„Ајде“ повикува на собир за поддршка на специјалниот обвинител


6 копии

АЈДЕ – Платформата за граѓанска политика ги повикува сите граѓани и граѓанки, утре, 15 септември, во 18 часот, да дојдат пред Собранието на Република Македонија, за да му дадат поддршка на специјалниот јавен обвинител, но и јавно да му ги соопштат нивните очекувања! Мотото на јавниот собир гласи: Обвинителе многу работа те чека! „Ние, граѓаните на Република Македонија целосно сме посветени и истрајни во битката за правда, слобода и демократија.Ова треба да му биде јасно на специјалниот јавен обвинител. Непоколебливо и цврсто ќе ја поддржиме неговата работа, зашто очекуваме премиерот во оставка и неговите соработници, што побрзо да се најдат на обвинителна клупа и да одговараат за сите криминали и злосторства направени во изминатите девет години. Очекуваме специјалниот јавен обвинител и неговиот тим, да работат целосно независно, професионално, компетентно и ефикасно и да ги процесираат во најкус можен рок криминалите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Оваа власт мора да одговара за своите криминали и злосторства и тоа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓанските активисти од иницијативата „Ајде“, денеска се собраа пред Собранието, каде пратениците го гласаа законот за специјалното обвинителство, по согласноста на четирите партии за законското решение како и за личноста која е избрана – Катица Јанева. Од „Ајде“ велат дека граѓаните на Република Македонија целосно се посветени и истрајни во битката за правда, слобода и за демократија, а тоа треба да му биде јасно на специјалниот јавен обвинител. „Многу тешка задача има специјалната јавна обвинителка. Ќе треба да се справи со сите криминали за кои слушнавме во „бомбите“. Ние, како граѓанска платформа, не даваме безрезервна поддршка, туку само ако има резултати. Ако има опструкции, притисоци или некој не си ја работи работата како што треба во специјалното јавно обвинителство, ние повторно ќе се бунтуваме. Од ова зависи иднината на нашата држава“, велат од „Ајде“. Фото: Либертас
| | веќе видена | слични

АЈДЕ - Платформата за граѓанска политика попладнево во 18 часот пред Собранието на Република Македонија одржа акција со која му даде поддршка на специјалниот јавен обвинител и јавно ги соопшти очекувањата од него под мотото „Обвинителе многу работа те чека!“ „Ние, граѓаните на Република Македонија целосно сме посветени и истрајни во битката за правда, слобода и демократија. Ова треба да му биде јасно на специјалниот јавен обвинител. Непоколебливо и цврсто ќе ја поддржиме неговата работа, зашто очекуваме премиерот во оставка и неговите соработници, што побрзо да се најдат на обвинителна клупа и да одговараат за сите криминали и злосторства направени во изминатите девет години. Очекуваме специјалниот јавен обвинител и неговиот тим, да работат целосно независно, професионално, компетентно и ефикасно и да ги процесираат во најкус можен рок криминалите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Оваа власт мора да одговара за своите криминали и злосторства и тоа претставува врвен национален интерес! НЕМА ПРАВДА – НЕМА МИР!“, истакнаа ...
| | веќе видена | слични

Граѓански активисти од повеќе невладини организации под заедничката граѓанска платформа „Ајде“ попладнево одржаа мирен собир пред Собранието на Република Македонија со кој на специјалната јавна обвинителка избрана за да ја разреши аферата „Пуч“ и порачаа дека ја чека многу работа. Активистите велат дека обвинителката Катица Јанева нема од старт да ја добие нивната безрезервна поддршка, поради сомнежот од опструкции со кои може да се соочи таа. -Ја очекува многу тешка и одговорна задача. Треба да се справи со сите криминали напишани позади нас, да се справи со годините на местење на избори, со местењето на тендери, со политичките тендери и со сите гадости и глупости кои ги слушнавме во таканаречените бомби кои ги објави опозицијата. Ние однапред не даваме поддршка на никого. Ние ќе дадеме поддршка ако видиме дека работата на специјалната обвинителка дава резултати. Доколку приметиме дека има опстукции и дека некој несовесно и нестручно си ја работи работата, ние повторно ќе се бунтуваме против тоа. Сега ја ...
| | веќе видена | слични

Десетици активисти од граѓанската иницијатива АЈДЕ! во моментов пред Собранието на Република Македонија одржуваат миренн собир преку кој и порачуваат на специјалната обвинителка дека ја чека многу работа, јавува репортерката на НОВА, Славица Филиповска. Активистот Васко Лазаревски пред малку изјави дека граѓанската иницијатива АЈДЕ! нема од старт да даде безрезервна поддршка на Катица Јанева поради сомнежот од опструкции со кои може да се соочи обвинителката. Пред Собрание во моментов на разглас се пуштаат дел од политичките бомби кои ги објави опозицијата, а дел од содржините на снимките, се испринтани и поставени на транспаренти пред законодавниот дом.
| | веќе видена | слични

Платформата за граѓанска политика „Ајде“, која важи за блиска до СДСМ, вчера попладне требаше со собир пред Собранието да му даде поддршка на новиот специјален јавен обвинител кој ќе работи на прислушуваните материјали на СДСМ, но и да му даде инструкции за работа. Ваквата форма на поздравување на изборот на Kатица Јанева за нов обвинител од страна на опозициските невладини организации се чини како притисок врз неа и врз одлуките што треба да ги донесе. Дополнително на тоа, сомнеж за притисок врз Јанева од страна на појавување на невладиниот сектор на денот на нејзиниот избор отвора и фактот дека токму оваа платформа во многу наврати се јавува како критичар на работата на власта и како организатор на неколку протести, најчесто во корист на СДСМ, а се сретнуваа и со Зоран Заев за да ги утврдат следните чекори на опозицијата. Пример за критиката на работата на владините функционери од нивна страна, пак, се собирите во кои се инсистираше на оставка на министерот за здравство, Никола Тодоров. Претставници на ...
| | веќе видена | слични

Со плакати на кои беа илустрирани разговорите од снимките на опозицијата, помеѓу владините функционери и со голем плакат на кој пишуваше „Обвинителке, многу работа те чека!“, граѓани и активисти порачаа дека будно ќе ја следат работата на новиот специјален јавен обвинител од кој јавноста очекува да расветли криминали во највисоките редови на власта.Од Платформата за граѓанска политика АЈДЕ!, која вчера преку социјалните мрежи ги повика граѓаните на собир пред Собранието, велат дека ја поддржуваат новата специјалната обвинителка, но не безрезервно.– Специјалното обвинителство има тешка и многу одговорна работа, да се справи со сите криминали, со години на местење избори, со местењето тендери, со политичките затвореници и со сите гадости и глупости што ги слушнавме во тнр. бомби што ги објави опозицијата. Ние како граѓанска платформа АЈДЕ не даваме однапред безрезервна поддршка на никого.Ќе ја поддржиме специјалната јавна обвинителка доколку нејзината работа дава резултати, но доколку забележиме дека има ...
| | веќе видена | слични

АЈДЕ – Платформата за граѓанска политика од 18 часот пред Собранието на Република Македонија го почна настанот за поддршка на специјалниот јавен обвинител. Оттаму велта дека граѓаните на Република Македонија целосно се посветени и истрајни во битката за правда, слобода и демократија, а тоа треба да му биде јасно на специјалниот јавен обвинител. – Многу тешка задача има специјалната јавна обвинителка. Ќе треба да се справи со сите криминали кои ги слушнавме во бомбите. Ние како граѓанска платформа не даваме безрезервна поддршка, туку само ако има резултати. Ако има опструкции, притисоци или некој не си ја работи работата како што треба во специјалното јавно обвинителство, ние повторно ќе се бунтуваме. Од ова зависи иднината на нашата држава – велат од АЈДЕ.
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Ајде“ повикува на собир за поддршка на специјалниот обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: