И 36-та жртва на бактеријата ешерихија коли

Бактеријата ешерихија коли однесе во Германија уште една жртва, со што вкупниот број починати во земјата од оваа цревна инфекција се искачи на 35 додека во Европа тоа е 36-та жртва, пренесоа германските медиуми во понеделникот Во Германија вкупниот број заразени со оваа инфекција изнесува 3.228 лица, според последните податоци што ги објави Институтот „Роберт Кох“. Единствениот смртен случај регистриран надвор од Германија од инфекција со бактеријата ешерихија коли беше во Шведска. Медицинските експерти се’ уште не можат точно да го утврдат изворот на епидемии на цревни инфекции. Отпрвин имаше претпоставка дека носител на опасната бактерија се краставиците од Шпанија, но оваа претпоставка не е потврдена. Потоа, експертите соопштија дека инфекцијата може да биде потекнува од фарма во Долна Саксонија, која ги снабдува пазарите во тој дел од Германија со соја и друг зрнест зеленчук. Според специјалистите од германскиот Институт „Роберт Кох“, инфекцијата предизвикува акутна бубрежна инсуфициенција, а ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Германскиот национален центар за контрола на заболувањата соопшти дека заразата предизвикана од бактеријата ешерихија коли се шири со намалена брзина. Федералниот институт „Роберт Кох” соопшти дека вкупниот број на заразени со бактеријата ешерихија коли во Германија изнесува 3.235 лица, што е за само седум лица повеќе во однос на претходниот ден. Епидемијата ја зема и првата жртва дете - двегодишно момче од северниот дел на Германија, соопштија локалните власти. Со неговата смрт бројот на починати од заразата во Европа достигнува 37 лица, од кои 36 се во Германија, а едно лице во Шведска. Детето починало минатата ноќ во болница во Хановер. Неговото семејство, кое исто така било заразено е добро и заздравува. Досега најмладата жртва на бактеријата беше 20-годишна девојка, истакнува Институтот. Според германските власти извор на заразата се никулци одгледувани на фарма во северниот дел на земјата. Не е познато дали причина за заразата се хигиенските проблеми на самата фармата или бактеријата пристигнала од ...
| | веќе видена | слични

Двегодишно момче од северна Германија е првото дете кое починало во епидемијата предизвикана од бактеријата Ешерихија коли. Детето починало вчеравечер во болница во градот Хановер. Со овој случај, бројот на починати лица од Еширихија коли во Европа достигна 37. Под засилен медицински третман е и семејството на починатото дете. Според податоците на институтот “Роберт Кох“, досега најмладата жртва беше 20-годишна девојка. Вчера бактеријата Ешерихија коли била откриена и во листови од марула во Баварија, објави баварското министерство за храна.
| | веќе видена | слични

Од епидемијата предизвикана од бактеријата Ешерихија коли за прв пат почина двегодишно детенце од северот на Германија, со што бројот на мртви порасна на 37 во Европа. Детенцето починало во болница во Хановер, истакнал портпарол на локалните власти. Неговите родители исто така биле заразени со смртоносната бактерија, но полека оздравуваат. Досега најмладата жртва од бактеријата била една 20- годишна девојка, соопштиле од Сојузниот институт за здравствена контрола. Во Германија починале 36 лица од бактеријата и едно лице во Шведска. Според податоците на Светската здравствена организација повеќе од 3.255 лица биле заразени со бактеријата во 14 европски земји, како и САД и Канада.
| | веќе видена | слични

Смртоносниот мутант ЕХЕЦ однесе 36 жртви, го "исфрли" зеленчукот од продажба, а што е уште пострашно, научници тврдат дека новата бактерија е создадена во лабораторија и претставува опасност за целото човештво! По избивањето на заразата со ЕХЕЦ (мутант на ешерихија коли) и фрлањето на вината врз краставиците, доматите и салатата, полиците на продавниците во одделот за зеленчук и овошје низ цела Германија останаа празни! Сите тие би требало да бидат наполнети до петок. Во меѓувреме, лекарите ги прегледаа четворицата заразени од вкупно деветмина вработени на фармата од која тргна "злото". Се утврдило дека тие јаделе никулци од лук и брокула. Сепак, не е познато дали тие заразата ја донеле од некаде или пак тоа се случило на фармата, зашто, никулците што се одгледувале таму доаѓале од различни страни на светот, објави Билд. Хрватскиот професор по генетика и оплеменување на растенијата на Високиот универзитет во Крижевци, Маријан Јошт за "Индекс" вели дека новиот вид бактерија на ешерихија коли е создадена во ...
| | веќе видена | слични

Двегодишно дете почина денеска во Германија од инфекција со ЕХЕК – бактеријата и тоа е првата детска жртва од оваа опасна болест. Досега од зараза со оваа бактерија починаа најмалку 37 лица, а 100 како последица имаат тешки оштетувања на бубрезите. Смртта на детето ја потврдиле и градските власти во Кел, Долна Саксонија, а медиумите во Германија јавуваат дека досега, според неофицијални податоци во референтниот центар „Роберт Кох“ најмладата жртва на ЕХЕК имала 20 години. Надлежните институции соопштуваат дека бројката на новоинфицирани пациенти се намалува и дека најлоши денови биле од 21 до 23 мај, а оттогаш ситуацијата со новозаболени почнала да се смирува. Критичките расположени медиуми известуваат дека се уште не е на повидок крај на оваа болест, чијшто извор, како што сметаат експертите, веќе се докажа дека е една био – фарма во Долна Саксонија. Првите знаци за инфекција со ЕХЕК бактеријата се проливи кои за последица можат да имаат и оштетување на бубрезите со можен смртен ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Двегодишно дете е најновата жртва на смртоносниот вид на Ешерихија коли во Германија, пренесува агенцијата Франс прес Детето починало ноќеска во болница во северната германска провинција Долна Саксонија. Со ова вкупниот број на жртви на бактериската инфекција се искачи на 37 луѓе. Од опасната бактерија се разболеле над 3.000 лица во 15 земји. Првично беше објавено дека заразата е предизвикана од мутирана бактерија на Ешерихија коли во краставици со потекло од Шпанија, но подоцна ова беше демантирано. Најновите информации се дека бактеријата што ја предизвикува заразата се наоѓа во никулци на зрнести растенија.
| | веќе видена | слични

Детето починало ноќеска во болница во северната германска провинција Долна Саксонија. Со ова вкупниот број на жртви на бактериската инфекција се искачи на 37 луѓе. Од опасната бактерија се разболеле над 3.000 лица во 15 земји. Детето починало ноќеска во болница во северната германска провинција Долна Саксонија. Со ова вкупниот број на жртви на бактериската инфекција се искачи на 37 луѓе. Од опасната бактерија се разболеле над 3.000 лица во 15 земји. Првично беше објавено дека заразата е предизвикана од мутирана бактерија на Ешерихија коли во краставици со потекло од Шпанија, но подоцна ова беше демантирано. Најновите информации се дека бактеријата што ја предизвикува заразата се наоѓа во никулци на зрнести растенија.
| | веќе видена | слични

Билансот на жртвите на бактеријата ешерихија коли во Германија достигна 35 лица, соопшти федералниот институт „Роберт Кох“. Во Германија 3.228 лица се заразени или развиле тешко заболување на бубрезите од опасниот тип на бактеријата ешерихија коли. Досега единствениот смртен случај од ешерихија коли надвор од Германија е регистриран во Шведска.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 531 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 152 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 223 | | | веќе видена

-Ова ми е втор пат како го фаќам крстот. Немав големи очекувања, но ете стигнав до крстот и успеав да го фатам. Тоа ми носи голема радост, но и тага поради ...
сите 251 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И 36-та жртва на бактеријата ешерихија коли

Од:
До кого (е-маил):
Порака: