Ибрахимовиќ најдобар во Серија А

Златан Ибрахимовиќ, напаѓачот на Милан е прогласен за најдобар фудбалер во Серија А за 2011 година на манифестацијата „Oscar del Calcio“ одржана во понеделникот. Наградите на „Oscar del Calcio“, манифестација која се одржува секоја година, се добиваат според гласањето на фудбалерите во Серија А и им се доделуваат на најдобрите фудбалери, тренер, клуб и судија од предходната сезона. Ибрахимовиќ ја доби наградата и за најдобар странски фудбалер, додека Масимилијано Алегри ја доби наградата за најдобар тренер откако ја освои шампионската титула со Милан. Тијаго Силва беше избран за најдобар дефанзивец, додека Ел Шарави, сега во Милан, ја доби наградата за најдобар фудбалер во Серија Б, пренесува ESPN. За најдобар судија во Серија А беше прогласен Никола Рицоли. Сепак, Удинезе ја доби наградата за најдобар клуб, додека Самир Хандановиќ беше прогласен за најдобар голман. Според гласањето во тимот на сезоната беа избрани: Самир Хандановиќ, Кристијан Маџио,Тијаго Силва, Андреа Ранокиа/Алесандро Неста (ја поделија ...
| | веќе видена | слични

Кај актуелниот првак на Италија, Милан, завршија наградите за најдобар играч и тренер во 2011 г. во Серија А во изборот на Здружението на фудбалери во Италија (АИЦ). Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ го освои оскарот за најдобар играч во калчото, како и најдобар странски играч, додека Масимилијано Алегри е најдобар тренер. Посебна награда од новинарите доби англискиот селектор Фабио Капело, а Алесандро Дел Пјеро и Фабио Канавари награда за исклучително достигнување во кариерата. Идеален тим на Серија А за 2011: Хандановиќ (Удинезе) - Маџио (Наполи), Ранокија (Интер), Неста (Милан), Тијаго Силва (Милан), Армер (Удинезе) - Хамшик (Наполи), Мота (Интер), Маркизио (Јувентус), Боатенг (Милан) - Ди Натале (Удинезе), Кавани (Наполи), Ибрахимовиќ (Милан).
| | веќе видена | слични

Шведскиот напаѓач во редовите на Милан, Златан Ибрахимовиќ, е избран за најдобар играч во италијанската Серија А според Здружението на фудбалерите во Италија. Ибрахимовиќ, кој доби најмногу гласови од своите колеги, беше избран и за најдобар странец во лигата. За најдобар тренер признанието очекувано му припадна на Масимилијано Алегри, кормиларот на актуелниот првак Милан. Во идеалниот тим за 2011 година има дури четворица играчи на „росонерите“. Покрај популарниот Ибракадабра меѓу најдобрите се и Алесандро Неста, Тиаго Силва и Kевин Принс Боатенг. Во идеалниот тим се и Хандановиќ (Удинезе), Маџо (Наполи), Ранокија (Интер), Армеро (Удинезе), Хамшик (Наполи), Мота (Интер), Маркизио (Јувентус), Ди Натале (Удинезе) и Kавани (Наполи).
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ во анкетата организирана меѓу професионалните фудбалери е избран за најдобар играч во Серија А за 2011-та година. Признанието за најдобар тренер во лигата му припадна на тренерот на Милан, Масимилијано Алегри. Удинезе е прогласен за најдобар клуб додека наградите за посебен придонес во текот на својата кариера им се доделени на Алесандро Дел Пјеро и Фабио Канаваро. Посебно признание доби и актуелниот селектор на репрезентацијата на Англија и еден од најдобрите тренери на сите времиња во Италија, Фабио Капело.
| | веќе видена | слични
2 копии

Актуелниот првак Милан собра најголем дел од наградите кои ги доделува Здружението на професионални фудбалери во Италија. Според колегите најдобар фудбалер за 2011 година е Златан Ибрахимовиќ, додека најдобар тренер е Масимилијано Алегри. Во идеалниот тим на Серија А, место имаше за “покер“ росонери, и тоа Ибрахимовиќ, Неста, Боатенг и Тијаго Силва. Посебна награда од новинарите доби селекторот на Англија Фабио Капело, додека Алесандро Дел Пјеро и Фабио Канаваро добија награди за исклучителни постигнувања. Идеалниот тим во Серија А за 2011 година, во изборот на професионалните фудбалери изгледа вака: Хандановиќ (Удинезе) – Ранокиа (Интер), Тијаго Силва (Милан), Маџо (Наполи), Неста (Милан) – Армеро (Удинезе), Хамшик (Наполи), Маркизио (Јувентус), Ботатенг (Милан) – Ди Натале (Удинезе), Кавани (Наполи), Ибрахимовиќ (Милан).
| | веќе видена | слични
3 копии

На свечена церемонија синоќа во Милано, Асоцијацијата на италијанските фудбалери (АИЦ), ги прогласи најдобрите за 2011 година. Членот на шампионот Милан, напаѓачот Златан Ибрахимовиќ и неговиот тренер Масимилиано Алегри ги добија признанијата во категориите најдобар фудбалер и најдобар тренер во Италија за изминатата година. Клупските соиграчи на Ибрахимовиќ, Кевин Принс-Боатенг, Алесандро Неста и Тиаго Силва според гласовите на фудбалерите од Серија А се во идеалниот состав за 2011 година. Најдобриот состав според членовите на (АИЦ) е следниот: 1. Самир Хандановиќ (Удинезе), 2. Кристијан Маџо (Наполи), 3. Андреа Ранокиа (Интер) ист број гласови со Алесандро Неста (Милан), 4. Тиаго Силва (Милан), 5. Пабло Армеро (Удинезе), 6. Марек Хамшик (Наполи), 7. Тиаго Мота (Интер) ист број гласови со Клаудио Маркисио (Јувентус), 8. Кевин Принс-Боатенг (Милан), 9. Антонио Ди Натале (Удинезе), 10. Едисон Кавани (Наполи); 11. Златан Ибрахимовиќ (Милан).
| | веќе видена | слични

Синоќа во Италија се случуваше церемонија на доделување на "Фудбалските оскари" на кој доминираше актуелниот италијански шампион. Беа доделени награди во девет различни категории, а церомонијата беше одржана во Милано, добитниците беа избирани на основа на листата на кандидати што беше објавена уште во декември месец. На 15 избор за најдобар играч на годината во Серија А, доминираше Милан, чии членови ги собраа наградите во повеќе категории. Така Златан Ибрахимович е прогласен за најдобар странски фудбалер, а тренерот на Милан, Макс Алегри за најдобар тренер во годината која измина. Тијаго Силва ја доби наградата за најдобар дефанзивец, а Стефан Ел Шарави е прогласен за најдобар играч во Серија Б. "Росонерите" исто така имаат најмногу играчи во идеалниот тим на годината. ДОБИТНИЦИ НА НАГРАДИТЕ: НАЈДОБАР ТРЕНЕР: Масимилијано Алегри. НАЈДОБАР ГОЛМАН: Самир Ханданович. НАЈДОБАР ДЕФАНЗИВЕЦ: Тијаго Силва. НАЈДОБАР СТРАНСКИ ФУДБАЛЕР: Златан Ибрахимович. НАЈДОБАР СУДИЈА: Никола Рицоли. НАЈДОБАР ...
| | веќе видена | слични

Шведскиот интернационалец Златан Ибрахимовиќ е прогласен за најдобар фудбалер за минатата годија во италијанската Серија А. На синоќешната свечена церемонија во Милано, Асоцијацијата на италијански фудбалери ги прогласи лауреатите за 2011 година. Покрај напаѓачот на Милан, признанието за најдобар тренер го доби стратегот на „росонерите“ Масимилијано Алегри. Доминацијата на членови на италијанскиот шампион е присутна и во изборот на идеалниот тим, каде Кевин Принс - Боатенг, Алесандро Неста и Тиаго Силва се меѓу најдобрите 11-мина. Специјална награда од страна на новинарите доби англискиот селектор Фабио Капело, додека италијанските ветерани Алесандро Дел Пјеро и Фабио Канаваро добија награди за исклучителни достигнувања во кариерата. Најдобар тим за 2011 во Италија: Самир Хандановиќ (Удинезе), Кристијан Маџо (Наполи), Андреа Ранокиа (Интер) - Алесандро Неста (Милан), Тиаго Силва (Милан), Пабло Армеро (Удинезе), Марек Хамшик (Наполи), Тиаго Мота (Интер) - Клаудио Маркисио (Јувентус), Кевин Принс-Боатенг ...
| | веќе видена | слични

Вчера во Милано беше одржано 15. издание на Калчо Оскарите, и очекувано на изборот на најдобрите во Серија А доминираше актуелниот шампион на Италија, Милан. Златан Ибрахимовиќ ја доби наградата за Најдобар Фудбалер од Странство, и Најдобар Фудбалер во Серија А за 2011. Масимо Алегри беше прогласен за Најдобар Тренер, Тиаго Силва за Најдобар Дефанзивец, а Ел Шарави кој оваа сезона го носи дресот на ’Росоњерите’ доби награда за Најдобар Фудбалер во Серија Б за 2011. Самир Хандановиќ ја доби наградата Најдобар Голман, а неговиот Удинезе беше прогласен за Најдобар Клуб. Никола Рицоли беше прогласен за Најдобар Судија, а наградата за Најдобар Стрелец заврши во рацете на Единсон Кавани од Наполи. На Калчо Оскарите исто така беше соопштен и идеалниот тим за 2011, и во него повторно доминираа ’Росоњерите’. Тимот на Годината: Хандановиќ, Маџо, Тиаго Силва, Неста (ист број гласови со Ранокиа), Армеро; Хамшик, Боатенг, Мота (ист број гласови со Маркисио); Ибрахимовиќ, Кавани, Ди Натале.
| | веќе видена | слични
2 копии

Голгетерот на Милан, Златан Ибрахимовиќ и тренерот на актуелниот италијански шампион Масимилиано Алегри беа избрани за најдобар фудбалер, односно тренер во Серија А за изминатата 2011 година. Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ во избор на своите колеги играчи го доби епитетот најдобар играч во Серија А за 2011. година, како и за најдобар странски фудбалер, додека тренерот на ’росонерите’, Масимилијано Алегри е избран за тренер на годината. Гала церемонијата се одржа во Милано и беше во организација на Здружението на фудбалери во Италија, а за лауреатите гласаа 600 професионални фудбалери и тренери во Серија А. Инаку во идеалниот тим на годината доминираа играчите на Милан, Алесандро Неста, Тиаго Силва, Кевин Принс Боатенг и Ибрахимовиќ , а Стефан Ел Шaрави беше избран за најдобар млад фудбалер. Посебна награда во избор на новинарите доби англискиот селектор Фабио Капело додека Алесандро Дел Пјеро и Фабио Канаваро добија награди за исклучителни достигнувања во кариерата. Идеален тим за 2011 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 185 | | | веќе видена

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент ...
сите 201 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 171 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 275 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ибрахимовиќ најдобар во Серија А

Од:
До кого (е-маил):
Порака: