Грција го враќа законот против расизмот

Владата сака да воведе построги казни за кривичните дела од омраза. Грција го разгледува воведувањето закон со кој ќе се заострат санкциите за говорот на омраза и кривичните дела од омраза. [AФП] Грчката влада го врати предлог-законот кој предвидува поостри казни за расистичките кривични дела, вклучително и нападите врз имигрантите, велат официјалните претставници. Понуден и повлечен минатата година, законот сега повторно се разгледува, по фаталното прободување во септември на антифашистичкиот хип-хоп уметник Павлос Фисас, за кој беше обвинет член на неонацистичката партија Златна зора. Владата оттогаш ги уапси или затвори сите 18 пратеници на партијата, кои чекаат судење под обвинение дека воделе криминална банда. Златна зора беше треторангирана на изборите за парламентот на ЕУ минатиот месец, што предизвика загриженост за кривични дела од омраза. Законот воведува поостри кривични санкции за поттикнување омраза, дискриминација и насилство, за негирање геноцид, воени злосторства и злосторства против ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Водечката светска организација за борба против антисемитизмот - Лигата против клевета (АДЛ) изрази загриженост во врска со назначувањето на Макис Воридис за министер за здравство при реконструкцијата на грчката влада. Во изјавата за „Катимерини“, националниот директор на АДЛ, Абрахам Фоксман, кој пред неколку дена во Атина се сретна со Андонис Самарас, истакна дека изборот на Воридис, адвокат со екстремно десничарско минато, е во спротивност со ставот на грчкиот премиер при акцијата против неонацистичката партија Златна зора во Грција. - Тажни сме и загрижени поради назначувањето на Макис Воридис за министер за здравство. Го поздравивме ставот на премиерот во случајот со Златна зора, но истакнавме дека ова назначување го поткопува неговиот пристап - рече Фоксман. Според него, Самарас поставил високи стандарди во однос на моралот и почитувањето на различностите, но сега го назначил Воридис за министер. Грчкиот премиер не се сложил со ставот на АДЛ, но се согласил да го испита ова прашање повторно во иднина. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Уште еден пратеник од грчката неонацистичка партија Златна зора е приведен во рамки на истрагата против партијата, осомничена дека стои зад нападите, кои долго време беа негирани од страна на грчките власти, јави AFP, повикувајќи се на судски извори. Пратеникот Никос Кузилос е седмиот пратеник од Златна зора, кој е во притвор. Во досиејата за „Златна зора“ постојат индиции и пред се фотографии кои го докажуваат учеството на Kузулос во нападите на анархистичкото сврталиште „Ризалто“ четири месеци по убиството на Павлос Фисас. Портпаролот на партијата, Илијас Kасидиариос, го окарактеризира апсењето на Kузулос како криминален чин и диктаторски потег на Самарас и Венизелос. Вкупно 11 парламентарци од оваа грчка партија се обвинети во рамки на истрагата за „формирање и раководење со криминална организација”.
| | веќе видена | слични

Пратеникот Никос Кузилос е седмиот пратеник од Златна зора, кој е во притвор. Вкупно 11 парламентарци од оваа грчка партија се обвинети во рамки на истрагата за „формирање и раководење со криминална организација".
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 43 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција го враќа законот против расизмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: