Османи ќе го презентира планот 3-6-9


7 копии

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ќе го презентира статусот на имплементацијата на планот 3-6-9. Презентацијата е во пресрет на објавувањето на извештајот на ЕК за напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат на 17 април. Напредокот во имплементацијата на планот 3-6-9 Османи вчера во Брисел го презентира пред високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини. Османи од Брисел порача дека Македонија ќе продолжи со реформите и по извештајот на ЕК.
| | веќе видена | слични
3 копии

За неколку дена стартува новиот владин план 18 најави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи. По 369 кој го оцени како реализиран над 90 проценти вели веќе се воспоставува новата рамка за новите реформски приоритети кои земјава мора да ги исполни на патот на евроинтегративните процеси до крајот на годинава. Повикувајќи се на последниот извештај на ЕК за земјава посочи и на сферитре каде Македонија била во водство пред другите земји во регионот односно дека е лидер во воспоставување на политичките критериуми, но сепак има и области каде е второ и тето рангирана. „Ова е како видео игра, завршуваш едно ниво, поминуваш на друго и на последното ниво немате време да размислувате за првото. Нашето последно нивно 2 во јуни.“ – изјави Бујар Османи Вицепремиер за европски прашања. Истражувањата од компаративната анализа на Евротинг и Отворено општество пак покажуваат дека ако граѓаните во 2015 та година давале поддршка за влез на земјата во ЕУ од над 60 проценти сега таа бројка е веќе 70 % односно толку се ...
| | веќе видена | слични

Македонија напорно работеше и очекуваме Европскиот совет да го препознае тоа и на јунскиот самит да дозволи земјата да ги почне пред пристапните преговори за членство во Европската унија. На ова се надева вицепремиерот за Европски прашања Бујар Османи. Тој е оптимист бидејќи според направените компаративните анализи Македонија е на прво место од земјите на Западен Балкан во спроведување на реформите. Според Османи најважно е што препораката е безусловна, а тоа било доказ дека по неколкугодишната политичка криза, земјава е на вистинскиот пат. Генератор на ваквите позитивни сигнали од ЕУ било и исполнувањето на планот 3-6-9, а заслуга за тоа имала опозицијата и сите парламентарни партии. И стручната јавност со сериозност влезе во анализа на извештајот. Според првиот човек на „Евротинг“ Љупчо Петковски, земјава и друг пат добивала ваква или слична препорака, со сега требало да се гледа поголемата слика, имајќи во предвид дека Западниот Балкан повторно е во фокусот на ЕУ. Тоа што сега е сосема извесно, е дека ...
| | веќе видена | слични

По Планот 3-6-9 за кој Владата оцени дека е реализиран над 90 проценти, вицепремиерот за европски прашања денеска најави нов план наречен 18. Според Османи, веќе се воспоставува нова рамка за нови реформски приоритети кои државата треба да ги исполни до крајот на 2018 година. „Уште наредните денови Владата ќе излезе со новиот план 18 што ќе биде фокусиран на она што треба да се стори до јуни“, рече Османи.Тој денеска учествуваше на деветтото издание на Компаративната анализа - Извештаи на Европската комисија за Македонија 2014-2018 во организација на ЕВРОТИНК-Центарот за европски стратегии и Фондацијата Отворено општество- Македонија (ФООМ). Говорејќи за Извештајот на Европската комисија, Османи рече дека во него е констатиран и пристоен напредок во реформите, особено во делот на создавањето на основите, т.е. условите за стабилна долгорочна реформска агенда на државата. Според него, Македонија е лидер во воспоставување на политичките критериуми, но сепак има и области каде е второ и трето рангирана.„Ова е ...
| | веќе видена | слични

Со нов план 18 Владата ќе ги продолжи ЕУ реформите започнати со планот 3-6-9. Ова денеска го најави вице премиерот Бујар Османи кој вели дека извештајот на ЕУ е патоказ како да продолжиме понатаму. Вицепремиерот истакна дека новата цел е мошне блиску а тоа е јунскиот самит во Софија од каде Владата очекува датум за почеток на преговорите. - Уште наредните денови Владата ќе излезе со новиот план 18 што ќе биде фокусиран на она што треба да се стори до јуни, изјави Бујар Османи вицепремиер во Владата на Република Македонија Според директорот на Евротинг центарот, и покрај чистата препорака нема простор за триумф. – Во последната колона има многу работи , Македонија не е претствена како држава во која тече мед и млеко туку со големи прблеми. Нема простор за никаков триумфализам туку ова треба да се гледа како патоказ . По значаен економски напредок не е можен без правен, Љупчо Петковски Евротинг Учесниците на конференцијата за компаративна анализа на извештаите од ЕК за Македонија заклучија дека и покрај ...
| | веќе видена | слични

„Една од најважните придобивки од оваа чиста препорака е дека Македонија се врати на евроинтегративниот пат“, смета вицепремиерот Османи. Според него, реформскиот план се спроведува преку вклученост на сите субјекти во опшеството. Вели дека се подготвени се спроведување и на новиот план, најавен од премиерот Заев, сè со цел добивање датум за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската унија. Европската комисија бара дополнителни реформски напори во правосудството, областа на човековите права, економското управување, борбата против корупцијата. Претставници на граѓански организации сметаат дека се намалени тензии во општеството, а расте подршката за евроаталансите интеграции. Тие бараат уште поголема вклученост на граѓанскиот сектор и во новиот реформски план, кој сè уште е во подготовка. Марина Стојанова- Тонева
| | веќе видена | слични

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија којшто е задолжен за европски прашања, Бујар Османи, учествуваше на деветтото издание на „Компаративната анализа – извештаи на Европската комисија за Македонија 2014-2018“ во организација на Евротинк – Центарот за европски стратегии и Фондацијата „Отворено општество – Македонија“ (ФООМ). „Една од најважните придобивки од оваа чиста препорака е дека извештајот покажа оти Македонија се врати на евро-атлантската агенда, на евроинтегративниот пат“, изјави Османи. „Извештајот покажа дека Република Македонија успешно ги адресира ургентните приоритети, што покажува дека е надмината политичката криза, а земјата е вратена на нормалниот демократски колосек“, истакна Османи додавајќи дека е констатиран и пристоен напредок во реформите, особено во делот на создавањето на основите, т.е. условите за стабилна долгорочна реформска агенда на државата. Османи посочи и дека една од клучните придобивки претставува и напредокот во демократскиот и политичкиот квалитет ...
| | веќе видена | слични

На ова се надева Вицепремиерот за Европски прашања Бујар Османи, охрабрен по се изгледа од сигналите кои пристигнуваат по добивањето на препораката на Европската комисија. Османи е оптимист и бидејќи според направените компаративните анализи Македонија е на прво место од земјите на Западен Балкан во спроведување на реформите. Според Османи нај важно е што препораката е безусловна, а тоа било доказ дека по неколкугодишната политичка криза, земјава е на вистинскиот пат. Генератор на ваквите позитивни сигнали од ЕУ било и исполнувањето на планот 3-6-9, а заслуга за тоа имала опозицијата и сите парламентарни партии. И стручната јавност со сериозност влезе во анализа на извештајот. Според првиот човек на “Евротинг”  Љупчо Петковски, земјава и друг пат добивала ваква или слична препорака, со сега требало да се гледа поголемата слика, имајќи во предвид дека Западниот Балкан повторно е во фокусот на ЕУ. Тоа што сега е сосема извесно, е дека сега фокусот ќе биде насочен кон реално имплементирање на донесените закони ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По планот 3-6-9 Владата со нов план 18. Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи вели дека веќе ја направиле рамката на планот за следните чекори кои Македонија ќе треба да ги направи до крајот на годината на патот кон евроинтегративните процеси. „Компаративната анализа – извештаи на Европската комисија за Македонија 2014-2018“ во организација на Евротинк – центарот за европски стратегии и фондацијата „Отворено општество – Македонија“ покажала дека над 50 отсто од граѓаните во Македонија веруваат дека Македонија ќе стане членка на Унијата./24 Vesti
| | веќе видена | слични

Табелата за политичките критериуми во извештајот на Европската унија за Македонија годинава е речиси празна, за разлика од изминатите години, покажува компаративната анализа на извештаите на Европската унија за Македонија во последните четири години. Во најновиот извештај го нема ниту еуфемизмот „заробена држава“, со кој пред помалку од две години, беше квалификуван нашиот систем како авторитарен и корумпиран. Позитивен е делот за реформите, но високиот број на донесени закони по скратена постапка и проблемите со децентрализацијата се најдоа и во овој извештај, како и во изминатите три. Од граѓанскиот сектор укажуваат дека, нема простор за триумфализам, туку извештајот треба да се гледа како патоказ за долгиот и напорен пат што не очекува. Во него има многу забелешки за економијата, во делот на управувањето со јавните финансии, справувањето со сивата економија и невработеноста. Како најитен приоритет е посочена подготовката на повеќе-годишни буџети. Вицепремиерот Бујар Османи рече дека ова се прашања за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бројот на жртвите во нападите врз цркви и хотели кои се случија на првиот ден католички Велигден на Шри Ланка е намален на 253 лица. Бројот на загинати лица е ...
сите 527 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на париската катедрала Нотр Дам, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 105 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 342 | | | веќе видена

Сѐ поголемиот број невакцинирани деца создаде пат до појавата на морбили во неколку земји низ светот денес. „Темелот за глобалната епидемија на морбили на која ...
сите 144 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат ...
сите 110 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 154 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи ќе го презентира планот 3-6-9

Од:
До кого (е-маил):
Порака: