Промовирани книги на двајца млади автори ученици во ООУ „Гоце Делчев“

Во присуство на голем број ученици, наставници, родители и гости во Домот на култура „Илинден“ во општина Илинден беа промовирани две книги на двајца млади автори ученици во ООУ „Гоце Делчев“. Станува збор за стихозбирката „Помеѓу минатото и сегашноста“ на Стефанија Мирковска, ученичка во осмо одделение, и збирката раскази „Приказни зад аголот“ на Матеј Спасовски, ученик во седмо одделение. Kнигите ги промовира Марта Марковска, а присутните имаа можност да слушнат извадоци од новите дела во изведба на самите автори. Стефанија Мирковска и Матеј Спасовски учествуваа на конкурсот за необјавена книга поезија и проза распишан од Здружението за наука и култура „Нова“ - Битола, при што Мирковска ја доби наградата „Поетска гравитација за млад автор“, а Матеј Спасовски наградата „Прозна гравитација за млад автор“. Наградите ќе им бидат доделени на меѓународниот поетски фестивал „Поетски синтези“, што ќе се одржи овој месец во Битола. На Стефанија Мирковска ова ~ е втора книга. Минатата година таа го издаде романот ...
| | веќе видена | слични

Во Домот на култура „Илинден“ вчера градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, свечено ги додели дипломите на учениците што годинава ги завршија бесплатните курсеви во рамките на Kултурно-едукативниот центар (KЕЦ) „Илинден“. Заради подигнување на квалитетот на образовниот процес, оваа општина веќе 12 школски години ги реализира бесплатните курсеви. Доделувањето на дипломите беше проследено со свечена приредба на која учениците се претставија со повеќе точки, преку кои пренесоа дел од она што го научиле на овие курсеви. За најредовните посетители беше организирана лотарија, по која петмина беа наградени со таблети. Во минатата учебна година учениците посетуваа курсеви во повеќе наставни дисциплини како странски јазици: англиски, германски, италијански, шпански, грчки јазик, актерска игра, модерен балет, јога, сликарство... Во изминатите 12 години доделени се над 6.000 дипломи за посетени бесплатни курсеви на кои учениците од Општина Илинден на возраст од 8 до 16 години се стекнаа со нови знаења. ...
| | веќе видена | слични

Стихозбирката „Помеѓу минатото и сегашноста“ на Стефанија Мирковска, ученичка во осмо одделение и збирката раскази „Приказни зад аголот“ на Матеј Спасовски, ученик во седмо одделение, беа промовирани во Домот на култура „Илинден“ во општина Илинден... Книгите ги промовираше Марта Марковска. Како што информираат од општина Илинден, Стефанија Мирковска и Матеј Спасовски учествувале на конкурс за необјавена книга поезија и проза распишан од Здружението за наука и култура „Нова“ од Битола, при што Мирковска ја добила наградата Поетска гравитација за млад автор, а Матеј Спасовски наградата Прозна гравитација за млад автор. Наградите ќе им бидат доделени на меѓународниот поетски фестивал „Поетски синтези“ што ќе се одржи овој месец во Битола. В о изминатите две години петмина ученици од ООУ „Гоце Делчев“ имаат издадено 6 книги.
| | веќе видена | слични

Книгите ги промовираше Марта Марковска. Како што информираат од општина Илинден, Стефанија Мирковска и Матеј Спасовски учествувале на конкурс за необјавена книга поезија и проза распишан од Здружението за наука и култура „Нова“ од Битола, при што Мирковска ја добила наградата Поетска гравитација за млад автор, а Матеј Спасовски наградата Прозна гравитација за млад автор. Наградите ќе им бидат доделени на меѓународниот поетски фестивал „Поетски синтези“ што ќе се одржи овој месец во Битола. Во изминатите две години петмина ученици од ООУ „Гоце Делчев“ имаат издадено 6 книги.
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 198 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 216 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 124 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 45 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промовирани книги на двајца млади автори ученици во ООУ „Гоце Делчев“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: