Норитака Танге предлага ревизија на мастер планот за Скопје

По повод 50 годишнината од скопскиот земјотрес и 100 години од раѓањето на Кензо Танге, неговиот син Пол Норитака Танге претстојува во Скопје. Гостувањето на јапонскиот архитект е во склоп на мултимедијалниот настан под наслов „Пол Норитака Танге: Кензо Танге и Скопје“ кој ќе трае до 20 мај и чија цел е претставување на животот и делото на неговиот татко како еден од најзначајните светски архитекти на 20 век. Пол Норитака Танге е претседател на мултинационалната архитектонска компанија " Кензо Танге асошиетс ", со седиште во Токио, која изработува проекти од доменот на архитектурата и урбанизмот насекаде во светот. Тој е првпат во Скопје, но и покрај тоа, вели дека тука се чувствува како дома. "Дојдов во мојот дом. Така се почувствував во градот кој е длабоко поврзан со мојата фамилија, и оваа посета е многу посебен момент за мене. Имав доста ограничено време за да го разгледам градот, но за едно попладне успеав да го видам од сите аспекти. Можам да забележам дека многу од зградите потсетуваат на главниот ...
| | веќе видена | слични

Сега е важно да размислите за наредните 50 години и што сакате за тој временски период да се случи во вашиот град, вели Норитака Танге По 50-годишен престој во Јапонија Оригиналната скица од Скопје што ја изработи светски познатиот архитект Кензо Танге сега е во рацете на Владимир Тодоровиќ, градоначалникот на општината Центар. Пол Норитака Танге, синот на Кензо Танге, скицата му ја подари на градоначалникот Тодоровиќ, велејќи дека е пресреќен што конечно дошол да го види првото дело на својот татко, надвор од границите на Јапонија. - Пресреќен сум затоа што идејата на татко ми живее во Скопје веќе пола век, а тоа е долг период. Поради тоа сакам да ви ја подарам оригиналната скица за вашиот град. Исто така, сакам да кажам дека урбаното планирање не е нешто што се случува прекуноќ, иако некои од идеите на мојот татко се реализирани, но мислам дека сега навистина е важно да размислите за наредните 50 години и што сакате за тој временски период да се случи во вашиот град. Јас ви ја нудам мојата соработка за ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Норитака Танге предлага ревизија на мастер планот за Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: