Како започна грчката трагедија на Атика: После првиот пламен, за пет минути настана вистински пекол кој што усмрти 96 лица


Грчкиот дневник „Катимерини“ објави најнова снимка на која што може да се види каде точно избил катастрофалниот пожар на 23-ти јули на подрачјето на источна Атика во кој што загинаа 96 лица. Оваа видео снимка е направена од безбедносната камера на една од куќите во населбата Нео Пентелис и на видеото може да се види каде точно изби пожарот кој за рекордно време се прожири наоколу и предизвика вистинска катастрофа. Се верува дека локален жител палел гранки и сува трева во својот двор, но силниот ветар веднаш го распламнил огнот кој се проширил кон Мати и опустошил се пред себе. Првиот пламен се појавил околу 16:41 часот по локално време, а после само пет минути речиси целата околина е во пламен. Огнот неконтролирано продолжил да се шири, а поради силните ветрови се проширил кон исток каде што усмрти 96 лица.
| | веќе видена | слични

Површини со трева често служат како паркинг простор во близина на плажите или на концертите и други масовни собирања на отворено може да се претворат во опасни замки за време на топлите летни денови, предизвикуваат експертите за безбедност. Во тест кој го спровела германската организација Декра, загреаниот катализатор предизвикал огин за само неколку секунди, а потоа набрзо се проширил на целиот автомобил. Проблемот може да се јави кога паркирате на полиња со сува трева, но и покрај патот,а постои висока трева, во комбинација со високите температури на воздухот. Малото растојание помеѓу долниот дел од возилото и земјата или нерамната подлога дополнително го зголемува ризикот од настанување на пожар. Затоа на возачите им се препорачува да избегнуваат паркирање ви висока и сува трева во текот на летниот период.
| | веќе видена | слични

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

По средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон во Париз, српскиот претседател Александар Вучиќ одговарајќи на новинарски прашања рече дека очекува ...
сите 468 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по ...
сите 220 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како започна грчката трагедија на Атика: После првиот пламен, за пет минути настана вистински пекол кој што усмрти 96 лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: