Хидвеги: Сорос даде 3,8 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија


7 копии

Џорџ Сорос „дополни“ во неговата „агенција“ во Унгарија 3,8 милиони евра, „создавајќи нова, алтернативна опозициска организација со цел да продолжи да ја напаѓа унгарската власт“, изјави Балаш Хидвеги, директорот за комуникации на владејачката партија „Фидес“ на премиерот Виктор Орбан. Хидвеги наведе дека организациите поврзани со Сорос се „антимиграциски групи, медиуми или политички институции“. – Тие ја напаѓаат политиката на Владата за миграција и „упорно ја дискредитираат Владата во странство“, истакна Хидвеги. Хидвеги ги одвои Хелсиншкиот одбор и групата за човекови права „ТАСЗ“ како главни примачи на помош од Сорос.
| | веќе видена | слични

За последните случувања во Унгарија поврзани со законите за работа на организациите што работат со странска помош, како и тој за високото образование, беа повод Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) вчера да одржи ургентна дебата. Унгарскиот премиер Виктор Орбан се пржеше во Брисел завчера, а вчера унгарската држава беше ставена на скара и во Стразбур. Меѓутоа, живата дебата „за одбрана на слободите и стандардите“ доби уште повисока температура со обраќањето на независниот сенатор од Ирска, Роан Мулен. - Што прави Орбан? Тој се бори против тиранијата! Да му помогнеме - рече од говорницата Мулен. Тој исто така зборуваше и за проблемот со нелегалното финансирање невладини организации. - Некои пратеници кои говореа овде тајно или јавно зеле пари од Сорос - и тие ја загрозуваат демократијата - заврши Мулен за што од некои од пратениците добија громогласен аплауз. Известителот за Унгарија, Могенс Јенсен од Данска, инаку од Групата на социјалистите, во извештајот вели дека во моментот не е во ...
| | веќе видена | слични

Провокативното однесување на унгарскиот премиер Виктор Орбан иритира и внесува тензии во Европската унија но и во неговото политичко семејство – Европската народна партија (ЕНП) чијшто член е Фидеш, партијата на Орбан. Дождот критики за акциите на Орбан беше толку силен што ЕНП мораше да прифати дебата во Европскиот парламент (ЕП) која се одржа вчера. На дебатата присуствуваше и Орбан. Иритираноста е толку многу силна што Жан-Клод Јункер, шефот на Европската комисија и член на ЕНП групата, се согласи да отвори прекршочна постапка против Унгарија. Поради тоа што Будимпешта не ги почитува европските закони за слобода на услужни дејности, правото за академска слобода и правото да се води бизнис. Станува збор за унгарските закони со кои се отежнува па дури и спречува работата на Универзитетот на Централна Европа и невладините организации финансирани од странство. Унгарија има донесено строги па дури и нехумани правила против барателите на азил а цел на вчерашната дебата во ЕП беше и унгарската народна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги отфрли во средата во Европскиот парламент како неосновани обвинувањата дека со новиот закон за високото образование сака да го забрани Централноевропскиот универзитет (CEU) во унгарската престолнина Будимпешта и го обвини неговиот финансиер Џорџ Сорос дека со финансиските шпекулации ги уништил животите на милиони луѓе. „Опстанокот на CEU не е во опасност, тоа обвинување е лажно и неосновано“, изјави унгарскиот претседател Виктор Орбан на пленарната седница на Европскиот парламент, на којшто пред него зборуваше првиот потпретседател на Европската комисија, Франс Тимерманс, кој појаснуваше зошто ЕК токму поради тоа покрена постапка против Унгарија. Еропската комисија претходно во средата отвори постпка против „кршењето на европското право“ против Унгарија поради нејзиниот закон за високото образование со кој од странските универзитети во земјата се бара и да имаат кампуси во матичните земји, што го загрозува Централноевропскиот универзитет во Будимпешта. ЕК по анализата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го обвини американскиот милијардер Џорџ Сорос дека „им ги уништил животите на милиони Европјани со своите финансиски шпекулации“. Орбан го нарече Сорос „отворен непријател на еврото“, пренесува AFP. Орбан додаде дека и покрај тоа, кон Сорос „и натаму топло се однесуваат овде и топло го примаат на највисоко ниво“, мислејќи на состанокот што милијардерот ќе го има со претседателот на Европската комисија(ЕК). „Ние не сме големи и моќни како вас, ниту сме моќни како Џорџ Сорос, америуканскиот финансиски шпекулант што ја напаѓа Унгарија“, рече Орбан пред европарламентарците, бранејќи го унгарскиот закон за високо образование./ Loading...
| | веќе видена | слични
4 копии

Контроверзниот унгарски закон за образование со кој се заканува затворање на Универзитетот на Централна Европа (ЦЕУ) во Будимпешта и односот на владата на десничарскиот премиер Виктор Орбан, наликува на однесувањето на Русија и на претседателот Владимир Путин кон оваа угледна образовна институција, пишува Би-Би-Си. Орбан се очекува да зборува пред пратениците на Европскиот Парламент, бранејќи ја политиката на својата влада и постинувањата во остварувањата на човековите права. Тоа доаѓа во исто време кога Европската комисија соопшти дека покренала правна постапка против Унгарија. Владата во Будимпешта се обвинува за гушење на универзитетските и академските слободи и човекови права. ЦЕУ важи за Универзитет -промотор на демократијата и на либералните вредности во општеството и е рангиран меѓу првите 200 во светот, во осум категории. На него моментално студираат 1440 студенти, од кои само 335 се од Унгарија а сите другите доаѓаат од 107 земји ширум светот. Универзитетот се претставува себе си кко предводник на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

– Заменикот претседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс ја предупреди денеска Унгарија дека против неа можат да бидат поднесени уште три казнени постапки. Тимерманс ја даде изјавата во Европскиот парламент во присуство на унгарскиот премиер Виктор Орбан. Европската комисија соопшти денеска дека почнала прекршочна процедура против Унгарија поради промените во унгарскиот закон за високо образование. Законските промени се презедоа како пречка за постоењето на Централноевропскиот универизтет во Будимпешта, основан од Џорџ Сорос. ЕК оценува дека тој закон би можел да им наштети на европските права за давање услуги, но и на академската слобода и право на образование. Претседателот на Европската комисија, Валдис Домбровскис изјави денеска дека ЕК испратила „официјално известување“ до Владата на премиерот Виктор Орбан, што е прв чекор во правната постапка.
| | веќе видена | слични

Додека ги бранеше измените во Законот, Орбан го нарече Сорос „финански шпекулант“ и порача дека силно се противи на неговата поддршка со која Европа би била отворена за имиграција, пренесува Ројтерс. Сепак, унгарскиот премиер нагласи дека е неоспорна посветеноста на Унгарија за Европската Унија, но рече и дека Будимпешта во многу аспекти на работата на ЕУ е незадоволна и оти сака реформи во блокот. Претходно денеска објавено е дека ЕУ покренала правна акција против Унгарија поради новиот Закон за високо образование. Претседателот на Европската Комисија Валдис Домбровскис рече дека ЕК упатила формално известување до владата на Орбан, што е прв чекор во правната акција, пренесува АП. Тој потег, објаснува Домбровскис, е заснован на длабока правна проценка. ЕК смета дека тој Закон може да ги повреди европските права, академските слободи и правото на образование. Унгарската влада ќе има рок од еден месец да одговори, а на врз основа на реакцијата на Будимпешта, ЕК ќе одлучи за следните чекори. Унгарија овој Закон ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во средата Европската Унија презеде правни дејствија против Унгарија поради законот со кој може да дојде до затворање на универзитетот, основан од американскиот милијардер Џорџ Сорос, пренесува Франс прес. „Одлучивме да преземеме правни дејства поради Законот за високото образование, иако испратиме официјално предупредувачко писмо до унгарската влада”, изјави на прес-конференција вицепретседателот на Европската комисија, Валдис Домбровски. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската комисија денеска соопшти дека ги презема првите чекори околу почнување казнена процедура против Унгарија, поврзана со промените во унгарскиот Закон за високо образование, за коишто се претпоставува дека може да ја прекратат дејноста на Универзитетот на Централна Европа во Будимпешта.ЕК соопшти и дека, засега, прашањето на миграцијата ќе остане на ниво на дијалог со унгарските власти - односно нема да има санкции, и покрај тоа што Унгарија одби да ги исполни квотите за раселувањето на мигрантите. Натаму, се наведува и дека се следи развојот на унгарското законодавство за регистрација на невладините организации.Комисијата нагласи дека казнената процедура започната денеска ќе зависи од одговорите што се очекуваат од унгарските власти.Темата ќе биде разгледана денеска попладне на пленарната седница на Европскиот парламент во Брисел, на која ќе присуствува и унгарскиот премиер Виктор Орбан.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот ...
сите 401 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 209 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална ...
сите 298 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хидвеги: Сорос даде 3,8 милиони евра за да создаде опозиција во Унгарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: