Четири нови модели на Audi пристигнуваат до средината на 2018 година

На почетокот на 2020 година, во салоните ќе се најде и електричен компакт... Audi претстави навистина голем план, а компанијата и шефовите се дефинитивно загреани за негова реализација. Компанијата неодамна во понудата го претстави и моделот A8, но во идните две години пристигнуваат уште поинтересни модели. Поточно, до средината на 2018 година. Се работи за Q8, електричен модел, а во план се и A6 како и A7 Sportback. Се шпекулира дека во целата приказна би можеле да бидат вклучени и нов А1 и Q3 модели. Интересно е што во 2019 година ќе биде претставен и електричен комапкт, кој би требало да влезе во битка со Tesla Model 3.
| | веќе видена | слични

Чекајќи го T-Roc… Додека го чекаме T-Roc, дојде вест дека кросовер верзијата на Volkswagen Up! ќе пристигне во 2020-та како T-Track Објавено на 16 август 2017 година Пет години после претставувањето на кросовер концептот базиран на најмалиот Volkswagen, челниците на марката конечно дадоа зелено светло тој да се појави. Идниот мал SUV ќе пристигне во 2020 година под ознаката T-Track како трет нов ваков модел на компанијата од Волфсбург - пред него ги очекуваме T-Cross кој ќе биде втемелен на механиката на Polo и T-Roc , кој како кросовер варијанта на Golf ќе го видиме веќе идната недела. Можеби изненадува вака наглиот пресврт во гамата на VW, но кога ќе се земе во обзир растот на побарувачката за кросоверите, оваа одлука е логична. Дури и малку задоцнета, но оправдувањето за тоа се гледа во поголемите трошоци за производство, посебно на T-Track, за кој од останатите модели на Volkswagen не може да се позајмат многу заеднички компоненти бидејќи како примарен пазар за него се гледа Бразил. новитети, поглед во ...
| | веќе видена | слични

Opel никогаш не бил премиум марка, но честопати се вмешувал успешно во највисоката автомобилска лига. Opel Senator е последниот голем модел од Риселсхајм што постигнувал солидни продажби и уживал висока почит. Пред четириесет години, тој пристигна како замена за уште една легенда на марката, тројката KAD. Во годините кога светот уште не знаеше за нафтена криза, Opel б уквално владееше во високата класа со моделите од славното трио KAD, односно Kapitan, Admiral и Diplomat. Кога дојде време за наследникот, пазарот беше сменет драстично. На местото на тешките и моќни крстосувачи со мотори V8, н а крајот на летото во 1977 година пристигна Opel Senator, заедно со неговата купе-изведба Monza. Лимузината долга 4,80 метри доби „само“ шест цилиндри, а некогашните раскошни форми се претворија во елеганција. Opel Senator доби мотори со „само“ 6 цилиндри и елегантна каросерија Senator изгледаше „лесно“ покрај триото KAD. Купувачите не смееше да се преплашуваат со тешки лимузини, особено по нафтената криза. Под хаубата ...
| | веќе видена | слични

По неколку години чекање, VW конечно се активира во сегментот на компактни SUV модели. Компанијата го потврди моделот T-Cross, кој ќе е базиран на Polo, како и T-Roc, кој пак е поставен на платформата на Golf.Сега, според магазинот Autobild, доаѓа на ред SUV пропорционален со Up!, кој ќе е базиран на концептот претставен во Сао Паоло во 2014 година – Taigun. Доста време се сметаше дека овој концепт ќе замине во историјата, но очигледно Taigun ќе добие шанса и ќе се вика T-Track во серискиот варијанта. Според изданието, бордот на директори брзо ги одобрил T-Cross и T-Roc, но за најмалиот модел имало посебни дискусии. Причината е фактот дека Up! е доста сложен за производство и развој, поради скромните димензии, како и реалноста дека речиси не дели компоненти и делови со другите модели од гамата.Другата причина за евентуалната појава на T-Track е потребата од компактен и достапен SUV за пазарот во Бразил и соодветно, во Јужна Америка. Моделот мора да се натпреварува со Ford EcoSport, кој остварува одлични ...
| | веќе видена | слични

Шкода планира офанзива со електрични возила под будното око на групацијата Фолксваген, а еден од моделите на чешката компанија би требало да биде електричен хечбек.Моделот би можел да го добие името фелиција Е (Felicia E), тврди Аутоекспрес, со што би се вратило познатото име кое Шкода го користеше за два свои модели – оригиналот произведуван од 1959 до 1964, и првиот модел по купувањето од страна на Фолксваген, претходникот на фабијата, кој се произвведуваше од средината на 90-тите до 2001 година.За разлика од претходните фелиции, новата шкода фелиција Е (името не е потврдено) ќе биде чист електричен автомобил, базиран врз МЕБ конфигурацијата на Фолксваген, и ќе биде прва верзија на Шкода на хечбекот И.Д. на мајчинската компанија. За разлика од германскиот модел, чешката верзија ќе се нуди во барем две верзии, односно купувачите ќе можат да бираат меѓу поголем опсег или поголем багажник.Моделот ќе биде голем колку рапид спејсбек, но МЕБ платформата значително ќе го трансформира просторот во кабината, па ...
| | веќе видена | слични

Shooting Brake e најновиот од четирите верзии на Aston Martin Vanquish, кој со беџот на Zagato ќе бидат произведени во севкупно 325 примероци и четири верзии на каросеријата. Aston Martin Zagato Speedster Aston Martin ги прикажа првите фотографии на новите модели Vanquish Zagato Speedster и Shooting Brake. Овие два автомобила им се придружуваат на претходно претставените модели Coupe и Volante, со што се комплетира четиричленото спектакуларно смејство. Земјачи во обзир дека производството на овие автомобили ќе започне дури наредната година, сепак не претставува изненадување фактот што сите примероци се веќе продадени. А еве и зошто. Производството на сите четири верзии ќе биде ограничено на 325 примероци, од кои по 99 примероци ќе бидат направени од моделите Coupe, Volante и Shooting Brake и 28 примероци од моделот Speedster. На овој начин серијата ќе биде крајно ексклузивна, а креативниот шеф на Aston Martin, Марек Ричман, потврди дека еден дел од купувачите нарачале од секој модел по еден примерок. ...
| | веќе видена | слични

Директорот за дизајн, Роберт Лесник, смета дека тоа е лоша идеја Компании како Range Rover и Nissan се познати во целиот свет, меѓу другото, и поради своите SUV кабриолети, како што се, на пример, моделите Evoque и Murano. Иако успехот на овие два модели е јасно видлив, се поставува прашањето дали и Mercedes ќе направи нешто слично? Краткиот и концизен одговор е дека не постои можност за такво нешто. Покрај моделот Maybach G650 Landaulet, кој и онака не е вистински кабриолет, Mercedes нема да se одлучи да ги следи стапките на својата конкуренција. Директорот за дизајн Роберт Лесник вели дека еден ваков проект е тежок, скап и ризичен пред се. Тој вели дека е лесно dа направиш нешто кога немаш што да загубиш, а постои и причина зошто само еден таков модел е присутен на пазарот, мислејќи на Evoque. Лесник, исто така, вели дека кога се прави кабриолет од автомобил со три врати, структурата веќе постои, но да се создаде таков модел од GLC, структурата мора целосно да се промени, како што е случајот со Nissan ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Емили Приор е 10-годишното девојче од Австралија, модел, која има церебрална парализа, но тоа не ја спречува во желбата да направи промени во светот. Емили Приор е 10-годишното девојче од Австралија, модел, која има церебрална парализа, но тоа не ја спречува во желбата да направи промени во светот. Таа се надева дека со она што го прави ќе се обиде да ја предизвика гламурозната модна идустрија повеќе да ги вклучува лицата со посебни потреби. Во интервјуто за „Дејли Мејл Австралија" таа зборува за нејзината мисија да ја промени перцепцијата на модната индустрија кон лицата со одредена попреченост. Многу е важно да се презентираат луѓе со посебни потреби во адвертајзингот, затоа „тоа сме ние". Сите треба да бидеме вклучени и инклузивни. Навистина би сакала повеќе големи брендови да се вклучат во ова и да ги вклучат лицата со одредена попреченост во своите реклами. Сè уште нема доволно бренови што би се осмелиле на таков чекор, објаснува малата Емили. Таа се појавува и на насловната страна на каталозите на ...
| | веќе видена | слични

Шкода би можеле повторно да го активираат името Фелиција за еден од своите идни модели, но тој значително би се разликувал од претходниот автомобил со овој назив кој то се продаваше во 90-тите години и беше вистински хит и во Македонија. Чешкиот производител на автомобили планира „офанзива“ на пазарот со електрични автомобили, а како што пренесува AutoExpress, електричните автомобили на Шкода би требало да ја имаат ознаката „Фелиција Е“. Последната Шкода со вакво име беше хечбек автомобилот кој што се произведуваше од 1994-та до 2001-ва година. Евентуалниот наследник ќе биде чисто електричен автомобил, со „Е“ ознаката, поставен на "MEB" механичката платформа на Фолксваген за електрични модели, а целиот концепт ќе се базира на веќе претставениот концепт на германскиот производител VW I.D. од 2016-та година. Како што дознава AutoExpress, новата Фелиција Е ќе биде по димензии слична на Шкода Рапид "Spaceback", но со поголем простор во патничката кабина, дури и повеќе од моделот Октавија. Тоа нема да биде ...
| | веќе видена | слични

Помалку заборавениот модел со кој „Шкода“ доби нов живот би можел наскоро да се врати на патиштата. Имено, „Шкода“ како дел од „Фолксваген“ наскоро ќе тргне во „електрична офанзива“, каде во склоп на неколку електрични модели еден од нив би можел да биде токму новата „Фелиција“, јави британски „Аутоекспрес“. Со тоа, претходникот на „Фабија“ и првата модерна „Шкода“, повторно ќе заживее. Се претпоставува дека целиот концепт на „Фелиција Е“ би се базирал на компактот „I.D.“ на „Фолксваген“, кој се очекува да го повтори успехот на „Golf“. Loading...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 166 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Грција, Словенија и Албанија се единствените три држави, од вкупно 29-те земји-членки на НАТО, кои досега го ратификуваа во националните парламенти Пристапниот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Четири нови модели на Audi пристигнуваат до средината на 2018 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: