Хрватска сака да остави свој белег на Светското првенство

По отсуството на Светскиот куп пред четири години, Хрватска се враќа и ќе го игра првиот натпревар на првенството против моќниот Бразил. Хрватската фудбалска репрезентација се фотографира пред пријателскиот натпревар на 31-ви мај против Мали во Осиек. [AФП] По еден месец подготовки на свеж планински воздух во Австрија, хрватската фудбалска репрезентација поминува неколку дена во бразилскoто одморалиште Праја до Форте, адаптирајќи се на топлата, влажна клима и подготвувајќи се за натпреварот кој ќе го отвори Светското првенство в четврток (12-ти јуни) против домаќинот Бразил. Хрватска влегува на ова Светско првенство со селектор кој до изминатата есен не беше во комбинација да ја води екипата. Нико Ковач беше назначен за тренер на тимот на помлади од 21 година во јануари 2013 година. Но, во октомври Хрватската фудбалска федерација - незадоволна од резултатите на сениорската репрезентација предводена од селекторот Игор Штимац - направи промена, го смени Штимац и го избра Ковач на негово место. ...
| | веќе видена | слични

Група А Бразил: Скорот на домаќинот Бразил од нивниот загубен натпревар на 6 февруари 2013 е извонреден, односно 16 победи, 4 нерешени и 1 пораз. Затоа Бразил е силен фаворит да стане четвртиот домаќин кој го освоил највредниот трофеј во фудбалот на своја почва. Во тимот на домаќинот има еден куп ѕвезди кои се голем капитал на „селекао“ да дојде до посакуваниот трофеј. Мексико: Шансите на Мексико да го мине првиот круг беа слаби уште пред тимот да го погоди серија повреди, а сега се и намалени. Мексико може да се надева дека ќе го совлада Kамерун и ќе направи изненадување против Хрватска или против Бразил за да мине во вториот круг. Големо прашање е дали ќе може да го стори тоа. Хрватска: Составот на тимот ветува дека може да се надева на вториот круг и на пласман зад Бразил по натпреварите по групи. Штета е што Хрватска на првиот меч со Бразил ќе настапи без казнетиот Марио Манџукиќ. Со имиња како Иван Ракитиќ, Лука Модриќ, Дејан Ловрен Хрватите може да се надеваат дека ќе остават трага на ова СП. Kамерун: ...
| | веќе видена | слични

Повеќето фудбалери на Хрватска се подобрија во индивидуалните квалитети, изјави Лука Модриќ, еден ден пред натпреварот на отворањето на СП 2014 помеѓу Бразил и Хрватска. Фудбалерот на Реал Мадрид е убеден дека линијата која го дели успехот од неуспехот е многу тенка. “Може да стигнеме далеку, ако ја минеме групната фаза. Гледам дека доста од фудбалерите ги подобриле индивидуалните квалитети во споредба со Евро 2012. Не е јасно дали сме подобри како тим. Мина доста време од последниот наш голем натпревар, каков што е овој против Бразил на отворањето на Светското првенство. Бразилците ќе се обидат да победат на почетокот на свој терен, но ние ќе треба да ги запреме. Имаат феноменални фудбалери, како Нејмар, Марсело и Тиаго Силва. Битката во средината на теренот против Бразилците ќе биде неверојатна”, изјави Модриќ, кој ја освои Лигата на Шампионите со Реал Мадрид во мај. Плејмејкерот призна дека Бразил е фаворит за освојување на титулата на СП 2014. “Тие се фаворити, но ќе биде исклучително тешко за нив поради ...
| | веќе видена | слични

Одличниот играч за врска, Лука Модриќ, откри што треба да направи репрезентацијата на Хрватска за да забележи позитивен резултат во премиерниот дуел на Мундијалот, каде за противник го имаат домаќинот, репрезентацијата на Бразил. „Се чуствувам многу добро, немам никакви здравствени проблеми, тренирам со полн интензитет. Убаво се одморив откако ја освоивме титулата во Лигата на шампиони. Сега целосно сум фокусиран на Мундијалот во Бразил. Подготвен сум за игра, со нетрпение го очекувам првиот судиски свиреж. Бразил е голем фаворит, не само во првиот дуел, Бразил е фаворит и кога е во прашање победничкиот пехар. Сепак, Хрватска не е без никаква шанса. Ќе бидеме многу блиску до позитивен резултат, до голема сензација, доколу први ја затресеме противничката мрежа”, изјави репрезентативецот на Хрватска.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска сака да остави свој белег на Светското првенство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: