Скопје - Споменикот на Ѓорче Петров финишира

Коњот на споменикот на Ѓорче Петров викендов ја доби својата опашка. Откако во јавноста изминативе денови се шпекулираше дека опашката од бронза тешка 500 килограми била украдена, сега споменикот е комплетиран. Истовремено, асфалтирана е и улицата што од пазарот води до кружниот тек. Утре Општината го одбележува својот патронен празник, односно денот на смртта на македонскиот револуционер Ѓорче Петров. Одбележувањето ќе почне со традиционалниот крос на основците од општината, ќе продолжи со полагање цвеќе во Реонскиот парк, потоа ќе следува свечена седница на Советот во општинската сала и промоција на зборник за Ѓорче Петров. Програмата ќе заврши вечерта, со концерт во паркот на културно-уметничкото друштво „Григор Прличев“.
| | веќе видена | слични

Општина Ѓорче Петров го одбележа својот празник, кој годинава се софпадна со деведесет години од смртта на револуционерот Ѓорче Петров Прославата започна со традиционалниот крос на ученици од локалните училишта, а потоа делегации од општината, училиштата, граѓанските здруженија и од други институции положија свежо цвеќе пред споменикот на својот патрон. Се одржа и свечена седница на која беа доделени повеќе награди и признанија, меѓу кои награда доби и скулпторката Валентина Стефановска, автор на идејното решение на „Воинот на коњ“. - Будно ги следиме нашите граѓани и им помагаме да станат врвни во својата област, како во Македонија, така и во светот- истакна градоначалникот Сокол Митровски. По повод празнувањето општината, заедно со Институтот за национална историја објави и зборник на трудови „Ѓорче Петров- живот и дело (1965-1921)“, во кој беа објавени и досега непознати податоци за револуционерот.
| | веќе видена | слични

Со пригодна програма и со традиционален крос на учениците од локалните училишта Општината Ѓорче Петров вчера го прослави својот празник. Прославата која започна со традиционалниот крос во раните утрински часови пред училиштето "Мирче Ацев", продолжи со полагање на цвеќе на споменикот на патронот, револуционерот Ѓорче Петров. На патрониот празник на општината присуствуваа делегации од општината, училиштата, граѓанските здруженија и од други институции. На свечената седница на Советот на Општината беа доделени и награди и признанија, а ликовните дела изработени на овогодишната детска ликовна колонија беа достапни за граѓаните во попладневните часови, еден час пред самиот старт на фестивалот на детски песни "Соната 2011". Престижната општинска награда "Ѓорче Петров" годинава ја доби академската вајарка м-р Валентина Стевановска за особени постигнувања во областа на уметноста и културата и за својот несебичен придонес за изборот на идејното решение и за помошта при изработката и подигањето на новиот споменик на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Споменикот на Ѓорче Петров финишира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: