Жерновски: Дали за Груевски посебен интерес е 100 метарски хотел во Градски Парк? (Видео)


Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска на прес конференција информираше дека Владата донела одлука со која на местото на сегашните бараки во кои е сместена локалната самоуправа на Град Скопје ќе се гради хотелски комплекс, притоа запрашувајќи дали посебен интерес за премиерот Груевски е градењето на хотел од 100 метри. „Аферата со владината узурпација на земјиштето во Општина Центар и скриените бизнис интереси на оваа власт почнува да достигнува фрапантни размери. Во понеделникот откривме дека за актуелната власт, градби од посебен интерес се обични стамбени згради. Сега ќе видите дека со задоволување на апетитите на криминалната Влада на Груевски, градби од посебен интерес се и луксузни хотели“, рече Жерновски. Тој информираше дека на 21 јули, Владата донела одлука дека земјиштето на кое се наоѓаат бараките на Град Скопје, се прогласува како земјиште за градби од посебен интерес. „По истиот криминален метод како со парцелите на ПУИГ, Владата си ја присвојува оваа атрактивна парцела во ...
| | веќе видена | слични

Најавите за изградба на хотел со огромен габарит на местото на бараките на Град Скопје деновиве непрекинато добиваат на актуелност. Општина Центар денеска постави неколку прашања до Министерството за транспорт и врски во однос на новиот „Кинески ѕид“ што ќе го запоседне Градскиот парк. Од локалната самоуправа прашуваат дали владата ја предвидела изградбата на огромниот хотелски комплекс, колкава е неговата висина, како може хотелски комплекс да се назначи како објект од посебен интерес, како и кој е субјектот што ќе профитира од криминалното узурпирање на земјиштето во оваа општина. Општина Центар денеска објави дел од донесената Одлука за утврдување градба од посебен интерес, која е објавена во Службен весник на Р.М. на 27 јули 2015 година. „Уште еднаш порачуваме дека ваквата градба нема да се дозволи и ќе направиме сè да ја спречиме нејзината изградба. Го повикуваме министерството во најкус можен рок да ја преиспита оваа одлука и итно да направи промени и на висината и на видот на градба предвидена во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

По кој знае кој пат, градоначалникот на општина Центар се обидува да ги затскрие своите неуспеси како градоначалник, па преку креирање на проблеми и вклучување на жителите од сопствената општина и невладините организации во негова политичка кампања, се јавува како наводен поборник за заштита на Градскиот парк, реагираат од Министерството за транспорт и врски. Во продолжение следува интегрален текст од демантот Министертвото за транспорт и врски уште еднаш најостро ги демантира тврдењата на Жерновски за изградба на објект во висина од 100 метри на местото на бараките каде што се наоѓа Град Скопје. Уште еднаш тој ги изманипулира и жителите на Центар и невладините организации со изградбата на објект со висина од 100 метри. Документот кој денеска го посочија од општина Центар е достапен за сите граѓани, но во ниту еден дел од посочениот документ не се наведува изградба на објект со висина од 100 метри како што посочуваат до Општината. Министертвото за транспорт и врски повторно јавно го поканува Жерновски да ...
| | веќе видена | слични

Документот кој денеска го посочија од општина Центар е достапен за сите граѓани, но во ниту еден дел од посочениот документ не се наведува изградба на објект со висина од 100 метри како што посочуваат до Општината, реагира Министертвото за транспорт и врски по објавувањето на документот со кој општина Центар тврди дека е за изградба на објект со висина од 100 метри на местото на објектите на Град Скопје. „Министертвото за транспорт и врски уште еднаш најостро ги демантира тврдењата на Жерновски за изградба на објект во висина од 100 метри на местото на бараките каде што се наоѓа Град Скопје. Министертвото за транспорт и врски повторно јавно го поканува Жерновски да објави конкретен документ на Владата на Република Македонија или Министерството за транспорт и врски со кој ќе ги потврди неговите шпекулации дека на конкретната локација ќе никне објект со висина од 100 метри. Во спротивно задолжително да им се извини на сопствените жители и да престане да манупулира со нив“, стои во реакцијата Од министерството ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерството за транспорт и врски изнареди низа напади врз градоначалникот Андреј Жерновски, но не одговори на ниту едно од прашањата кои ги постави тој, а граѓаните мора да го добијат одговорот, реагираше попладнево Општина Центар. „Бидејќи министерството ги игнорира овие прашања еве повторно ќе ги поставиме и ќе продолжиме тоа да го правиме додека јавноста не добие одговор: Дали на местото на сегашните бараки на град Скопје со одлука на Влада е предвидена градба со маркица Б5 односно хотелски комплекс? Која ќе биде максималната висина на оваа зграда? Објекти од посебен интерес се болниците, училиштата, градинките односно оние градби кои се од интерес на граѓаните и се стратешки објекти. Како може хотелски комплекс да биде назначен како објект од посебен интерес? Кој ќе профитира од ова криминлано узурпирање на земјиштето на општината? Уште еднаш порачуваме дека ваквата градба нема да се дозволи и ќе направиме се да ја спречиме нејзината изградба. Го повикуваме министерство во најкус можен рок да ја ...
| | веќе видена | слични

Дали на местото на сегашните бараки на град Скопје со одлука на Влада е предвидена градба со маркица Б5 односно хотелски комплекс? Која ќе биде максималната висина на оваа зграда? Кој ќе профитира од ова криминлано узурпирање на земјиштето на општината?, се одговорите кои општина Центар ги бара од Министерството за транспорт и врски. Од општината велат кога Министерството изнаредило низа напади врз градоначалникот Жерновски, не одговорило на ниту едно од прашањата кои ги поставил тој. - Објекти од посебен интерес се болниците, училиштата, градинките односно оние градби кои се од интерес на граѓаните и се стратешки објекти. Како може хотелски комплекс да биде назначен како објект од посебен интерес?, се вели во реакцијата од општината. Општина Центар: Планска програма за изработка на урбанистичко планска документација за градби од посебен интерес Оттаму порачуваат дека ваквата градба нема да се дозволи и ќе направат се за да ја спречат нејзината изградба. - Го повикуваме Министерство во најкус можен рок да ја ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Порталот А1он објави визуелизација на можниот изглед на комплексот хотели кој, како што вели градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, го предвидела Владата во Градскиот парк, на местото на сегашните барака на Град Скопје. Од скицата се гледа дека овој објект би бил целосно надвор од архитектонскиот концепт на тој дел од градот, би го нарушил изгледот и функционалноста на паркот, но и прашање е како ќе се одрази на сообраќајниот метеж. Сепак, најголем проблем, како што велат познавачите, е засенување на паркот и блокирањето на природната светлина за растенијата и дрвата. Скопје веќе одамна заради непланското градење го наруши природното движење на воздухот, а ваквата, како што се најавува, стометарска градба би можела да биде вистинска катастрофа.
| | веќе видена | слични

Од Министерството за транспорт тврдат дека со ГУП-от максимално е заштитено зеленилото во Градскиот парк Министерството за транспорт и врски најостро ги демантира тврдењата на градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, дека ќе се гради објект во висина од 100 метри на местото на бараките во кои работи градската администрација. Од таму јавно го повикуваат Жерновски да објави конкретен документ на Владата или на Министерството со кој ќе ги потврди констатациите. Во спротивно, како што велат од Министерството, задолжително да им се извини на сопствените жители и да престане да манипулира со нив. Жерновски на прес-конференција јасно кажа дека деновиве во Општина Центар пристигнала и документација со која, како што рече, се потврдува дека Владата присвоила и други земјишта на територијата на Општината. Тој објасни дека на 21 јули Владата донела одлука со која земјиштето на кое се наоѓаат бараките на Град Скопје се прогласува за земјиште за градби од посебен интерес. Одлуката објавена во „Службен весник“ им ја ...
| | веќе видена | слични

Министертвото за транспорт ги демантира тврдењата на градоначалникот Жерновски дека ќе се гради објект во висина од 100 метри на местото на бараките на Градското собрание. Во соопштението до јавноста го повикаа градоначалникот на општина Центар да го прифати предлогот на министерството и наместо изградба на општинската зграда, на тоа место да предвиди нов парк и зеленило. „Јавно го покануваме Жерновски да објави конкретен документ на Владата или Министерството за транспорт и врски со кој ќе ги потврди констатациите дека на конкретната локација ќе никне објект со висина од 100 метри. Во спротивно задолжително да им се извини на сопствените жители и да престане да манупулира со нив“, велат од Министерството за транспорт. Со соопштение се огласија и од владеачката ВМРО - ДПМНЕ. Оттаму тврдат дека Жерновски измислил дека на таа локација ќе се гради хотелски комплекс. „Како и многупати досега во недостаток на конкретни проекти на кои работи, Андреј Жерновски својата плата како градоначалник на општина Центар ја ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општината Центар, Андреј Жерновски, соопшти дека од летово е донесена одлука за изградба на хотелски комплекс на местото на бараките на градот во Градски парк - На 21 јули, во текот на летните одмори, Владата донела одлука дека земјиштето зад нас, на кое се наоѓаат бараките на градот, се прогласува како земјиште за градби од посебен интерес. На оваа парцела е предвидена градба од посебен интерес - хотелски комплекс, означен со маркица Б4 - вели градоначалникот. Тој соопшти дека оваа парцела е со димензија од 218 метри должина и 28 метри ширина. Според информациите, хотелот треба да е висок 100 метри. - Овој парк го носи името Градски парк и со ваква градба би бил целосно уништен, да не речам, неупотреблив - смета градоначалникот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 154 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 373 | | | веќе видена

169 милиони деца на глобално ниво не се вакцинирани против мали сипаници, тврди УНИЦЕФ. Ова се деца кои не примиле прва доза од вакцината помеѓу 2010 и 2017 ...
сите 172 | | | веќе видена

Пјонгјанг се закани со „соодветен одговор” три дена откако Јужна Кореја и САД започнаа двонеделна заедничка воздушна вежба.Јужнокорејскиот „подмукол чин во ...
сите 151 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жерновски: Дали за Груевски посебен интерес е 100 метарски хотел во Градски Парк? (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: