2 копии

Утре /05.07.2017 година, среда/, во 11 часот, на крстосницата помеѓу бул. Христијан Тодоровски Карпош и ул. Босна и Херцеговија, градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски ќе изврши увид во градежните работи на првата фаза од проектот за пробивање на бул. Христијан Тодоровски Карпош во Бутел.
| | веќе видена | слични
2 копии

На седумдесетта седница на Советот на Општина Карпош, советниците расправаа по вкупно четириесет и седум точки Една од најхуманите, беше одобрување на финансиски средства за летување на ученици од Општина Карпош, чии семејства се наоѓаат во потешка материјална состојба. Четириесет и пет граѓани, жители на Карпош 3 и Карпош 4, и оваа година ќе добијат бесплатно паркирање во Трговскиот центар „Скопје Сити Мол." Имено, бесплатен паркинг добиваат граѓаните кои живеат во непосредна близина на прометниот трговски центар. Советниците се изјаснија позитивно за Предлог-Одлуката со која се определуваат стипендии за талентирани ученици, од основните општински училишта во Карпош за учебната 2017/2018 година. На седницата беа усвоени мислењата за изведување на ученички екскурзии и други активности во училиштата во Општина Карпош, за учебната 2017/2018 година. Позитивно помина и предлогот за разрешување и именување на членови во Училишниот одбор во основните училишта „Аврам Писевски", „Братство", „Вера Циривири-Трена", ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски во вторникот се сретна со Надица Кипровска и Орхидеја Огњановска кои му предложија интересна идеја, која воедно претставува нивен мал бизнис. Нивната фирма се вика „Urban Old“ и се занимава со собирање стар мебел, кој потоа го реставрираат и му даваат нов современ изглед. Нивната идеја и инвентивност, навистина го изненадија позитивно, првиот човек на Општината. За таа цел, се повикуваат сите граѓани од Карпош кои сакаат да се ослободат од стариот непотребен мебел, тоа да го сторат обраќајќи ни се на општинската интернет и фејсбук страница или,пак, на следниве e-mail адреси: gradonacalnik@karpos.gov.mk; kontakt@karpos.gov.mk; Доколку постои интерес, Општина Карпош ќе помогне овој кооперативен однос да заживее. За повеќе информации можете да ја посетите интернет страната urbanold.com; фејсбук фан-страната urbanold.on; или пак контактирајте преку електронската пошта urbanold.on@gmail.com
| | веќе видена | слични

Советот на општината Карпош, на седумдесеттата седница на советот, расправаше за вкупно четириесет и седум точки. Некои од граѓаните на Карпош 3 и Карпош 4 ќе добијат бесплатно паркирање во трговскиот центар „Сити мол“. Исто така на советот се усвоила и годишната програма за работата на општинските основни училишта за учебната 2017/2018 година.Советниците го усвоија предлогот за разрешување и именување членови во училишниот одбор во училиштата: ООУ „Аврам Писевски“, „Братство“, „Вера Циривири-Трена“, „Владо Тасевски“, „Војдан Чернодрински“, „Јан Амос Коменски“, „Петар Поп Арсов“ и „Христијан Тодоровски-Карпош“. Советниците дадоа виза за определување стипендии за талентирани ученици од основните општински училишта во Карпош за учебната 2017/2018 година. На оваа, седумдесетта седница на советот помина и одлуката одобрување финансиски средства за летување ученици од семејства во потешка материјална состојба што се жители на општината Карпош.
| | веќе видена | слични
4 копии

Одделението за хортикултурно уредување при општина Карпош, деновиве спроведува еколошка акција за насадување на цветни садници ширум локалната самоуправа. Во план е вработените да засадат околу 60.000 растенија на потегот од двете страни на булеварот Партизански одреди, почнувајќи од улицата Рузвелтова (Карпош 1), до мостот Обединети нации (Влае). Од јужната страна на булеварот, жардиниерите ќе ги красат растенија од типот tagetes erecta, меѓу народот познати како џунџулиња и coleus (копривка). На северната страна од булеварот се засадува бегонија. Природно разубавен е и кружниот тек кај средното училиште „Ѓорѓи Димитров“ со 2.500 цветови од типот Salvia, а исто така, е уреден и плоштадот Делфина со 4.500 флорални насади. На плоштадот во Карпош 3 се засадени 3.000 садници од различни цветни аранжмани.
| | веќе видена | слични
7 копии

Советот на општина Карпош одобри финансиски средства за летување на ученици од семејства во потешка материјална состојба кои се жители на општината. Четириесет и пет граѓани, жители на Карпош 3 и Карпош 4, и оваа година ќе добијат бесплатно паркирање во Трговскиот центар Скопје Сити мол. Бесплатен паркинг добиваат граѓаните кои живеат во непосредна близина на прометниот трговски центар. Советниците ги усвоија заклучоците за усвојувањето на Годишниот извештај за работата на десетте основни училишта кои се наоѓаат на територијата на локалната самоуправа за учебната 2016/2017 година. Исто така, се усвои Годишната програма за работата на општинските основни училишта за учебната 2017/2018 година. Советниците во Советот на Општина Карпош ги усвоија мислењата за изведување ученички екскурзии и други ученички активности во училиштата во Општина Карпош за учебната 2017/2018 година. Советниците го усвоија предлогот за разрешување и именување членови во училишниот одбор во училиштата: ООУ „ Аврам Писевски“, „Братство“, ...
| | веќе видена | слични

Профитерскиот урбанизам кој ги пренамени сите зелени површини и паркови во згради и паркинзи секојдневно ја уништива скопската општина карпош, обвинува Душко Весковски од СДСМ. Тврди дека заради бизнис интереси, градоначалникот Јакимовски ја задолжи општина со над 10,5 милиони евра.
| | веќе видена | слични
6 копии

Новиот дел од булеварот „Христијан Тодровски Карпош“ се гради на потегот од крстосницата со булеварот „Босна и Херцеговина“ до крстосницата со улицата „Натанаил Кучевишки“ во должина од 1.000 метри. - Ова е првиот новопроектиран булевар којшто се реализира на територијата на Скопје по подолг период, додека преостанатите беа проширување на постојните улици. Новиот булевар ќе биде со вкупна ширина од 40 метри, ќе има 6 сообраќајни ленти од по 3,5 метри, а ќе има и велосипедски патеки од двете страни на булеварот со ширина од 2,5 метри. По должината на булеварот ќе има пешачки патеки од двете страни со променлива ширина, како и средишно зеленило. На новиот булевар ќе биде поставено и ново улично осветлување, односно ќе се постават 76 столба во висина од 10 метри, а ќе биде поставена и нова хоризонтална и вертикална сигнализација – кажа градоначалникот Трајановски. Реализацијата на овој проект тече според предвидената динамика, а денеска започна асфалтирањето на една делницата на овој булевар. Градоначалникот ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски и претседател на Советот на Општина Карпош, Сашо Лазаровски, денеска /29.06.2017 година/ присуствуваа на пуштањето во употреба третиот дел на Паркот Македонија, покрај булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов. - Сакам да му упатам честитка на градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, за реализирањето на овој проект, во кој Град Скопје учествуваше со хортикултурно уредување на зелената површина на паркот, меѓутоа најголем дел од инвестицијата е на Општина Карпош. Со уредувањето на овој парк се доби едно навистина прекрасно и убаво катче каде што младите луѓе, па и повозрасните во текот на денот, особено во вечерните часови ќе можат да се дружат, да се забавуваат и да уживаат во паркот.Овој парк е практично продолжување на низата од паркови којшто се направени по должината на булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов, почнувајќи со Паркот Македонија 1, па Паркот Македонија 2 и еве овој Паркот ...
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски денеска изврши увид во градежните работи на првата бфаза од проектот за пробивање на булеварот „Христијан Тодоровски Карпош“ во Бутел. За реализација на првата фаза на овој капитален проект, Град Скопје издвои 160 милиони денари или околу 2,6 милиони евра,
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Демократска партија на Турците преку соопштение изрази загриженост за случувањата во Исламската верска заедница.„Крајно сме загрижени поради последните ...
сите 351 | | | веќе видена

Официјално се најавени три телевизиски дуели меѓу кандидатите за претседатели на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Утре ќе ...
сите 329 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 123 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена

Многу мачнини, многу заматена и нечиста атмосфера и лошење тоа го донесе силното југозападно воздушно струење во државава и токму ова слободно може да се каже ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Покана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: