Во акција на американските „морнарички фоки“ спасени двајца заложници во Сомалија

Изминатата ноќ американските елитни „морнарички фоки“ (Navy SEALs) извршиле напад во упориште на сомалиските пирати во акција на спасување на двајца заложници – хумантирани работници, кои биле во заробеништво од октомври минатата година. Во акцијата која траела околу еден час биле ослободени Џесика Бјукенен (32) од САД и Поул Тистед (60) од Данска. Никој од американските специјалци не бил повреден, додека најмалку деветмина пирати биле убиени, пренесува Дејли Телеграф. Одлично испланираната операција во која учествувале најмалку шест хеликоптери започнала ноќеска во 2 часот по полноќ по локално време и претставува прва интервенција на американската војска во Сомалија по дебклот наречен “Black Hawk Down“ од 1993 година. Според извори на АП уште петтмина пирати биле заробени за време на акцијата. Иако јавно не се соопштува, медиумите шпекулираат дека досега американската војска извршила повеќе напади врз исламските милитанти во оваа африканска држава во која владее беззаконие.
| | веќе видена | слични

МОГАДИШУ – Американците воени сили вчера упаднаа во Сомалија извршувајќи ноќен хеликоптерски напад, ослободија американски и дански заложник, и убија девет пирати во мисија што претседателот Барак Обама ја спомена пред неговото годишно обраќање до нацијата, јавија официјални и еден пиратски извор. Според американските претставници, два тима на морнаричките „фоки“ се истовариле со хеликоптер во близина на комплексот каде што се наоѓале двајцата заложници. Додека „фоките“ се приближувале кон комплексот избувнале вооружени престрелки, јавија американските претставници, при што загинале неколку милитанти. Нема информации за повредени Американци. Морнаричките „фоки“ ги извлекле Бјукенан и Тистед, а потоа со хеликоптери ги пренеле на безбедно, на непозната локација. Двајцата заложници не биле повредени во спасувачката операција, и се во релативно добра состојба. Данскиот совет за бегалци потврди дека двајцата хуманитарни работници, Американката Џесика Бјукенан и Данецот Хаген Тистед, биле ослободени „за време на ...
| | веќе видена | слични

Американски специјалци ослободија Американка и Данец кои пред три месеци во Сомалија беа киднапирани од вооружени напаѓачи. Американката Џесика Бјукенен (32) и Данецот Поул Тистед (60) работеле за хуманитарна агенција за деминирање. Биле киднапирани на 25 октомври лани во полуавтономниот регион Галмудуг во централна Сомалија. - Имаше жесток оружен судир во кој загинаа неколку киднапери. Спасувачите ослободија заложници и со хеликоптер ги префрлија во Џибути, изјави локален официјален претставник. Во акцијата се убиени најмалку осум пирати, а уште петмина од нив се заробени.
| | веќе видена | слични

Останато

ЕУ се согласи да го одложи Брегзит само до 22 мај, а не до 30 јуни, како што бараше Британија, но под услов британскиот парламент наредната недела да го усвои ...
сите 235 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 39 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 150 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Преку соопштение Министерството наведува дека до нив наместо конкретни амандмани и предлози за законот за Јавно обвинителство, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ е ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во акција на американските „морнарички фоки“ спасени двајца заложници во Сомалија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: