Денес променливo облачно со локален пороен дожд и грмежи

7 копии

Скопје - Во Македонија денес ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува силен ветер од југозападен правец. Температурата во Битола ќе се движи меѓу 14 °C и 28 °C, а во Скопје меѓу 19 °C и 34 °C. Утре поворно се очекува променливо облачно време со локален дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични
3 копии

Околу 300 хектари стрништа, сува трева и деградирана шума се опожарени во педесеттината пожари во државава, кои се евидентирани од страна на Центарот за управување со кризи. Во гаснењето интервенирале територијалните противпожарни единици на јавното претпријатие ,„Македонски шуми“. Најголемиот број од пожарите односно 13 се случиле на територијата на Скопје, по својот интензитет и зафатената површина најголемиот пожар во скопско бил оној кој избувнал во текот на минатиот ден во близина на автопатот кај Катланово. Во Кумановско се евидентирани седум пожари, во Крива Паланка пет, а пожари беснеат и во Битола, Пробиштип, Кавадарци и Велес. Во струшко се запалени две локации, а по една во Прилеп, Кочани, Радовиш, Кратово, Охрид, Кичево, Гостивар и Демир Хисар. Од Центарот ги предупредуваат патниците кои патуваат со автомобилски или железнички превоз, да не фрлаат догорчиња или неизгаснати цигари, за да не се предизвикаат пожари долж сообраќајниците. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Стрништа, сува трева и шума од околу 300 хектари изгореле во 50 те пожари кои ги има во евиденцијата на Центарот со управување со кризи. Тринаесет од нив се случиле во околината на Скопје, а најголем од нив е оној кој вчера избувна во Катланово. Пожари беснееле и во Битола, Кавадарци, Велес, Крива Паланка, Прилеп, Кочани, Кратово, Охрид, Радовиш и Демир Хисар. Се` уште неизгаснати се оние во кумановскиот регион, во селата Довезенце и Бељаковце, а екипите работат на нивно гаснење. Од центарот за управување со кризи апелираат граѓаните да не фрлаат догорчиња од цигари од возовите и автомобилите со кои патуваат за да се одбегне создавање пожари на сообраќајните патишта. МС
| | веќе видена | слични
9 копии

Припадниците на територијалните противпожарни единици и подрачните одделенија на Дирекцијата за заштита и спасување ќе бидат денеска на ниво на најголема мобилност во неколку региони. Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, засилени контроли и набљудување на теренот ќе се врши во битолскиот, демиркапискиот, кавадаречкиот, кумановскиот и во регионите кои ги покрива метеоролошката станица Лазарополе. Исто така, нивото на готовност ќе биде подигнато и во валандовскиот регион, во гостиварско, како и во околината на Радовиш, Скопје, Струмица и Велес. Координативното тело за заштита на шумите од пожари апелира граѓаните да ја почитуваат воведената делумна забрана за движење во шума и шумскиот ред. Поради опасноста од ширење на пожарите како последица на ветерот, Координативното тело ги потсетува земјоделците дека е забрането и палење на стрништата. Евентуална појава на шумски пожар граѓаните можат да ја пријават на бесплатниот телефонски број 195 во Центарот за управување со ...
| | веќе видена | слични

Цела армија внимава да не се запали шума, водостојот на реките и на езерата да биде под критичното ниво и е подготвена во секој момент да реагира доколку има земјотрес, објаснуваат од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) Шест илјади луѓе ги чуваат нашите шуми од пожари, внимаваат водостојот на реките и езерата да не стане критичен и да не предизвика поплави и се подготвени во секој момент да реагираат доколку има земјотрес, објаснуваат од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). По бројност се колку полицијата на Македонија. Располагаат со три противпожарни авиони и стотици возила. Иако описот звучи охрабрувачки, сепак, според општата оцена, кај нас недоволно се работи на превентивни мерки против избувнувањето пожари. Во Штипско веќе втор ден беснеат пожари. Горат околу 100 хектари сува трева и нискостеблеста шума меѓу селата Пенуш, Црешка и Јануларци, а противпожарните авиони извршиле над 30 прелети над опожарениот регион. Противпожарните служби се оптимисти дека пожарот конечно ќе биде изгаснат. ...
| | веќе видена | слични

Дирекцијата за заштита и спасување предупредува дека сé уште постои висок ризик за појава на шумски пожари, иако се најави мало намалување на температурите. Според нив, степенот на опасност е помал, но температурите се сé уште релативно високи и се заканува опасност од избувнување на пожари. Токму поради тоа, припадниците на противпожарни единици и подрачните одделенија на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) денеска ќе бидат мобилни во неколку региони поради превенција на пожари. - Засилени контроли и набљудување на теренот ќе се врши во битолскиот, демиркапискиот, кавадаречкиот, кумановскиот и во регионите кои ги покрива метеоролошката станица Лазарополе. Нивото на готовност ќе биде подигнато и во валандовскиот регион, во Гостиварско, како и во околината на Радовиш, Скопје, Струмица и Велес - информира Секторот за аналитика и истражување при ДЗС. Координативното тело за заштита на шумите од пожари апелира граѓаните да ја почитуваат воведената делумна забрана за движење во шума и шумскиот ред. Поради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Засилени контроли и набљудување на теренот ќе се врши во битолскиот, демиркапискиот, кавадаречкиот, кумановскиот и во регионите кои ги покрива метеоролошката станица Лазарополе. Нивото на готовност ќе биде подигнато и во валандовскиот регион, во Гостиварско, како и во околината на Радовиш, Скопје, Струмица и Велес, информира Секторот за аналитика и истражување при Дирекцијата за заштита и спасување. Поради најавеното мало намалување на температурите од страна на УХМР, според Дирекцијата за заштита и спасување, степенот на опасност од настанување на шумски пожари во другите делови на земјава утре ќе биде помал, иако, опасноста поради релативно високите температури, се уште постои. Координативното тело за заштита на шумите од пожари апелира граѓаните да ја почитуваат воведената делумна забрана за движење во шума и шумскиот ред. Поради опасноста од ширење на пожарите како последица на ветерот, Координативното тело ги потсетува земјоделците дека е забрането палење на стрништата. Управата за хидрометеоролошки ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Мобилни единици на Дирекцијата за заштита и спасување и на противпожарните единици ќе бидат распоредени во неколку региони во државава поради превенција од шумски пожари. Засилени контроли и набљудување на теренот ќе има во битолскиот, демиркапискиот, кавадаречкиот, кумановскиот и во регионите кои ги покрива метеоролошката станица Лазарополе. Противпожарни дежурства ќе има и во гостиварскиот и валандовскиот крај, во радовишко, во Скопје, Велес и Струмица. Од Дирекцијата за заштита и спасување апелираат до граѓаните да ја почитуваат делумната забрана за движењево шумите, а ги предупредува и земјоделските работници да не палат стрништа. Поради најавеното мало намалување на температурите од страна на УХМР, според Дирекцијата за заштита и спасување, степенот на опасност од настанување на шумски пожари во другите делови на земјава утре ќе биде помал, иако, опасноста поради релативно високите температури, се уште постои. Управата за хидрометеоролошки работи денеска најавува засилен северозападен ветер, кој ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе услови пад на температурата за неколку степени. Утринската температура ќе се движи од девет до 17, а дневната од 25 до 32 степена. Во Скопје и околината ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе се искачи до 30 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, но ветровито. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе услови пад на температурата за неколку степени. Ветерот посебно ќе се почувствува во Повардарието. Утринската температура се движеше од 9 до 17 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 25 до 32 Целзиусови степени. Во Скопје и околината ќе биде сончево со умерена облачност и со умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 15 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 30 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Продолжува „војната“ со соопштенија помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Сега со реакција се јави најголемата опозициска партија. „СДСМ треба јасно да каже дали имало ...
сите 151 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 39 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 50 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес променливo облачно со локален пороен дожд и грмежи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: