Опуштете се! 8 бои кои се пријатни за очите и ќе ви го намалат стресот

Сите знаеме дека боите многу влијаат на расположението. А тие се уште поважни кога станува збор за бојата на собите во кои живееме. Универзитетот во Минесота открил дека црвената боја го зголемува нивото на стрес, додека зелените и белите нијанси имаат спротивен ефект. Па сигурно не би сакале вашиот ентериер да биде во црвена боја, кога вие веќе сте под преголем стрес.1. ЛавандаКралската виолетова е силна боја, но нејзината бледа нијанса има смирувачки ефект врз очите.2. Бледа сиваСветлата сива нијанса создава смирена и релаксирана околина. Додадете сини и бели елементи за да го пополните просторот.3. Ладно синаСините „водени“ нијанси кои потсетуваат на синилото на небото или на водата се бои кои најмногу го намалуваат стресот. Според фенг шуи, сината има моќ да ја забави работата на срцето и да го намали крвниот притисок.4. Сиво-синаСветлата до средна нијанса на сиво-сината е уште една од најрелаксирачките бои во спектарот.5. АкваИзберете аква нијанса од посиниот дел на палетата за да го релаксирате ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опуштете се! 8 бои кои се пријатни за очите и ќе ви го намалат стресот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: