Дали граѓаните поддржуваат промена на името (Анкета)


2 копии

Прашањето за името беше доминантно и изминатава недела. Медијаторот на ОН, Метју Нимиц во Скопје и во Атина ги слушна ставовите на двете страни за предложените идеи за надминување на разликите во спорот за името. Според експертите преговорите се на добар пат и може да се најде решение за ова прашање. Македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас го делат истиот став дека до јуни ќе се постигне решение за спорот. Премиерот Зоран Заев очекува до средината на годината да се најде решение за 25-годишниот спор за името со Грција и на Самитот на НАТО во јуни да биде активирана поканата за членство на Република Македонија. Во изјава за бугарската телевизија „Нова“, Заев вели дека евентуалното решение ќе треба да биде одобрено на референдум. - Референдумот треба да биде дополнителна гаранција и за нашите пријатели од Република Грција бидејќи со тоа дефинитивно ќе се тргнат сите сомнежи, а народот ќе стои зад решението кое ќе биде прифатено. Убеден сум дека Македонците се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Половина од етничките Македонци даваат поддршка за менување на името на државата со цел влез на Македонија во ЕУ и НАТО, покажува анкетата на Институт за демократија „Социетас цивилис“. 30% од испитаниците од македонска националност одговориле дека целосно го поддржуваат тоа, 20% дека делумно, а 42% одговориле дека воопшто не поддржуваат промена на името. Етничките Албанци во Македонија речиси и да не се поделени. 95% одговориле дека целосно или делумно поддржуваат промена на името, додека 1% одговориле дека воопшто не поддржуваат. На прашањето ако се промени името, дали сметаат дека ќе се промени и идентитетот, 60% од Македонците одговориле потврдно, 40% одговориле дека целосно ќе се промени, а 20% дека донекаде. 48% од Албанците рекле дека идентитетот нема да се промени воопшто. 33% од оние кои гласале за ВМРО-ДПМНЕ даваат поддршка за промена на името. Кај симпатизерите на СДСМ, пак, повеќе од дупло, или 76% одговориле дека даваат поддршка. Институтот за демократија Социетас цивилис анкетата ја направи ...
| | веќе видена | слични

Педесет проценти од етничките Македонци, од кои 30 отсто целосно и 20 отсто делумно, даваат поддршка за менување на името со цел влез во ЕУ и НАТО, а 48 отсто се против, од кои 42 отсто воопшто не поддржуваат, додека два отсто немаат одговор, е заклучокот од анкетата на Институт за демократија „Социетас цивилис“ – Скопје (ИДСЦС). Овие резултати драстично отстапуваат од истражувањето на јавното мислење на агенцијата „Брима“ , спроведено од 27 ноември до 1 декември 2017 година по барање на порталот МКД.мк, според кои Двајца од тројца етнички Македонци не се согласуваат со промена на името Република Македонија како услов за членство во НАТО. Поточно 67,1 проценти од Македонците одговориле негативно на тоа прашање, 12,9 отсто не се за зачленување во Алијансата без разлика на условите, а 15,6 отсто се согласуваат. Наспроти ова, кај Албанците нема поголема разлика меѓу анкетите на ИДСЦС и на „Брима“. Според истражувањето спроведено од „М-проспект“ со телефонско јавување од 19 до 26 јануари на национален примерок ...
| | веќе видена | слични

Мнозинството граѓани на Македонија, односно 61 отсто од нив поддржуваат решавање на проблемот околу името, со цел побрз влез на земјава во Европската Унија и во НАТО, додека 33 отсто се категорично против, покажува новата анкета на Институт за демократија „Социетас цивилис“. Анкетата е спроведена од агенцијата „М-проспект“ од 19 до 26 јануари, телефонски со 1.000 испитаници. Можноста за статистичка грешка е околу три проценти. Резултатите се поделени на општи, резултати според националноста, односно Македонци и Албанци, и поделба според политичката ориентација, односно гласачи на ВМРО-ДПМНЕ и гласачи на СДСМ. Што се однесува до етничките Македонци, дури 50 отсто од нив целосно или донекаде се за доаѓање до решение за името, а категорично против се 42 отсто. Кај етничките Албанци, поддршка за решение за името даваат 82 отсто од испитаниците, а против се само еден отсто. Од оние што се изјасниле дека гласале за ВМРО-ДПМНЕ, поддршка за решение дале 33 отсто, а 60 отсто се категорично против, додека од оние што ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Решение на проблемот со името со цел побрз влез на Македонија во ЕУ и НАТО подржуваат 61 процент од македонските граѓани (43 целосно, а 18 отсто донекаде), покажуваат резултатите од телефонска анкета на 1.000 испитаници спроведена од 19 до 26 јануари од М-Проспект за Институтот за Демократија Социетас Цивилис Скопје. Поддршка за промена на името со цел влез во ЕУ и НАТО изразиле 50 проценти од Македонците (30 отсто целосно, а 20 донекаде), а 95 проценти од Албанците (84 целосно, а донекаде 11 отсто). На прашањето дали со промената на името ќе се промени и значењето на тоа што е Македонија и македонскиот народ, 34 проценти одговориле дека целосно ќе се промени, 19 дека до некаде ќе се промени, 33 отсто дека воопшто нема да се промени, а четири проценти оти донекаде нема да се промени. За 60 проценти од анкетираните Македонци со промената на името ќе се промени и идентитетот (за 40 проценти целосно, а за 20 донекаде), додека 35 проценти го сметаат спротивното. Кај Албанците 30 отсто сметаат дека ќе се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Законот за употреба на јазиците нема да го подобри соживотот во Македонија сметаат 51 процент од граѓаните, наспроти 44 проценти кои одговориле позитивно, покажуваат резултатите од телефонската анкета на Институтот за демократија „Социетас цивилис“. На прашањето дали сметаат дека со Законот за употреба на јазиците ќе се подобри соживотот во Македонија само пет проценти одговориле „не знам“. Анкетата покажува дека постои голема разлика во одговорите на ова прашање во зависност од тоа за која партија гласале анкетираните граѓани. Така 77 проценти од анкетираните кои гласале за ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека нема да се подобри соживотот наспроти, 39 проценти од анектираните гласачи за СДСМ, 25 проценти од гласачите за БЕСА и 11 проценти од гласачите на ДУИ. Најголеми оптимисти дека законот ќе го подобри соживотот со 85 проценти се гласачите на ДУИ и БЕСА со 75 отсто, додека 55 проценти од гласачите на СДСМ и само 18 проценти од гласачите на ВМРО-ДПМНЕ веруваат дека со законот ќе се подобри соживотот во Македонија. За ...
| | веќе видена | слични

Законот за употреба на јазиците предизвика голема дискусија во јавноста. Политичките партии и јавноста се поделени околу предложеното решение. Преку телефонска анкета, Институтот за демократија „Социетас цивилис“ ги праша граѓаните што мислат за законот. Телефонска анкета за Закон за употреба на јазиците Infogram
| | веќе видена | слични

Околу 37 проценти од Македонците и 61 процент Албанци гледаат позитивно на договорот за добрососедство со Бугарија покажува анкетата на невладината организација „Евротинк“. Од 100 проценти од 1254 испитаници од сите заедници вкупно 42,8 % имаат позитивно мислење за договорот, 30 % на него гледаат како негативна појава. Секој десетти граѓанин не знае или не сака да каже што мисли за договорот а 17 проценти имаат неутрален став. На ниво на партии очекувано најголема поддршка договорот има кај членови на СДСМ и ДУИ со над 66 проценти а најмала кај ВМРО – ДПМНЕ околу 18 %. Евробарометар е испитување на јавното мислење направено страна на агенцијата М-Проспект од Скопје, преку компјутерски асистирана телефонска анкета во периодот 1 ноември – 15 ноември 2017 година на репрезентативен примерок од 1254 испитаник со +/- 2.83% маргина на грешка. Методолошката исправност на анкетата е одговорност на МПроспект, додека прашалникот е подготвен од тимот на ЕВРОТИНК.
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 182 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 190 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали граѓаните поддржуваат промена на името (Анкета)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: