За утре најавен масовен протест во Солун:„Ќе го бранат името Македонија“


2 копии

Под силни безбедносни мерки, со затворени улици и метро станици утре на плоштадот Синтагма пред грчкиот парламент, јавува дописникот на МИА од Атина, ќе се одржи долго најавуваниот протест. Сите погледи во Грција се вперени кон собирот. Под силни безбедносни мерки, со затворени улици и метро станици утре на плоштадот Синтагма пред грчкиот парламент, јавува дописникот на МИА од Атина, ќе се одржи долго најавуваниот протест. Сите погледи во Грција се вперени кон собирот.Грците, според најавите масовно „ќе го бранат името Македонија“. Од сите краишта на земјата, организирани со автобуси, бесплатно или по цени со 50 отсто попуст, ќе пристигнат во „еднодневна екскурзија“ во грчката престолнина. „Солун кажа, на ред е Атина да извика: Македонија е една и грчка“, порачаа организаторите на протестот во видео повикот, објавен на социјалните мрежи, а уште од вчера започнаа со подготовките на Синтагма. Поставија звучници на централните улици, а денеска се подготвува бината. Паралелно со организаторите, се ...
| | веќе видена | слични

Организаторите на протестите против името Македонија како дел од решението на спорот со Грција го обвинуваат министерот за јавен ред и мир Никос Тоскас дека излажал за бројот на демонстрантите во Атина. Организаторите тврдат дека во Атина се собрале меѓу 1 и 1,5 милиони луѓе а Тоскас вели дека проценката на грчката полиција (Елас) од 140 илјади е точна и дека таа не се базира на политичко влијание. За да ги потврди своите проценки Елас објавува видео од протестот а Тоскас вели дека ако имало еден милион луѓе тие ќе биле лоцирани до делот од градот кој се нарекува Амбелокипи а кој е далеку од плоштадот Синтагма.
| | веќе видена | слични

„Нафтемборики“ пишува дека „илјадници граѓани од цела Грција го изразија нивното комплетно несогласување за употребата на името Македонија од соседната земја“, во текстот под наслов „Река од народ на Синтагма за Македонија“. „Гневот на народот“ е насловот на весникот „Та неа“ за вчерашниот протест во Атина против употреба на терминот „Македонија“ во решение за името. Весникот „Елефтерос типос“ има наслов „ Народот пишува историја, „не“ од стотици илјадници граѓани за игрите со името на Македонија“. Весникот „Димократиа“ пишува: „ Не“ за распродавање на името и на нашата историја произлезе од „референдумот“. „Етнос“ и „Ефимерида тон синдактон“ се со комплетно различни коментари од другите весници. Првиот весник наведува дека партијата Нова демократија се загуби во броењето, а вториот дека се кренала „многу врева за ништо“, дека имало „многу народ, многу грчки знамиња, но без страст“ и многу помалку од очекуваното, а споменато е и присуството на протестот на лидерот на Златна зора, Никос Михалољакос.
| | веќе видена | слични
4 копии

Говорот на Микис Теодоракис, колку граѓани излегоа на протестот и политичките реакции се темите што преовладуваат во грчките медиуми по протестот во Атина. Во денешните изданија на весниците исто како и пред протестот, очигледна е поделеноста во Грција. Провладиниот печат излегува со еден, опозицискиот и објективниот печат со друг коментар, јавува дописникот на МИА од Атина. „Гневот на народот“ е централниот наслов во весникот „Та неа“, а во продолжение, пренесени се главните пораки од вчерашниот протест. „Никаква отстапка“, е пораката од плоштадот до премиерската палата; „Ние ќе продолжиме“, одговара Коѕијас; „Еден собир не го прави голем само бројот на народот. Го прави страста на народот“ се коментарите на весникот на насловната страница. Со сличен коментар е и весникот „Елефтерос типос“. „ Народот пишува историја, „не“ од стотици илјадници граѓани за игрите со името на Македонија“, пишува весникот на насловната страница и додава дека бројот и страста на протестот ги менуваат работите во преговорите ...
| | веќе видена | слични

Во денешните изданија на весниците исто како и пред протестот, очигледна е поделеноста во Грција. Провладиниот печат излегува со еден, опозицискиот и објективниот печат со друг коментар, јавува дописникот на МИА од Атина. „Гневот на народот“ е централниот наслов во весникот „Та неа“, а во продолжение, пренесени се главните пораки од вчерашниот протест. „Никаква отстапка“, е пораката од плоштадот до премиерската палата;  „Ние ќе продолжиме“, одговара Коѕијас; „Еден собир не го прави голем само бројот на народот. Го прави страста на народот“ се коментарите на весникот на насловната страница. Со сличен коментар е и весникот „Елефтерос типос“. „ Народот пишува историја, „не“ од стотици илјадници граѓани за игрите со името на Македонија“, пишува весникот на насловната страница и додава дека бројот и страста на протестот ги менуваат работите во преговорите „Нафтемборики“ пишува дека „илјадници граѓани од цела Грција го изразија нивното комплетно несогласување за употребата на името Македонија од  соседната земја“, ...
| | веќе видена | слични

Вечна битка Ако прашуваш едни вчера во Атина 140.000 луѓе на плоштадот Синтагма не се замараа со проблемот со името, ако прашуваш други бројката е некаде меѓу 1 и 1,5 милион луѓе. Судирот меѓу организаторите на неделниот протест во Атина против давање на името и властите, продолжува и денес откако грчкиот министер за цивилна заштита Никос Тоскас излезе со информација која ја поткрепува верзијата на грчката полиција дека на протестот имало 140.000 луѓе. Наспроти властите, организаторите тврдат дека името Македонија излегле да го бранат меѓу еден и еден и пол милион луѓе. Во изјава за грчката телевизија АНТ1, Тоскас изјавува дека процената дадена од грчката полиција е „целосно точна“ и „тоа нема никаква врска со политичка наклонетост.“ За да ја поткрепи својата верзија грчката полиција објави снимка од дрон која ги покажува улиците околу плоштадот Синтагма за време на собирот. Иако на снимката нема датум и време (не работела таа функција на камерата), според Тоскас видеото е од 14:55. Тој објаснува дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ниту еден протест за антикризните мерки што речиси сите влади ги гласаа во Грција, а носеа кратења на плати и пензии, ниту еден протест во рамките на генералните штрајкови, ниту еден собир за финансиските проблеми на земјата, од почетокот на кризата и воведувањето на меморандумите од 2010 до денес, како што јави дописникот на МИА од Атина, не успеа да собере толку многу Грци, колку што вчера излегоа на протестот за Македонија.Илјадници граѓани од Атина, но и од цела Грција, семејства со мали деца, пензионери, друштва од млади момчиња и девојки, свештени лица, речиси сите со грчки знамиња во рацете. А знамињата се продаваа на секој чекор, за едно, две или за пет евра, во зависност од големината.Процените се дека масовноста ги надмина очекувањата. Покрај плоштадот „Синтагма“, сите централни улици беа преполни со народ. Некои од граѓаните што стигнале во центарот на Атина, но поради масовноста и преполните улици не успеаја да стигнат до плоштадот „Синтагма“, решија протестот и обраќањата да ги следат од ...
| | веќе видена | слични

За време на антимакедонскиот митинг во Атина, грчкиот митрополит Доротеос ја пренесе пораката од грчкиот Синод која гласи дека ГПЦ смета оти секој израз на одбрана на законите на Македонија е надвор од партиски цели. – Црквата го зазеде своето место во оваа многу чувствителна тема за Македонија. Црквата сведочеше за зборот и за свештенството и за луѓето, крвта хеленистичка на Македонија уште од античко време и затоа не може да го прифати терминот Македонија како дел од името на друга држава. Тоа исто така ќе влијае на името на расколничката црква таму, а името Македонија го вклучува неодоливото расположение на државата Скопје – изјави г. Доротеос. Тој истакна дека Македонија е во срцата на сите Грци и дека Грците мора да ја водат борбата за татковината. – Нашите архиереи во регионот протестираат за грчката држава на нашата Македонија. Света одговорност на црквата е да ги обедини во единството сите Грци. Национален консензус, единство и напор – истакна грчкиот владика. Освен митрополитите од цела Грција, ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, како неуспешен го опиша вчерашниот протест во Атина, кој се спротивстави на употребата на терминот „Македонија“ во името на нашата држава. Митингот во „одбрана на името на Македонија“се одржа на централниот плоштад во главниот град. „Рејтинг агенциите беа победени ... продолжувам да преговарам со добра совест и одговорност за доброто на земјата“, напиша на својот прифил на Твитер, дипломатот број 1 на Грција. Полицијата во Атина објави дека во протестот имало околу 140.000 луѓе. Организаторите пак очекуваа да учествуваат најмалку 1 милион луѓе
| | веќе видена | слични
9 копии

Протестот што вчера се одржа на плоштадот Синтагма во Атина насловен „Македонија значи Грција“, заврши мирно, без инциденти, но предизвика различни оценки и коментари околу бројноста на собирот. Организаторите пред протестот објавија дека од сите краишта на земјата се организирани автобуси, а одеше и кампања на социјалните мрежи. Според нивните изјави, на собирот се очекуваа најмалку еден милион граѓани. Според грчката полиција, пак, на собирот, во центарот на Атина, учествуваа околу 140 илјади граѓани. Од протестот беше упатена резолуција, која организаторите најавија дека ќе ја достават до претседателот на државата, премиерот и до грчкиот Парламент. - Да се исклучи секаква можност за користење на грчкото име Македонија и изведените зборови, кое е еднакво со името Грција и е нераскинлив елемент од националниот идентитет, побараа организаторите во нивната резолуција. На собирот, како што јави дописникот на МИА од Атина, прв говорник беше грчкиот композитор Теодоракис, кој упати остри критики до грчката ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 293 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 206 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се ...
сите 158 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За утре најавен масовен протест во Солун:„Ќе го бранат името Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: