ДОСИЕ: Пет осомничени зборуваат, еден молчи за убиството на Наим Реџепи во Мала Речица

Тетовското обвинителство започнало со распит на осомничените за убиството на Наим Реџепи во Мала Речица. Во вооруженита претсрелка меѓу двете групи беа повредени уште двајца, кои во моментот се во болница и се опоравуваат. За убиството се осомничени 12 лица, а како што објавува Досие.мк пред три дена половина биле сосолушани. Порталот наведува дека петмина раскажале што се случило пред седиштето на ДУИ, а шесттиот се бранел со молчење. Досега како што стои во текстот објавен на порталот не се споменувале партиски недоразбирање и партии. Нареднава недела ќе бидат сослушани и останатите шестмина, кои им го блокирале патот на Наим Реџепи и останатите. Тие ќе треба да одговорат зошто е убиен Реџепи и дали ево прашање партиск апресметка. Сите 12 лица се осомничени за убиство на повеќе од едно лице. Наим Реџепи од Куманово е убиен во во вооружена престрелка која се случи околу 18 часот и дваесет минути во Мала Речица во близина на седиштето на ДУИ. Според унформациите кои беа објавени во јавноста станува збор ...
| | веќе видена | слични

Порталот мкд.мк повикувајќи се на извори од Брисел пишува дека Ахмети притиска на чело на државата да стои Албанец, а за сметка на тоа да ја ослободи фотељата во законодавниот дом. Дали Законот за јазиците е само почеток на финализацијата на планот за исполнување на Тиранската платформа. Бриселски извори од Мала Речица откриваат дека апетитите на ДУИ се зголемуваат, па сега се цели и на претседателската позиција. Порталот мкд.мк повикувајќи се на извори од Брисел пишува дека Ахмети притиска на чело на државата да стои Албанец, а за сметка на тоа да ја ослободи фотељата во законодавниот дом. Иако неодамна тврдеше дека не бил пазарџија од Бит Пазар, сепак се поочигледно е дека Ахмети наголемо се пазари со Заев не само за министерски позиции туку и за заеднички претседателски кандидат на изборите следната година. - Бриселски дипломатски извори велат дека на една од последните средби меѓу Заев и Ахмети, лидерот на ДУИ побарал на наредните претседателски избори СДСМ и ДУИ да излезат со заеднички кандидат за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Порталот МКД.мк, повикувајќи се на извори од Брисел објавува дека на една од последните средби меѓу Зоран Заев и Али Ахмети, лидерот на ДУИ побарал на наредните претседателски избори СДСМ и ДУИ да излезат со заеднички кандидат за шеф на државата, Албанец, а спикерското место да се врати. -Од она што може да се дознае од бриселски дипломатски извори, целта на ДУИ овојпат е претседателското место на државата. Го добија претседателското место во Собранието, сега на ред е и позицијата шефот на државата. Ова ДУИ веќе го најави и за време на последните избори за претседател на Македонија, за заеднички кандидат, но тогаш тоа не помина кај нивниот тогашен коалициски кандидат ВМРО-ДПМНЕ, објави порталот. Овојпат, меѓузависноста во коалицијата СДСМ-ДУИ е многу поголема, па апетитите на Ахмети се вратија. -Бриселски дипломатски извори велат дека на една од последните средби меѓу Заев и Ахмети, лидерот на ДУИ побарал на наредните претседателски избори СДСМ и ДУИ да излезат со заеднички кандидат за шеф на државата, ...
| | веќе видена | слични

Заврши распитот на 12-те осомничени за убиство на Наип Реџепи од Куманово кое се случи на 5 април во близина на седиштето на ДУИ во Мала Речица.Уште двајца беа ранети. Се очекува наскоро да биде составено обвинението. Сите 12 лица се осомничени за убиство на повеќе од едно лице. Наим Реџепи од Куманово беше убиен во во вооружена престрелка која се случи околу 18 часот и дваесет минути во Мала Речица во близина на седиштето на ДУИ. Според информациите кои беа објавени во јавноста станува збор за две ривалски кумановски групи на Демократската Унија за Интеграција. Тие пред да се случи инцидентот излегувале од седиштетот од Мала Речица кое е само на околу триста метри од местото на вооружената пресметка. Недоразбирањата околу управување со разгранокот на ДУИ во Куманово постојат со години, а во јуни 2015 година, беше убиен кандидатот за претседател на разгранокот, Џемаил Реџепи, познат како командант Шќипоња.
| | веќе видена | слични
2 копии

Заврши распитот на 12-тте осомничени за вмешаност во инцидентот од 5 април во близина на седиштето на ДУИ во Мала Речица, кој заврши со убиство на Наип Реџепи од Куманово. Ранети беа неговиот брат Сабит, како и лицето Флорим Мисими. По завршувањето на распитот ќе следи групирање и селектирање на фактите или собраните докази, а потоа ќе се состави и обвинението. Инцидентот се случи веднаш по одржувањето на состанокот на кумановскиот разгранок на ДУИ во Мала Речица со лидерот на партијата, Али Ахмети, за надминување на долгогодишните спорови. Членот на разгранокот на ДУИ во Куманово и општински советник Фериз Дервиши два дена по инцидентот во изјава за Алсат, рече дека случајот нема политичка позадина бидејќи жртвата Наип Реџепи неколку пати бил провоциран. Дервиши тогаш тврдеше и дека на состанокот, поранешниот потпретседател ДУИ, Назми Беќири имал закани. Од друга страна, токму Беќири по инцидентот, на својот профил на социјалната мрежа на Фејсбук, напиша дека убиството се случило по средбата на ривалските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен интерес на институцијата е зачувување на ...
сите 330 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОСИЕ: Пет осомничени зборуваат, еден молчи за убиството на Наим Реџепи во Мала Речица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: