Од стан украдени 32.700 долари

Златен накит и 32.700 американски долари биле украдени во неделата од стан во Битола. Според полицијата, кражбата била извршена во периодот од 8 до 17.45 часот, во станот на Б.K. Kрадецот насилно ја отворил влезната врата од станот и пребарувал по собите. Тој пронашол и зел 32.700 американски долари, златно ланче со приврзок и четири златни прстени. Полицијата извршила увид и го бара крадецот.
| | веќе видена | слични

Никогаш разрешениот грабеж на столетието од почетокот на деведесеттите години, се` уште привлекува внимание. Минатиот месец, практично од очај, управителите на бостонскиот музеј Isabella Stewart Gardner објавиле дека двојно ќе ја зголемат паричната награда за сите информации кои ќе ги одведат до многуте уметнички дела кои биле украдени уште во 1990 година. Сега се нудат точно 10 милиони долари , но понудата важи само до крајот на оваа година, а потоа ќе се врати „само“ на пет милиони. На 18 март 1990 година околу полноќ, разбојници влегле во музејот Isabelle Stewart Gardner во Бостон, а до ден денес не се идентификувани. Тие ги врзале чуварите и опуштено, за околу еден час, одбирале кои уметнички дела ќе ги украдат. Тие украле вкупно 13 уметнички дела, а се проценува дека вредноста на украдените работи е поголема од 500 милиони долари. Овој претставува најголемиот грабеж на приватна сопственост во светската историја. „Добра вечер. Ние сме полицајци и дојдовме поради дојава за нарушување на јавниот ред и ...
| | веќе видена | слични

Станот се наоѓа во Централ Парк Вест, на една од најскапите њујоршки улици, на 16 и 17 кат, а Стинг и неговата сопруга го купиле во 2008 – та година за 27 милиони долари. Пентхаусот се продава за 56 милиони долари бидејќи на неговиот ентериер работеле реномирани дизајнери кои го трансформирале во уникатен дом. Внатрешноста на станот се простира на повеќе од 1.600 квадратни метри и има четири спални соби. Во станот се наоѓа камин кој ги разделува дневната соба и собата за одмор која има вградени полици со книги. Во станот се наоѓа и библиотека. Повеќе за оваа содржина прочитајте на овој линк .
| | веќе видена | слични
2 копии

Google ја отвори сезоната за лов на безбедносни дупки, откако беше објавено дека малверот Judy зарази над 36,5 милиони Android уреди. Google започна пред две години со програмата за награда, која тогаш изнесуваше само 50 илјади долари. Тој што ќе открие пропуст во TrustZone (технологија поврзана со чипови, која безбедува биометриските податоци и наредбите за движење на уредот, да бидат обработени безбедно) или VerifiedBoots (софтверски дел што обезбедува оперативниот систем да биде онаков каков што производителот го инсталирал), станува добитник на 200.000 долари. извор: telefoni.mk
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Откако се објави дека малверот Џуди „заразил“ повеќе од 36,5 милиони уреди кои користат Андроид, во „Гугл“ одлучиле да ја отворат „сезоната на лов“ за безбедносните пропусти. Лицето кое ќе ја открие критичната грешка во системот Андроид , која би можела да загрози голем број апарати и да нанесе штета на милиони корисници, би можело да добие награда и до 200.000 долари. Наградата се однесува за пронаоѓање на грешката во TrustZone (технологија поврзана со чипови кои ги обезбедуваат биометриските податоци и наредби за покренување на уредот) или во VerifiedBoots (софтверски дел кој обезбедува системот да остане онаков како што го инсталирал производителот). Програмата за наградување на откривањето на безбедносните грешки во оперативниот систем, „Гугл“ ја покренал пред две години, но тогаш максималната награда изнесувала 50.000 долари. Слични програми имаат и другите технолошки компании како „Епл“, „Фејсбук“ и „Мајкрософт“ кои во текот на минатите години исплатиле милиони долари како ...
| | веќе видена | слични

На 04.06.2017 година околу 17.45 часот во СВР Битола, Б.К. од Битола пријавила дека истиот ден во периодот од 08.00 до 17.45 часот непознат сторител извршил тешка кражба во нејзиниот стан. Сторителот влегол насилно и откако извршил пребарување, одзел 32.700 американски долари, златно ланче со привезок и четири златни прстени, соопшти полицијата.
| | веќе видена | слични

Останато

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 392 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 184 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 355 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 163 | | | веќе видена

Од нив половина милион се во Велика Британија и 2,5 милиони во САД. Повеќе од 21 милион деца годишно не примаат таква вакцина, додава УНИЦЕФ. Во првите три ...
сите 128 | | | веќе видена

Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран ученик од село Илинден од Скопје, невакцинирано едногодишно дете од Чаир, невакциниран 45-годишник од Студеничани и ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од стан украдени 32.700 долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: