Со операцијата против дрогата во Лазарат, Албанија сигнализира подготвеност за членство во ЕУ

Полициските акции придонесуваат за тоа Албанија да добие статус на кандидат за членство во ЕУ. Eден полицаец и двајца цивили беа сериозно повредени во вооружената престрелка со шверцерите на дрога во Лазарат. [Eрл Мурати/SETimes] Албанскиот премиер вели дека неодамнешната операција против трговијата со дрога во озлогласената општина Лазарат докажува дека земјата ја заслужила одлуката на Европската унија да добие кандидатски статус минатиот месец. Повеќе од 800 полицајци извршија рација во Лазарат, мал град од скоро 8.000 жители, чии приходи од производство на дрога изнесувале околу 4,5 милијарди евра годишно. Властите велат дека тоа беше за првпат од 2006 година полицијата да се пробие во мрежата за производство на дрога во општината. Производството на дрога во Лазарат е црн пазар за Албанија, но напредокот на полицијата во воспоставувањето контрола над областа придонесе за тоа земјата да добие статус на кандидат за членство во ЕУ, рече премиерот Еди Рама. „[Полицијата] ѝ ја подигна главата на Албанија и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Полицијата од јужниот албански град Ѓирокастро во рамки на акцијата „Еринди“,заплени 260 килограми марихуана. Дрогата била пакувана во 24 големи вреќи и транспортирана со комби возило. Кога забележал дека го следи полицијата, возачот, ја зголемил брзината и се обидел да побегне по спореден пат но се удрил во портата на една куќа, по што го напуштил возилото и се дал во бегство. Според податоците од полицијата, комбито тргнало од околината на селото Лазарат, јави дописникот на МИА од Тирана. Само неколку часа претходно полицијата пронајде марихуана но во помала количина, околу 60 килограми, исто така во комби возило, скриена под седиштата. Уапсен е 23-годишен жител на Валона. Полицијата се сомнева дека жителите од ова подрачје, пред таа да влезе во селото, дел од марихуната успеале да засолнат во планиснките предели. Инаку, во едномесечната акција во ова село уништени се над 85 тони марихуана и околу 150 илјади стебла и садници од ова наркотично растение
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 145 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со операцијата против дрогата во Лазарат, Албанија сигнализира подготвеност за членство во ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: