Промовирани книги на двајца млади автори ученици во ООУ „Гоце Делчев“

Во присуство на голем број ученици, наставници, родители и гости во Домот на култура „Илинден“ во општина Илинден беа промовирани две книги на двајца млади автори ученици во ООУ „Гоце Делчев“. Станува збор за стихозбирката „Помеѓу минатото и сегашноста“ на Стефанија Мирковска, ученичка во осмо одделение, и збирката раскази „Приказни зад аголот“ на Матеј Спасовски, ученик во седмо одделение. Kнигите ги промовира Марта Марковска, а присутните имаа можност да слушнат извадоци од новите дела во изведба на самите автори. Стефанија Мирковска и Матеј Спасовски учествуваа на конкурсот за необјавена книга поезија и проза распишан од Здружението за наука и култура „Нова“ - Битола, при што Мирковска ја доби наградата „Поетска гравитација за млад автор“, а Матеј Спасовски наградата „Прозна гравитација за млад автор“. Наградите ќе им бидат доделени на меѓународниот поетски фестивал „Поетски синтези“, што ќе се одржи овој месец во Битола. На Стефанија Мирковска ова ~ е втора книга. Минатата година таа го издаде романот ...
| | веќе видена | слични

Во Домот на култура „Илинден“ вчера градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, свечено ги додели дипломите на учениците што годинава ги завршија бесплатните курсеви во рамките на Kултурно-едукативниот центар (KЕЦ) „Илинден“. Заради подигнување на квалитетот на образовниот процес, оваа општина веќе 12 школски години ги реализира бесплатните курсеви. Доделувањето на дипломите беше проследено со свечена приредба на која учениците се претставија со повеќе точки, преку кои пренесоа дел од она што го научиле на овие курсеви. За најредовните посетители беше организирана лотарија, по која петмина беа наградени со таблети. Во минатата учебна година учениците посетуваа курсеви во повеќе наставни дисциплини како странски јазици: англиски, германски, италијански, шпански, грчки јазик, актерска игра, модерен балет, јога, сликарство... Во изминатите 12 години доделени се над 6.000 дипломи за посетени бесплатни курсеви на кои учениците од Општина Илинден на возраст од 8 до 16 години се стекнаа со нови знаења. ...
| | веќе видена | слични

Стихозбирката „Помеѓу минатото и сегашноста“ на Стефанија Мирковска, ученичка во осмо одделение и збирката раскази „Приказни зад аголот“ на Матеј Спасовски, ученик во седмо одделение, беа промовирани во Домот на култура „Илинден“ во општина Илинден... Книгите ги промовираше Марта Марковска. Како што информираат од општина Илинден, Стефанија Мирковска и Матеј Спасовски учествувале на конкурс за необјавена книга поезија и проза распишан од Здружението за наука и култура „Нова“ од Битола, при што Мирковска ја добила наградата Поетска гравитација за млад автор, а Матеј Спасовски наградата Прозна гравитација за млад автор. Наградите ќе им бидат доделени на меѓународниот поетски фестивал „Поетски синтези“ што ќе се одржи овој месец во Битола. В о изминатите две години петмина ученици од ООУ „Гоце Делчев“ имаат издадено 6 книги.
| | веќе видена | слични

Книгите ги промовираше Марта Марковска. Како што информираат од општина Илинден, Стефанија Мирковска и Матеј Спасовски учествувале на конкурс за необјавена книга поезија и проза распишан од Здружението за наука и култура „Нова“ од Битола, при што Мирковска ја добила наградата Поетска гравитација за млад автор, а Матеј Спасовски наградата Прозна гравитација за млад автор. Наградите ќе им бидат доделени на меѓународниот поетски фестивал „Поетски синтези“ што ќе се одржи овој месец во Битола. Во изминатите две години петмина ученици од ООУ „Гоце Делчев“ имаат издадено 6 книги.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Промовирани книги на двајца млади автори ученици во ООУ „Гоце Делчев“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: