Владата не го открива името: Наскоро ќе се преименува аедродомот


4 копии

Со одлука на Владата која треба да биде донесена наскоро ќе се изврши преименувањето на скопскиот аеродром и на автопатот, што беше најавено по средбата на премиерот Зоран Заев со неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Давос. – Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, наскоро, рече Бошњаковски, не прецизирајќи време. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат кој ќе се именува „Пријателство”.
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска рече дека во Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан се опфатени и владините очекувања и оти тие се задоволни. Сепак рече дека е неопходно да се работи на решавање на спорот за името со Грција и дека е потребно целосно, а не парцијално решение. Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи вели дека владата е задоволна од Стратегијата на Европската Унија за Западен Балкан , која неделава ја презентираше официјален Брисел. Тоа што го очекувавме и претходно, да биде вреднуван успехот на Македонија во реформите, да има чиста препорака и можност за започнување преговори за зачленување и да нема поделба на земјите по можноста за членство, е опфатено во неа, вели Османи. „Што значи дека Македонија со овој тон што е даден во стратегијата, што беше дел од нашите очекувања и е причина зошто ние сме задоволни, е фактот што вели дека Македонија кога ќе почне да преговара може да ги престигне и првенците во процесот на интегрирање ако тоа го покаже со резултати“, вели ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за грчката ТВ Скај дека сме земја без име, е дадена во позитивен контекс и се однесува на актуелната состојба со употребата на привремената референца за државата во меѓународните организации, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи. - Изјавата на Ахмети беше дадена во позитивен контекс во смисла дека Република Македонија во меѓународните институции реално е признаена под референцата ПЈРМ ,што ниту е желба на граѓаните, ниту е прифатена од граѓаните, ниту е постојано решение. Едноставно во меѓународните институции имаме некое привремено решение, односно немаме име. Господинот Ахмети реферира дека преговорите се однесуваат на решавање на тој спор и замена на референцата со име кое ќе биде трајно. Привремени решенија не даваат добри сигнали за самата држава. Нам ни требаат трајни решенија за трајна држава, рече вицепремиерот Османи на новинарско прашање на прес-конференцијата по повод презентацијата на анализата на Стратегијата на ЕУ за Западен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вели дека македонската влада е реформаторска и верува дека „во рамки на овие реформи конечно ќе се реши 25-годишниот проблем меѓу Скопје и Атина.“ – Ние сме земја без име, имаме едно привремено име, ПЈРМ. Во пракса се обидуваме конечно да добиеме нормално име со преговорите што се водат, вели Ахмети, како што објави ТВ Скај.
| | веќе видена | слични

Изјави за грчката телевизија „Скај“, во врска со спорот за името, дадоа двајца претставници од владината коалиција во Македонија, Радмила Шеќеринска и Али Ахмети. Фактот дека преговараме за решение со сложено име, со придавки или дополнувања, покажува дека има двоумења, емотивен набој и волја за придвижување на работите, изјави министерската одбрана, Радмила Шекеринска, во изјава за грчката телевизија „Скај“ во однос на спорот со името. „Кога веќе преговараме, ако мораме да прифатиме одредено повлекување по однос на ова прашање, тоа ќе биде едногласно. Зошто? Затоа што мораме да бидеме доследни на нашите изјави. За спорот имаат преговарано и левичарска и конзервативна Влада. И двете влади – и конзервативната и социјалдемократската, во одредени моменти имаа прифатено компромисни решенија: ‘Република Македонија – Скопје’ во 2008-ма година беше прифатенo како име од страна на конзервативната влада. Ние исто така сме согласни на компромис. Затоа верувам дека генерално постои консензус за прашањето за потребата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Фото: ГардијанПостои консензус во однос на тоа дали треба да преговараме, дали треба да прифатиме некој вид компромис, бидејќи и конзервативната и социјалдемократската влада во одредени моменти прифатиле одредени компромиси, вели министерката за одбрана, Радмила Шекеринска за грчката телевизија Скај.Говорејќи за емисијата „Историес" Шекеринска објаснува дека македонските влади во минатото рекле „да" за компромис, како на пример името „Република Македонија – Скопје", а според тоа, таа изрази верување дека кај нас постои консензус во однос на потребата за решение, јавува дописникот на МИА од Атина.– Фактот дека преговараме некаков вид сложено име со некаков вид на придавки или додавки, покажува дека постојат двоумења, емоции, но и волја да одиме напред, вели Шекеринска, како што објавува ТВ Скај.Министерката за одбрана, смета дека во последните 25 години, постоеле подобри можности за решение, но секогаш нешто недостасувало.– За танго се потребни двајца и целосно го разбираме ова. Па така, потребна е вистинска ...
| | веќе видена | слични

Американскиот аналитичар Џејсон Мико, активно вклучен во одбраната на правото на Македонија и на Македонците да се викаат така, во својата најнова колумна, која ја пренесува порталот „Свест.мк“ , порачува дека „некои работи во животот се повредни од парите или од членството во некој клуб – тоа е идентитетот, всушност, идентитетот на тие што биле пред нас и кои сега почиваат и идентитетот на тие што допрва ќе се родат е нешто за што не смее да се преговара“. „Заев и Димитров божем се заинтересираа за идентитетот… Шекеринска се откажува од идентитетот… Грците велат дека Македонија нема идентитет… Горномакедонија е на клингонски… …а Али Ахмети им се заканува на сите… Минатата недела македонскиот премиер Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров барем колку да се рече се изјаснија во заштита на македонскиот идентитет. Како што јави грчкиот весник ‘Катимерини’, ‘премиерот на Бивша Југословенска Република Македонија (БЈРМ), Зоран Заев, рече дека решението на спорот за името со Грција мора да ги ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Фактот дека преговараме за решение со сложено име, со придавки или дополнувања, покажува дека има двоумења, емотивен набој и волја за придвижување на работите, изјави министерската одбрана, Радмила Шекеринска, во изјава за грчката телевизија „Скај“ во однос на спорот за името. „Кога веќе преговараме, ако мораме да прифатиме одредено повлекување по однос на ова прашање, тоа ќе биде едногласно. Зошто? Затоа што мораме да бидеме доследни на нашите изјави. За спорот имаат преговарано и левичарска и конзервативна влада. И двете влади – и конзервативната и социјалдемократската – во одредени моменти имаа прифатено компромисни решенија: Република Македонија – Скопје во 2008 година беше прифатенo како име од страна на конзервативната влада. Ние исто така сме согласни на компромис. Затоа, верувам дека, генерално, постои консензус за прашањето за потребата од компромис“, изјави Шекеринска за грчката телевизија. Според неа, во последните 25 години имало подобри можности да се дојде до решение за спорот, времиња кога ...
| | веќе видена | слични

Ние сме земја без име, имаме едно привремено име, ПЈРМ. Во пракса се обидуваме конечно да добиеме нормално име со преговорите што се водат – изјави Ахмети во емисијата Историес на ТВ Скај. Ние сме држава без име и преку преговори се обидуваме да добиеме некое нормално име. Лидерот на ДУИ Али Ахмети во емисијата Историес на грчката телевизија Скај на грд начин ја објаснува потребата за изнаоѓање на компромис во врска со спорот за името. - Ние сме земја без име, имаме едно привремено име, ПЈРМ. Во пракса се обидуваме конечно да добиеме нормално име со преговорите што се водат – изјави Ахмети во емисијата Историес на ТВ Скај. ДУИ ќе поддржи и уставни промени доколку се потребни, објаснува лидерот на партијата, додавајќи дека тие се подготвени да го поддржат процесот се до конечно решение. - Ние сме подготвени. И во минатото сме биле подготвени за да го поддржиме процесот до конечно решение, бидејќи не интересира многу интеграцијата на земјата во НАТО и ЕУ, вели Али ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Спорот за името меѓу Македонија и Грција може да се реши во блиска иднина со лидерство и државништво во двете земји, изјави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. „Ова е спор кој трае долги години. Постојат одредени чувства, особено во Грција, но знам дека актуелната грчка влада е посветена да го реши овој проблем, да најде решение со својот сосед. Уверен сум дека тоа може да се постигне во блиска иднина“, вели Хан во изјавата за Дојче веле. Тој посочува дека е потребно лидерство и државништво не само да се најде решение, туку и за да се постигне согласност и да се обезбеди неопходното политичко мнозинство.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 201 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 175 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на претстојниот состанок на процесот „Жан Моне“, дознава „Независен весник“. Висок партиски функционер брифира дека за својата ...
сите 247 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата не го открива името: Наскоро ќе се преименува аедродомот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: