Се уште е отворен повикот за субвенции за адаптирани велосипеди за лица со телесна инвалидност

2 копии

Градот Скопје ги потсетува граѓаните дека е во тек јавн иот повик за субвенции за адаптирани велосипеди за лица со телесна инвалидност кој ќе трае до 31.08.2018 година или до исцрпување на средствата. Градот Скопје ќе субвенционира 50% од вредноста на адаптираниот велосипед, но не повеќе од 90.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. За оваа намена од Буџетот на Град Скопје се предвидени милион денари. Целиот јавен повик граѓаните можат да ги видат на следната интернет врска. Правилникот за користење финансиски средства од буџетот на Град Скопје за субвенционирање на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипеди за 2018 година граѓаните можат да ги видат на следната интернет врска. Барањето за добивање субвенции граѓаните можат да го преземат на следната интернет врска –
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Кавадарци за прв пат донесе одлука да субвенционира купување енергетски ефикасни грејни тела. Раководителот на Секторот за локален економски развој, Тодор Ефремов денеска појасни дека оваа одлука опфаќа субвенција за купување на печки на пелети како и инвертер клими. - Со цел да ја заштитиме нашата животна средина, да ја намалиме потрошувачката на енергија, а истовремено и да го заштитиме воздухот од загадување. За оваа намена општината од буџетот обезбеди средства во висина од еден милион денари. Овие средства ќе бидат распределени врз основа на јавен повик, кој се очекува да се објави првата недела во месец август. Субвенциите се со висина од 15 илјади денари по купено грејно тело, во јавниот повик детално ќе биде објаснето сите документи кои ќе има потреба да ги достават граѓаните, информираше Ефремов. Согласно правилник, апликантите задолжително треба да се жители на општината, да имаат оригинална фискална сметка дека е набавено грејното тело. - Максималната висина е определена на 50 отсто од ...
| | веќе видена | слични

Општина Кавадарци ќе додели субвенции за набавка на печки на пелети и инвертер клима уреди, со сума не повисока од 15.000 денари. Јавниот оглас ќе биде распишан во текот на месец август и ќе биде реализиран на принципот прв дојден прв услужен. За оваа намена општината преку пресконференција вели дека одвоила еден милион денари од буџетот на општината.
| | веќе видена | слични
3 копии

Град Скопје потсетува дека до 31 август оваа година трае јавниот повик за субвенции за адаптирани велосипеди за лица со телесна инвалидност. Градот ќе субвенционира 50 проценти од вредноста на адаптираниот велосипед, но не повеќе од 90.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. За оваа намена од Буџетот на Град Скопје се предвидени еден милион денари.
| | веќе видена | слични

Градот ќе субвенционира 50 проценти од вредноста на адаптираниот велосипед, но не повеќе од 90.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. За оваа намена од Буџетот на Град Скопје се предвидени еден милион денари. 
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се уште е отворен повикот за субвенции за адаптирани велосипеди за лица со телесна инвалидност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: