Три жртви во судирите на демонстрантите и полицијата во Киев


Три жртви во судирите на демонстрантите и полицијата во Киев Најмалку три лица загинаа во денешните судири на полицијата содемонстрантите во Киев, откакоспецијалните сили започнаа акција за отстранувањена кампот на антивладините демонстранти во украинската престолнина. Украинскиотпремиер за смртта на демонстрантите ги обвини организаторите на протестите. Еденмаж бил убиен во текот на ноќта од огнено оружје во центарот на Киев, недалекуод зградата на владата и парламентот. Украинските медиуми, повикувајќи се надвижењето Еуромајдан јавија дека друг 22-годишен активист паднал од 13 метривисок столб на киевскиот стадион и загинал. Западнитеагенции јавуваат и за трета жртва во судирите, повикувајќи се на изјави на лекариод Итната помош. Украинскиотпремиер Микола Азаров изјави дека одговорноста за жртвите ја сносаторганизаторите на масовните протести, а демонстрантите во центарот на Киев гинарече криминалци. „Учесницитена тие немири не можат да се наречат мирни демонстранти. Тоа се криминалци коимора да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Опозициските лидери бараат предвремени избори од Јанукович. Украинските опозициски лидери му поставија ултиматум на претседателот Виктор Јанукович, дека ќе ја радикализираат ситуацијата во Киев, доколку Владата не распише предвремени избори. Витали Кличко порача дека ќе ги предводи проевропските демонстранти во нападот на украинската престолнина. - Претседателот може да ја прекине кризата без крвопролевање, доколку распише предвремени избори, но ако не одговори на нашите барања, тогаш ќе преминеме во напад - истакна Кличко. Тој сепак вчера побара од демонстрантите да се придржуваат кон осумчасовниот прекин на судирите со силите за безбедност, пред разговорите со Јанукович. - Обезбедувајте ги барикадите, но бидете мирни додека не завршат разговорите - им порача лидерот на опозицијата на демонстрантите. Од друга страна, премиерот Микола Азаров истакна дека е можен компромис, но дека опозицијата треба да се воздржи од поставување ултиматуми. - Опозициските лидери треба да го остават јазикот на ултиматуми. ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на украинската опозиција Виталиј Кличко и Очег Тјагнибок на насобраните во центарот на Киев им објавија дека на преговорите со претседателот Виктор Јанукович е договорено примирје, што подразбира двете страни да прекинат да применуваат сила, а полицијата да ги ослободи притворените за време на безредијата, објави локална телевизија којашто директно го пренесуваше обраќањето на опозициските челници ноќта кон петокот. Притоа украинската агенција УНИАН забележува дека демонстрантите различно ги прифатиле изјавите на опозициските челници, едни барале да се продолжи со активното спротиставување, додека другите повикувале да се одржат советувања. Советничката на претседателот Виктор Јануковилч, Ана Герман, претходно изјавила дека владата ги контролира силите за спроведување на редот, но опозицијата „одбила да гарантира дека може да ги контролира радикалите”. Герман, којашто воедно е и пратеничка на владејачката Партија на регионите за телевизијата „112″ изјавила дека третата рунда од преговорите меѓу ...
| | веќе видена | слични

Притоа украинската агенција УНИАН забележува дека демонстрантите различно ги прифатиле изјавите на опозициските челници, едни барале да се продолжи со активното спротиставување, додека другите повикувале да се одржат советувања. Советничката на претседателот Виктор Јануковилч, Ана Герман, претходно изјавила дека владата ги контролира силите за спроведување на редот, но опозицијата „одбила да гарантира дека може да ги контролира радикалите". Герман, којашто воедно е и пратеничка на владејачката Партија на регионите за телевизијата „112" изјавила дека третата рунда од преговорите меѓу Јанукович и челниците на трите опозициски парти ќ се одржи во петок или сабота. „Се договоривме за следната етапа од преговорите. Таа ќе се одржи утре или ден подоцна. Преговорите продолжуваат. Тие можат да обезбедат поконкретни резултати... Овие разговори даваат надеж дека се приближуваме до решавање на ситуацијата", рекла пратеничката. Според неа,во четвртокот било разговарано за прашањето за амнестијата на притворените и ...
| | веќе видена | слични

Жртвите се идентификувани како 20-годишен жител на Днипропетровскиот редгион на Украина, Сергеј Нигојан, и 25-годишниот Михаил Жизневски, државјанин на Белорусија. Причината за смртта на двете лица за време на масовните судири на улицата Грушевски во центарот на Киев се огнострелни рани, изјави заменикот началник на Главната управа за истраги при украинското МВР, Виталиј Сакал. Според него, куршумите со кои биле убиени двете лица, полицијата не ги користи. „Покрај тоа, соработниците на полицијата и припадниците на внатрешните сили, коишто не се ангажирани за заштита на јавниот ред, се наоѓаат таму без огнено оружје", изјавил Сакал, пренесува РИА Новости повикувајќи се на соопштението објавено на интернет страницата на министерството за внатрешни работи на Украина. Истрагата, меѓу другото, ја разгледува верзијата според којашто убиствата се извршени со цела да се предизвика ескалација на конфликтот и да се оправда примената за оружје од страна на демонстрантите. Претходно во разговорот во швајцарски ...
| | веќе видена | слични

Украинското министерство соопшти дека ги идентификувало двете жртви во жестоките безредија и судири меѓу демонстрантите и полицијата што го зафатија Киев, од кои едната е државјанин на Белорусија, а и двајцата подлегнале на повреди добиени од огнено оружје. Жртвите се идентификувани како 20-годишниот Сергеј Нигојан од Украина и 25-годишниот Михаил Жизневски, државјанин на Белорусија. Причината за смртта на двете лица за време на масовните судири на улицата Грушевски во центарот на Киев се огнострелни рани, изјави заменикот началник на Главната управа за истраги при украинското МВР, Виталиј Сакал. Според него, куршумите со кои биле убиени двете лица, полицијата не ги користи. „Покрај тоа, соработниците на полицијата и припадниците на внатрешните сили, коишто не се ангажирани за заштита на јавниот ред, се наоѓаат таму без огнено оружје", изјавил Сакал, пренесува РИА Новости повикувајќи се на соопштението објавено на интернет страницата на министерството за внатрешни работи на Украина. Истрагата, меѓу другото, ...
| | веќе видена | слични

„Против нас не дејствува опозицијата, туку милитанти... Се прави обид да се изврши државен преврат, Сите коишто го поддржуваат превратот мора јасно да кажат 'да, ние сме за соборување на законската власт во Украина', а не да се сокриваат зад мирните демонстранти", изјави украинскиот премиер Микола Азаров кој присуствува на Светскиот економски форум во швајцарското одморалиште Давос, ден откако даде интервју за швајцарската телевизија RTS во коешто истакна дека украинската власт нема да подлегне на ултиматумите за распуштање на владата, односно одржување предвремени претседателски избори. Во разговорот во Давос во четвртокот за повеќе украински медиуми, Азаров повтори дека властите не се одговорни за смртта на демонстрантите. „Како премиер на Украина одговорно изјавувам дека власта не е вмешана во загинувањето на луѓето. Ние длабоко сочувствуваме поради таа трагедија", истакнал Азаров. Претходно во средата навечер одговарајќи на новинарско прашање во интервју за британскиот јавен сервис BBC, украинскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украина е во вистински хаос поради протестите на илјадници жители по улиците на Киев. Протестите еруптираа во насилство кое земјата го нема видено со години, резултирајќи со најмалку четири жртви и стотици повредени луѓе.
| | веќе видена | слични

КИЕВ - И во текот на претходната ноќ продолжија конфликтите меѓу полицијата и демонстрантите, на барикадите пред „Владиниот кварт“. Демонстрантите палеа автомобилски гуми и под завесата од чад фрлаа камења на припадниците на полицијата. Полицијата безуспешно се обидуваше да го изгасне оганот со водни топови, но водата замрзнува поради исклучително ниските температури на воздухот. Во една од зградите со скапи бутици и ресторани (во квартот, кој се смета за ексклузивен) изби пожар, како последица на палење на автомобили. Истовремено, на Плоштадот на независноста пристигнуваа луѓе од други делови на Украина и сериозно се подготвуваат за атака врз специјалните единици. Според некои тврдења, полицијата во текот на завчерашната ноќ извршила рации на припадниците на таканаречената „автомајдана“, кои се активисти на демонстрациите кои со своите автомобили го блокираат градот, се борат против неправилностите и откриваат провокатори. Упадот на полициските сили се случил така што тие упаднале на нивните радиобранови ...
| | веќе видена | слични

Украина е на раб на граѓанска војна. Европските лидери се во шок, САД се заканува со санкции, а Москва изјави дека нема да се меша. Украина е на раб на граѓанска војна. Европските лидери се во шок, САД се заканува со санкции, а Москва изјави дека нема да се меша. Опозицијата му постави ултиматум на претседателот Виктор Јануковиќ во рок од 24 часа да распише предвремени избори, во спротивно ќе се соочи со уште пожестоки протести. Меѓутоа премиерот изјави дека власта не го прифаќа ултиматумот, туку се за конструктивен договор со опозицијата. Во досегашните протести загинаа три демонстранти, од кои двајца беа убиени од полицијата. На улиците на Киев денеска излегоа десетици илјади луѓе кои од запалени гуми направија барикади против полицијата, а центарот на украинската престолнина е обвиен од облак чад заради гумите кои демонстрантите не престануваат да ги палат. На различни места повремено избиваат помали судири, а демонстрантите маваат со камења по полицијата. Лидерот на опозицијата, Виталиј Кличко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 268 | | | веќе видена

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.-Посакувам Силјановска да ...
сите 152 | | | веќе видена

Пендаровски порача дека Валандово и цела Македонија на 21 април и 5 мај ќе слават победа на опцијата која нуди економски развој, подобар и побогат живот, ...
сите 150 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска Давкова на претседателската дебатата на Алсат телевизија истакна дека според Преспанскиот договор ќе треба да избришеме од ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три жртви во судирите на демонстрантите и полицијата во Киев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: