Koга почнуваме преговори со ЕУ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: